Të gjitha akupunkturë


Akupunkturë (akupunkturë) është një metodë e lashtë e trajtimit, origjina e së cilës qëndrojnë në mjekësinë tradicionale kineze. Shkarko fund është ukalыvanyy pika të caktuara në trupin e njeriut me hala hollë. Mundësisht, kjo praktikë është përdorur për lehtësimin e dhimbjeve, ajo gjithashtu mund të përdoret për të trajtuar kushtet e tjera. Më shumë se tre milionë amerikanë përdorin akupunkturë për të trajtuar sëmundje të ndryshme, por në vende të tjera është ende popullor. Në Francë, për shembull, një në pesë njerëz ndjerë metodën aktuale të trajtimit.
Parimi i akupunkturë


Akupunkturë liron rrjedhjen e energjisë vitale të trupit - të ashtuquajturit "chi" - pikat e promovimit, të cilat janë 14 rrugët energjisë. Shkencëtarët thonë se hala shkaktojnë trupit për të prodhuar endorphins - painkillers natyrore. Ata mund të rrisë rrjedhjen e gjakut dhe ndryshime aktivitetin e trurit. Por skeptikët mbetet në mendimin se akupunktura është efektive vetëm për shkak se njerëzit besojnë në të. Ky efekt është quajtur "placebo".


Akupunkturë: A dhemb?


Hala përdorura në akupunkturë, jashtëzakonisht i hollë, kështu që shumica e njerëzve nuk e ndjeni dhimbje ose të ndjehen atë pak gjatë procedurës. Ata shpesh thonë se ata ndjejnë një rritje të energjisë apo relaksimit pas seancës. Megjithatë, hala mund të shkaktojë iritim të përkohshme.
Target: dhimbje prapa


Nëse qasjet klasike për trajtim nuk mund të lehtësojë dhimbje kronike mbrapa, akupunkturë është në gjendje të shërbejë si shërbime të shkëlqyera. Së paku dy organizata të respektuara mjekësore tregojnë se njerëzit që ishin në robëri mbrapa dhimbje duhet të paktën një herë provoni akupunkturë. Një studim i madh gjeti se e vërtetë, dhe "të rreme» (mashtrim) akupunkturë janë më efektive se trajtimi tradicional i dhemb shpina, e cila zakonisht zgjat më shumë se tre muaj. Ekspertë të paanshëm gjithashtu akupunkturë si një trajtim për dhimbje akute në departamentin e ulët kurrizore.Synuara: dhimbje koke


Reflexology mund të ndihmojë të merren me migraines ose tensioni dhimbje koke. Dy studime të mëdha kanë treguar se njerëzit që përdorin praktikën e akupunkturë, rrallë vuajnë nga tensioni dhimbje koke se sa ata që kanë vendosur për format tradicionale të terapisë.


Target: fibromyalgia


Studim, i cili testuar efikasitetin e akupunkturë për trajtimin e dhimbjes ne fibromyalgia pranuar mjaftueshme të dhëna të kundërta. Disa analiza tregojnë se kjo metodë prodhuar një efekt të përkohshëm analgjezik, dhe të tjerët në konflikt me këto rezultate. Mayo Klinika hulumtim pak ka sugjeruar se akupunktura mund të zvogëlojë ndikimin e dy çështje Fibromyalgia, lodhje dhe ankthit. Por në përgjithësi, nuk ekziston baza të mjaftueshme për të argumentuar në lidhje me efikasitetin e akupunkturë në fibromyalgia.Objektivi: dhimbjen e artritit


Akupunkturë mund të jetë një shtesë shumë e mirëpritur për trajtimin e zakonshme e osteoarthritis. Dhe kjo është premtues që disa studime sugjerojnë lehtësim dhimbje për artrit në gju si rezultat i akupunkturë. Megjithatë, dëshmi bindëse për efektivitetin e akupunkturë në osteoarthritis nevojë për studime të mëtejshme.


