Vizioni i restauruar pas hemorragji në retinë


Metodat moderne të zgjidhjes së problemeve të ndikojë në shkallën dhe efikasitetin e saj. Shpesh problemi është përkeqësuar për shkak të shumë arsye: lexim në dritë të dobët, hyrje e grimcave të dëmshme në kokërdhok, nxënës dëmtimit mekanik, pikël aksidentale e pluhurit ose snowflakes mund të shkaktojë sëmundje të ndryshme sy. Por unë pyes veten në qoftë se vizioni është restauruar pas një hemorragji në retinë? Ky është një vend shumë i prekshëm dhe është duke u kujdesur për të ruajtur integritetin e lente sy, retinë dhe nxënës duhet të vijë më parë.


Shkaku i gjakderdhje në retinë mund të bëhet një balonë ia plas gjak nën konjuktiva. Kjo është shpesh gjendje e dhimbshme quhet hemorragji subkonъyunktyvalnoe sy. Sipas këtij shell mbledh gjak dhe njeriu në këtë mënyrë të frikshme. Megjithatë, në qoftë se ju paguani vëmendje për gjendjen e përgjithshme të pacientit, mund të shihet se siklet, siklet, ky proces nuk do të thërrasë. Burime të shpeshta dëme të tilla në sy është retina, qeshur, kollitjes, teshtitjes, heqjen, madje edhe të thjeshtë, duke rezultuar në muskuj lodh. Nëse rritur presionin e gjakut, është e mundur që do të ndodhë hemorragji në retinë. Përveç kësaj, shkaku i zakonshëm është dëm për membranat e syrit. Gjithashtu, ka raste kur mungesa e vitaminës K ose probleme të koagulimit të gjakut që çojnë në vuajtje retinë hemorragji dhe kështu fillon veprimin. Hemorragji në retinë mund të ndodhë në të rritur dhe një fëmijë që e do të fus sende të ndryshme në sytë tuaj, veshët dhe hunda, dhe jo për të parë shijen e tij. Prandaj, prindërit varrosin të gjitha objektet e vogla dhe të mprehta të jetë e mundur.


Shpesh ka një sëmundje në ata njerëz që vuajnë nga obeziteti, diabeti apo hipertensioni. Nëse një pacient kërkon ndihmë për të përballuar me hemorragji në retinë, ajo duhet patjetër të them nëse ai ka sëmundje të tjera. Kjo është për të siguruar që, kur trajtimi është përdorur fondet nuk janë në gjendje të dëmtojnë trupin. Përndryshe të vijë në mënyrë që njëri po shërohet, rrugë të tjera përreth. Momenti më i tmerrshëm vjen, kur një person zbulon se sytë e tij filluan të mbytur në gjak dhe kështu të duken shumë të bukur. Bien në një panik, ai më mirë të mos e bëjnë vetë. Edhe pse foto duket sytë eerily, mos u shqetësoni nëse apo vizion rikthehet pas hemorragji apo jo. Nëse ky proces është shpjeguar nga një pikë fiziologjik të parë, akumulimin e gjakut nën bruises film ekuivalente. Zakonisht, nëse trupi është thyer, ajo është edhe formimi i lëngjeve nën lëkurë. Ne frikë të ngjarë që kjo "vras" më e dukshme për shkak se ajo është e vendosur në fytyrë, dhe madje edhe në një organi të tillë të rëndësishëm, syrin. Procesi i trajtimit nuk mund edhe të jetë e nevojshme, si për disa kohë gjaku shkrin njeriun e vet përsëri dhe rivendosjen e të parit dhe të gëzohemi përsëri u shfaq ngjyra të ndritshme.


Nëse ju ofrojnë trajtim, ju ndonjëherë mund të të dëmtojë. Megjithatë, ekzistojnë edhe tretmane në shtëpi të cilët janë në gjendje të sjellë orën kur gjakderdhja bëhet i padukshëm. Për shembull, për të rivendosur vizion mund të bëjnë fasha për sytë: Merrni një shtupë pambuku dhe thith atë në brewing çaj. Vënë atë një cool pak për sytë dhe relaksohuni. Assist locion me lëng kastravec. Vetëm shumë e rëndësishme që lëngu nuk ka rrjedhje në retinë, ose mund të jetë e dhimbshme. Rastësisht, të përcaktojë se çfarë ju erdhi hemorragji në retinë të vështirë, pasi nuk ka simptoma, përveç trazim nuk është gjetur. Sepse nuk ka asnjë siklet, kjo gjendje mund t'i atribuohet një më të lehtë dhe jo të rrezikshme.


Kështu, ne mund të themi se vizioni është restauruar lehtë pas gjakderdhje në retinën e syrit, në qoftë se një herë tërhoqi vëmendjen e tyre në këtë proces dhe të siguruar paqe të plotë të mendjes. Sytë duhet të jetë në një të qetë dhe të palëvizshme të tensionit nervor qetësua, dhe gjaku mund të lirimin e shell. I rrezikshëm konsiderohet një shtet, kur papritmas syri, e cila është dëmtuar tashmë, një objekt papritmas bie edhe lëmishten zakonshëm. Në një situatë të tillë një nevojë urgjente për të parë një mjek për të gjetur se infeksion sy yyazytsirnist, probleme me vizion dhe e shpejtë duke u shpëtoj të grimcave të huaj.


Sight rikthehet pas rreth 3-4 javë pas hemorragji ka ndodhur gjatë kësaj periudhe është shumë e rëndësishme për të vëzhguar higjienës, mos harroni se nuk ka dëme të mos provokojnë sëmundje të tjera. E megjithatë, edhe pasi ju mendoni se sëmundja u tërhoq, zgjidhni kohën tuaj dhe të shkoni te mjeku për të parë vizionin, gjendjen e përgjithshme të shëndetit. Ndonjëherë ju nuk mund të kuptojnë se brenda është një problem shumë më serioz se problemin e vizionit.