Mungesë e nuhatjes


Nëse njerëzit e perceptojnë odors u bë më keq, flasin për një çrregullim si hyposmyya. Humbja e plotë e të nuhaturit është quajtur mjekët mungesë e nuhatjes - kjo nuk është shumë e zakonshme, por gjendja shumë e pakëndshme e cila mund të shkaktojë një numër faktorësh.

Shkaqet e humbjes së të nuhaturitKa mungesë e nuhatjes të lindura dhe të fituara. Në rastin e parë, shkaku i çrregullimeve erë janë hipoplazise kongjenitale të rrugëve të frymëmarrjes, zakonisht i shoqëruar nga anomalitë në zhvillimin e kafkës dhe hundës.
Humbja e fituar nga erë mund të jetë shkaktuar nga:

 • rinitit, sinusit, ftohjet;

 • alergji;

 • lakim e mur ndarës hundës;

 • polyps në hundë;

 • Thithja e substancave toksike (duke përfshirë - metakrilat, kadmium, plumb, acrylate);

 • pirja e duhanit;

 • Shkelja e sekretimit të mukozën e hundës.


 • Shumica humbja fikse e erë me një të ftohtë të shkaktuar nga infeksioni viral, por mund të çojë në mungesë e nuhatjes dhe lëndim që rezulton kokë, duke përfshirë:

 • shtënë në vjeshtë mbi kokën e tij, duke shkaktuar shkatërrimin e traktit nuhatjes;

 • lëndim ballore të trurit lob;

 • kockave thyerje grilë, duke çuar në ndarjen e filaments nuhatjes.


 • Neurologjike shkaktojnë mungesë e nuhatjes mund të jetë një tumor të trurit apo helmimi kimik, dhe humbjen e erë në këtë rast është e shoqëruar zakonisht me një humbje të shijes.
  Arsye të tjera
  Mungesë e nuhatjes nuk mund të injorohet, sepse ajo mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të rënda, të tilla si:

 • Sëmundja Alzheimer;

 • Sëmundja e Parkinson-it;

 • Dementia me trupat Lewy;

 • tumor të trurit.


 • Prandaj është e rëndësishme për të vizituar otolaringolog vënë re menjëherë në humbjen e erë - për të gjetur shkaqet e vërteta dhe trajtimi ka vetëm një mjek.

  Nga rruga, shpesh erë zhduket pas marrjes antibiotikët apo instalacioni hundës në trajtimin e ftohjet. Përveç kësaj, mungesë e nuhatjes është normale për njerëzit e moshuar.

  Trajtimi i humbjes së erë


  Trajtimi i mungesë e nuhatjes ka për qëllim eliminimin e shkaqeve që shkaktuan atë. Humbja e erë për shkak të traumave, pothuajse 100% e rasteve të pakthyeshme. Nëse mungesë e nuhatjes shkaktuar nga dëmtime të sistemit nervor qendror e tumorit, meningjiti vuajtje, qarkullimi i varfër në tru, prognoza e trajtimit të humbjes së të nuhaturit është zakonisht e dobët.
  Nëse ju keni një polip hundë treguar heqjen e saj kirurgjikale.

  Humbja e erë në të ftohtë të lejojë trajtimin e mjeteve juridike popullore, duke përfshirë mbytje me vajra esenciale e limon, karamele mente, livando, bredhi, rozmarinë, borzilok, eukalipt. Ndihmon me inhalimi ftohtë e vajra esenciale e qepë të freskëta, dhe humbjen e erë për shkak të sinusit kronik dhe rinitit mund të ndihmojë të menaxhuar hundës kripë laj metodë e ujit "krisur".