Presioni intracranial fëmija për një vit


Rritja e presionit intracranial pediatër rusë të dyshuar të gjirit çdo fëmijë të dytë për vitin. Dhe kjo nuk ndodh për shkak se hipertensionit intracranial është shumë e zakonshme, në të kundërtën, kjo dukuri është shumë e rrallë. Vetëm disa simptoma që mund të tregojnë atë, të pranishëm në pothuajse të gjitha fëmijë të shëndetshëm.
Për shembull, kujdesi ndaj fëmijëve, ulëritës, nervor, lëkundje shpesh. Nuk është e pazakontë për bebe muajt e parë të jetës. Përkundrazi, ju sverhvozbudymыy dhe fëmija të ndjeshme. Ndoshta ai është i uritur, dëshiron të fle apo thjesht të lodhur. Përsëritura klithma të larta dhe të vjella dhe gjumë të dobët mund të tregojnë sëmundjen, por në të njëjtën kohë pothuajse gjithmonë thonë se torturuar një dhimbje barku të fëmijës.Shumë më tepër dyshimi lind mjekë, veçanërisht neurologë, në qoftë se një fëmijë ishte dridhur mjekër dridhur krahët dhe këmbët. Në të vërtetë, këto simptome mund të tregojë hipertensionit intracranial. Por në të njëjtën kohë, dhe ky fenomen për shumë foshnje në muajt e parë është normale, sidomos nëse dridhje ndodh kur ndarëse fëmijë (edhe të ngrira) ose ajo ngacmuar. Në këto raste, vetëm dridhje tregojnë pamjaftueshmërinë e sistemit nervor. Me kalimin e kohës, ata do.

Një të vërtetë për t'u shqetësuar në qoftë se ju të vini re se fëmija shpejt rritet kokën, fryrë fontanel, qepjet kafkës ndryshojnë, të vjella përsëritur nuk ka lidhje me hahet. Me rritjen e presionit intracranial babes nuk duan për të pirë, ata vënë re strabismus, shikimet kodrina. Në këtë rast, të jetë i sigurt që të konsultoheni me mjekun tuaj. Nuk mund të jetë një shenjë e rritjes së tonin e muskujve të zgjatues ose flexor kontrast (fëmijë hedh një kokë, sidomos kur qan). Për shkak të rritjes së rezistencës së këmbëve të saj dhe të merret me të vështirë të bëj apo të shpjegoj.


Diagnoza e hipertensionit intracranial në fëmijën për vitin, duke përdorur trurin ultratinguj. Për shkak të zhvlerësuara rrit qarkullimin e mbushur enët e gjakut të trurit, e cila e rrit sasinë e lëngut cerebrospinal. Ultratinguj Enhanced do të përcaktojë pulsation e trurit dhe ventrikular zgjerimit. Mos u bëni merak - ultratinguj sigurt, ajo depërton përmes fontanel të pambyllura, kështu që kjo metodë është e përshtatshme vetëm për foshnjat. Fëmijët më të vjetër të bëjë të imazhit. Por kjo metodë është e rrezikshme për shkak se ajo është përdorur rrallë - nëse dyshim serioz për patologji intracranial.


Duhet të theksohet se rezultatet e ultrazërit dhe MRI nuk do të japë informacion të besueshëm në lidhje me praninë e hipertensionit intracranial. Ata mund të konfirmojë vetëm frikën e mjekut. Informacioni i saktë vetëm mund të japin birë mesit (gardh me një gjilpërë dhe studimet e lëngut cerebrospinal).

Nëse frika u konfirmuan, trajtimi është i nevojshëm. Duhet të theksohet se nuk do të shërohet në rritje e presionit intracranial - këtë simptomë. Trajtimi kërkon dhe sëmundje që e ka shkaktuar këtë rritje.

Presioni intracranial fëmija të vitit rritet për shkak të sëmundjeve të ndryshme. Për shembull, meningjiti dhe encefalit. Nga hipertensionit intracranial të çojë gjithashtu tumoret e trurit, abscese, trauma, çrregullime të rënda metabolike. Shkaku rritur presioni intracranial mund të jetë hipoksi (uria oksigjenit) fetusi gjatë shtatzënisë për shkak të toksikoz, shkëputje placentar, duke marrë medikamente të ndaluara, si dhe lindjen e gjatë dhe të vështirë, në ngatërresë kordonit të kërthizës, etj


Por shpesh sëmundja themelor është hydrocephalus. Ajo mund të jetë e lindur, por mund të jetë për shkak të sëmundjeve të rënda apo ndërhyrjeve neurosurgical.

Hydrocephalus (ujë në tru) - është një akumulim i parregullt i lëngjeve në tru. Nëse nuk trajtohet, mund të shkaktojë presion dhe shkatërrimin e indeve të trurit. Kur presioni hydrocephalus tepërt cerebrospinal fluide në ventricles e trurit, ata janë duke u zgjeruar, në mënyrë që fëmija fillon të rritet me shpejtësi kokë nyje midis kockave të kafkës divergjente rritet ose fontanel të fryrë. Në sëmundje të rënda kanë nevojë për një operacion të komplikuar neurosurgical nën më pak të rënda mund të përdorni drogë të veçanta.


Nëse shkaku i rritjes së presionit intracranial ishte tumor - ajo është hequr. Në fëmijën ndryshme NEUROINFECTION emërojë antibiotikët. Nëse sëmundjet kryesore - encefalopati perinatale, duke përdorur medikamente që përmirësojnë qarkullimin e gjakut dhe furnizimit të trurit. Nëse ju keni një mosfunksionim të vogël të trurit (pasojë e rritjes së presionit intracranial e hershme në jetë), por këto barna të përshkruara qetësuesve droga droga kardiovaskulare, vitamina.

Në secilin rast trajtimi është caktuar individuale. Shpesh së bashku me medikamente përdoren masazh, ushtrim terapeutik, not, fizioterapi, akupunkturë. Efektiviteti i trajtimit varet nga shumë faktorë - trajtim mënyrë të saktë dhe në kohë të caktuar, fazë të procesit, etj Është e rëndësishme që të mos panik, për të gjetur një specialist i mirë (dhe mundësisht më shumë), të kalojnë nëpër një ekzaminim të plotë të fëmijës dhe të sigurojë trajtimin e nevojshëm.


Shpesh presion intracranial në fëmijët është rritur duke ndryshuar motit dhe gjatë stuhive magnetike. Gjatë periudhave të tilla duhet të jenë veçanërisht të kujdesshëm për të monitoruar shëndetin e fëmijës tuaj, ka shumë të ngjarë se do të jetë kapriçioz. Mundohuni për të qetësuar atë poshtë, të flasim për atë të butë, të shkundur.

Mos harroni në lidhje me terapi "emocionale". Në disa raste, ajo punon trajtim më të mirë mjekësor. Gjëja më e rëndësishme - për të ndihmuar fëmijë. Dhe për këtë marrëveshje të parë me frikën e tyre, të akorduar në suksesin dhe rrethojnë kujdes dhe vëmendje fëmijëve. Kjo është vërtetuar se fëmijët që rriten në një atmosferë të dashurisë prindërore dhe dashuri, në vend të përballen me shumë sëmundje dhe probleme.