Target: sindromi i tunelit i kyçit të dorës


Akupunkturë është testuar dhe në krahasim me droga steroide për lehtësimin e dhimbjeve në krahët dhe duart, duke rezultuar sindromi i tunelit i kyçit të dorës. Shkencëtarët Taiwanese janë përpjekur për të gjetur efikasitetin e Acupuncture në një grup të njerëzve që vuajnë nga dhimbje në kyçet e duarve. Ata kaluan tetë seanca akupunkturë që zgjati rreth një muaj. Si rezultat, pacientët raportuan ulje dhimbje për një kohë më të gjatë se sa ata që morën drogë. Por nuk ka prova të tilla nuk mund të mos gëzohen, duhet të punojnë më shumë shkencore në këtë drejtim.Target: dhimbje dhëmbi


Me akupunkturë mund të arrijë lehtësim të konsiderueshme pas dhëmb u tërhoq, dhe pas manipulimit të tjera kirurgjikale e dhëmbëve. I njëjti efekt është marrë pas seancës "rreme" akupunkturë, sipas disa hulumtime. Megjithatë, dhimbje dhëmbi shumë konsiderohet si një kusht që kërkon trajtime të akupunkturë.


Target: dhimbje të tjera


Njerëzit u përpoqën akupunkturë për të trajtuar dhimbje qafe, dhimbje të muskujve, epicondylitis traumatik (bërryl tenis) dhe periudhave të shkurtra të dhimbjes gjatë menstruacioneve, duke shpresuar për të shmangur ilaçe dhe, si pasojë, efektet e tyre anësore. Organizata Botërore e Shëndetësisë rendit 28 shtete të ndryshme, të cilat nganjëherë mund të trajtohen me akupunkturë. Organizata të tjera mjekësore thirrje studiuesit për të drejtuar mendjet e tyre në këtë fushë për të konfirmuar ose të hedhur poshtë efikasitetin e akupunkturë në sëmundje të ndryshme.Ndihmë me anestezi


Akupunkturë mund të japin efekt shtesë analgjezik, në qoftë se ajo është kryer paralelisht me marrjen e ilaçeve dhe terapi të tjera, të tilla si masazh. Akupunkturë mund të zvogëlojë nevojën për drogë dhe për të përmirësuar cilësinë e jetës së njerëzve që vuajnë nga dhimbjet kronike.


Target: të përzier


Efekti Akupunkturë në pikën perykardyya (P6) në gjoks mund të zvogëlojë simptomat e përzier dhe të vjella, edhe pas përdorimit të barnave kundër kancerit ose kirurgji. Studimi në krahasim me 10 teknika të ndryshme duke përfshirë edhe hala akupunkturë, stimulim elektrik dhe acupressure me ilaçe, duke bllokuar simptoma të njëjta. Ajo u gjet se akupunktura works fine.Akupunkturë dhe kujdesin e pacientëve me kancer


Që akupunkturë mund të zvogëlojë dhimbje, përzier dhe të vjella, ajo është përdorur ndonjëherë për të ndihmuar njerëzit të përballen me simptomat e kancerit ose kimioterapi. Gjithashtu, kjo metodë të trajtimit të përballuar hot flashes lidhen me kancerin e gjirit. Fillimisht, ideja duhet të diskutohet me mjekun tuaj të akupunkturë dhe pastaj të gjeni një profesionist i kualifikuar që ka përvojë pune me pacientët e kancerit.


Akupunkturë dhe Fertility


Celebrities si Celine Dion dhe Mariah Carey, e konsiderojnë akupunkturë, e përdorur me trajtimin klasike e infertilitetit, vetëm mënyrën se ndihmoi ata të merrni shtatzënë. Shumë studime mjekësore të mbështetur këtë pikëpamje, duke sugjeruar se akupunktura mund të rrisë efektet e trajtimit konvencional. Ekziston një teori se akupunktura ndihmon, pasi redukton stresin dhe rrit rrjedhjen e gjakut në vezore.Akupunkturë kundër pirjes së duhanit


Akupunkturë është përdorur për të lehtësuar kushtet e të ndryshme, duke përfshirë ndërprerjen e duhanit, pagjumësi, lodhje, depresion dhe alergjitë. Dëshmi, megjithatë, janë në të mirë për disa përdorime të teknikave. Për shembull, hala, i vendosur në veshit të jashtëm për të ndihmuar njerëzit të ndaluar pirjen e duhanit, provuar joefektive. Që nga studimet kanë treguar.


