Presioni intracranial fëmija glicerinë


Intracranial hipertensionit - është një diagnozë e zakonshme në pediatri moderne, e cila ka një numër arsyesh oportune. Fëmijët e vegjël të vërtetë vuajnë nga kjo sëmundje dhe për këtë arsye duhet të trajtohet urgjentisht. Pra, para se të flasim për shkaqet dhe trajtimin e kësaj sëmundjeje, duhet theksuar se ajo është shoqëruar me një rritje të shpejtë të tensionit të gjakut në kafkë, përkeqësuar ndjeshëm gjendjen e përgjithshme e pacientit të ri. Ndër simptomat karakteristike të përzier duhet të bëhet, sulmet ciklike migrenë, hiccups, rritjen e sleepiness dhe konfuzion dhe rritjen e nervozizëm. Nëse presioni akumulon shpejt, atëherë ky proces patologjik mund të shkaktojnë bradycardia, e cila, nga ana tjetër, përbën një kërcënim serioz për shëndetin e fëmijëve. Sëmundja mund të ndodhë në çdo moshë, por ndonjëherë ajo përparon në foshnjat, kërcënuese komplikime të rënda shëndetësore. Pse është e gjatë këtij procesi patologjike? Arsyet mund të jenë të shumta, por kryesore janë si më poshtë: lëndimet traumatike të ashpërsia ndryshme, meningjiti, encefalit, hipoksi, dehje të rënda, dhe karakteristika kongjenitale strukturore të SNQ. Me sa duket, presioni intracranial tek fëmijët mund të jetë e lindur, pra për shkak të traumave lindjes ose hipoksi të fetusit. Rezultati më i pakthyeshëm, kështu që ju duhet një ekzaminim të plotë të qëllimit të regimens efektive të trajtimit. Ndër duhet të kryejnë provimet me ultratinguj të trurit, dhe rezultatet ekspert njohuri vënë diagnozë të saktë. Patologji ndodh vetëm kur imazhet tregon qartë akumulimin e tepërt të lëngjeve (CSF), e cila është pikërisht patogjene ofron presion në tru dhe, për këtë arsye, e zvogëlon cilësinë e jetës së pacientit ri.


Në përgjithësi, me diagnozën e duhur të vërtetë të kuruar sëmundje, por intensive koha terapi mjekësore nuk është një muaj. Mjekët përshkruajnë barna të caktuara që nxisin heqjen e shpejtë të lëngut cerebrospinal akumuluar më të madhe, atëherë dinamikën pozitive të sëmundjes. Glicerinë presion intracranial në pacientët e rinj shpesh kërkojnë, edhe pse, lexoni me kujdes udhëzimet, kjo mund të duket se ky ilaç nuk është për këtë "Operë"Mënyrë që të flasin. Abstrakte tregon se ajo është më e pastrues, e cila gjithashtu ofron një efekt qetësues në kapakët e lëkurës dhe mukozës. E megjithatë, zbatimi i tij në rritjen e presionit intracranial është e përshtatshme. Por ajo që është efekti i tij terapeutik? Në mënyrë për të stabilizuar indeksin sa më shpejt presioni në lëvore cerebrale, duke treguar nevojën për ekspertë të diuretics osmotike, të tilla si mannitol (futur vetëm në formën e një pikatore), efekti terapeutik i të cilave është vënë re për një çerek ore pas përdorimit të drejtpërdrejtë dhe zgjat për gjashtë orë. Duke glicerinë, të nevojshme për të holluar me lëng frutash pa sheqer. Në mënyrë tipike, efekti i saj terapeutik ndodh shumë më vonë, por ajo është më e qëndrueshme dhe nuk sjellë rëndimin e efekteve anesore serioze. Duke folur për dozë të përditshme, ju duhet të kontrolloni me neurolog. Në praktikë pediatrik, kjo drogë është përdorur në zgjidhje për administrimin oral, afatgjatë, për 15.2 muaj. Aplikueshme vetëm me recetë dhe nën kontrollin e tij. Trajtim i tillë ka vet efekte anësore dhe Kundërindikimet, por pavarësisht efekt terapeutik butë takt listë e kufizimeve është minimal. Për shembull, nuk është e rekomanduar për të marrë këtë ilaç për fëmijët ku ka mbindjeshmëri ndaj substancave aktive. Por në mesin e ngjarjeve negative duhet të përqëndrohet në reaksione alergjike (në përdorim lokal), acarim të prekshme të rektumit dhe shkelje zgjatur e karrige. Në mënyrë tipike, këto anomalitë nuk janë të shkaktuara nga respektimi i rekomandimeve mjekësore dhe intolerancës e trajtimit të tillë në këto raste është e rëndësishme që të pezullojë pritje të mëtejshme dhe urgjentisht me fëmijën për të parë një mjek. Specialist rregulluar dozën, ose të caktojë një analog të butë të këtij grupi farmakologjike. Në fotografitë më klinike glicerinë ofron dinamikë pozitive të sëmundjes, por një nga hyrja e tij nuk është e mjaftueshme për të arritur një shërim përfundimtar. Në këtë rast, kërkon një qasje gjithëpërfshirëse që përveç terapi intensive mjekësore përfshin shëtitje të gjata me një fëmijë të sëmurë në ajër të pastër dhe gjumë të shëndetshëm. Në raste të tilla, sëmundja largohet shumë më të shpejtë, duke i lejuar fëmijës për të zhvilluar së bashku me kolegët e tij. Ndonjëherë presioni brenda fëmijës lidhur me aktivitetin e stuhitë magnetike dhe ndryshimin e papritur të motit, presion atmosferik dhe në offseason. Gjatë periudhave të tilla, foshnjat me një problem karakteristik janë veçanërisht të keq, gjumë të keq dhe të hani pothuajse asgjë. Në mot të tillë anomali duhet të marr fëmijën tuaj nga gjashtë muaj racion dorëzuar bollgur qull, kos, mollë, produkte dmth individuale që parandalojnë slagging trupin e fëmijës. Futje e nevojshme edhe përditshme e glicerinë për të zbutur sulmin dhe Parandalimi hedhje presionit intracranial. Nëse presioni intracranial është nën mbikëqyrjen e një fëmijë në një neurolog, i cili rregullisht monitoron gjendjen e tij dhe të përshkruajnë një kurs të terapisë intensive, e cila ju lejon sa më shpejt të jetë e mundur për të kuruar sëmundjen.