Presionit intracranial - simptomat dhe trajtimi


Natyra e ka vendosur në trurin tonë të mesme të lëngshme mbrojtëse, e quajtur lëngu cerebrospinal ose CSF. Ky lëng është në zgavrën kraniale nën një presion të caktuar, dhe se presioni i lëngut cerebrospinal në tru quajtur presion intracranial.
Rritja e presionit intracranial është një simptomë e shumë sëmundjeve të rënda dhe të kërkojnë trajtim.

Shkaqet e rritjes së presionit intracranialPresion intracranial i lartë në njerëz mund të shkaktuar nga një numër arsye:

 • Hydrocephalus - një fenomen kur shqetësuar rrjedhjen e lëngut cerebrospinal, dhe kështu që ushtron presion në tru. Shpesh ndodh në foshnjat dhe ënjtje zonat deformim rodnychkovыh. Në moshat më të vjetra, kur këto fusha janë mbuluar me bar, hydrocephalus shfaqet në formën e rritjes së presionit intracranial.

 • Frekuenca e dytë të shkaktojë një shkelje e presionit intracranial mund të jenë dëmtime në kokë, bruises dhe tronditje.

 • Tumoret e trurit.

 • Stroke, aneurysm.

 • Encefaliti dhe meningjiti.

 • Epilepsi.


 • Simptomet e presionit në rritje intracranial


  Konsiderohet presion normal intracranial në rangun e 10-15 mmHg. Rritja e saj në 25-30 mm janë të kërcënuar në mënyrë kritike dhe humbja e vetëdijes. Në mes të këtyre parametrave personi nuk humb vetëdijen, por ka një numër të shenjave që tregojnë rritjen e presionit intracranial. Këto përfshijnë:


 • , dhimbje koke të forta shpesh me onde, veçanërisht intensive në gjysmën e dytë të natës dhe në mëngjes;

 • të vjella;

 • bruising nën sytë dhe sy bazat dhimbje;

 • rrahje zemre të shpejtë;

 • rritur ndjeshmëria, vizion reduktuar, paraqitja e strabismus, vizionit të dyfishtë;

 • lodhje, përgjumje, nervozizëm dhe nervozizmi.


 • Matja e presionit intracranial


  Ndryshe gjakut, presioni intracranial matur në shtëpi është e pamundur.
  Në fazën e parë për të përcaktuar rritjen e presionit intracranial mund të ndihmojë ekzaminim fundus në okulist. Gjithashtu, me qëllim të përcaktimit deformime dhe anomalitë që shkaktojnë rritjen e presionit, mund të përdoret electroencephalography, tomography llogaritur dhe ultratinguj e trurit.

  Direkt matjen e presionit intracranial shpesh metodë indirekte - duke matur lëngun cerebrospinal në të palcës kurrizore në rajonin e mesit, me birë kurrizore. Nëse keni nevojë për procedura më të sakta presion invazive është përcaktuar me anë të futjes në sistemin ventrikular të sensorë të veçantë presion.

  Trajtimi i rritjes së presionit intracranial


  Ka ilaçe që mund të ndihmojë të zgjidhë problemin, por ulja në ilaçe presionit intracranial është vetëm një masë e përkohshme, për të shmangur dëme serioze të trurit. Përndryshe trajtimi duhet të jetë komplekse, varet nga shkaku dhe simptomat e rritjes së presionit intracranial dhe të jetë nën mbikëqyrje mjekësore. Në pothuajse të gjitha rastet, kursi mjekësore janë diuretike, të cilat nxisin sekretim i lëngjeve të tepërta, vitamina, droga nootropic për të mbështetur aktivitetin e trurit, dhe substancave shpesh qetësues. Në disa raste (hydrocephalus, tumoret, aneurysms) për të adresuar kirurgji e nevojshme.

  Përveç trajtimit mjekësor, për të ulur presionin intracranial në të rriturit përdoren masazh, not, akupunkturë.
  Mjete popullore Trajtimi
  Dhe mjete popullore e përdorur në trajtimin e presionit intracranial, edhe pse ata nuk mund ta bëjë vetëm. Për shembull, për të reduktuar dhimbje koke lidhur me presion, ndihmon zierje e twigs manit.
  Një tjetër mjet efektiv për normalizimin e presionit intracranial është një përzierje e limon (me lëkurë) dhe hudhër. Tre limoni dhe tre kryetarët e madhe e hudhër grimcuar në një blender, derdh një litër ujë në ditë dhe të vënë në një vend të errët. Përzierje u filtruar pastaj, pastruar frigoriferin dhe për të marrë një lugë gjelle dy herë në ditë për tre javë.