Akupunkturë dhe fëmijët


Akupunkturë është i sigurt për fëmijët në ato raste, ndërsa ju të përdorë shërbimet e një mjek i cili është i licencuar dhe në vijim të gjitha teknikat standarde rekomanduara. Kryesisht përdoret akupunkturë për të kontrolluar dhimbjen, nauze ose të vjella pas operacionit ose mjekim kundër kancerit në fëmijët. Prova shkencore e efektivitetit të sindromës akupunkturë dhe deficitit vëmendje çrregullim hyperactivity ende nuk është identifikuar.Kur të menduarit në lidhje me seancën akupunkturë


Që akupunkturë në raste shumë të rralla, shkakton më shumë se efektet negative të vogla, kjo është një alternativë e mundshme për anestezion dhe droga steroide. Gjithashtu konsiderojnë akupunkturë si një trajtim plotësues që mund të përdoret paralelisht me metodat e tjera. Para vendimit për të nënshtrohen një kurs të akupunkturë të shihni një mjek për të marrë një shpjegim të plotë.


Efektet negative të akupunkturë


Përkundër faktit se akupunktura është më së shumti probleme të sigurta dhe serioze janë të rralla, ekziston një rrezik i fatit. Hala Unsterile mund të shkaktojë infeksion. Disa pika akupunkturë gjilpërë futur shumë thellë mund të injektojnë dritë apo fshikëz e tëmthit, probleme të shkaktojë me të enëve të gjakut. Prandaj është e rëndësishme për të gjetur një specialist të vërtetë të shkolluar.Për akupunkturë kundërindikuar


Njerëzit që vuajnë nga sëmundjet që çojnë në gjakderdhje ose janë duke marrë anticoagulants mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes. Stimulim elektrik mund të ketë pasoja negative për njerëzit me stimuluesve kardiakë ose pajisje të tjera elektrike. Gratë shtatzëna duhet të diskutojnë me mjekun tuaj pro dhe kundrat e rrjedhës së akupunkturë. Është gjithashtu e rëndësishme që të mos braktisin trajtim tradicional dhe në rastin e dhimbje të forta dhe të sëmundjeve të rënda nuk mbështeten në akupunkturë.Zgjedhja magjistar akupunkturë


Është e rëndësishme që të apelojë për profesionale, standardet e duhura të trajnimit dhe praktikës akupunkturë. Vende të ndryshme, për më tepër, ndryshojnë në kërkesat e propozuara për marrjen e licencës. Pra, kur zgjedh një mjek për të i kushtoj vëmendje të, ku ai ishte shkolluar dhe të licencuar. Gjithashtu sigurohuni mjeshtër përdor gjilpëra sterile që janë hedhur menjëherë pas përdorimit.


Varieteteve të Acupuncture


Ka disa lloje të akupunkturës që ndryshe stimulojnë pikë akupunkturë. Po, yhnypunktura ofron pambuk ndezjen - tufa e urtë të thata ose pelin të zakonshëm, e cila është përdorur për ngrohjen e hala akupunkturë ose lëkurë. Electroacupuncture shton stimulim elektrik me hala. Versione tjera moderne përdorin lazer hala (por) të lëkurës.Acupressure ose akupunkturë


Nëse keni frikë nga gjilpërat, mos e humbni shpresën - ju mund të merrni pothuajse i njëjti efekt si rezultat i acupressure. Sipas kësaj metode, në mënyrë për të nxitur energjinë drejt masazh njeriut përdorim apo presionit mbi pikat akupunkturë. Qasja shkencore për akupunkturë dhe acupressure relativisht të vogël, por acupressure ka treguar të jetë një mjet efektiv të reduktimin përzier dhe të reduktuar dhimbje gjatë lindjes.