Vulvitis simptoma, natyrisht, trajtim


Vulvitis - një inflamacion i vulvë (organe gjenitale të jashtme), portikut vaginale, serbia vogla dhe të mëdha, klitoris, dhe cipë e virgjërisë. Vulvity ndarë në fillore dhe të mesme. Kryesor më i zakonshëm ndryshuar. ndodh në vajzave dhe grave të moshuara - kjo është për shkak të karakteristikave fiziologjike të trupit të femrës në këto periudha të moshës. Dhe gratë e moshës riprodhuese është shpesh diagnostikuar vulvitis mesme që rrjedhin nga sëmundjet inflamatore të organeve gjenitale (endocervicitis, vaginitis, etj). Gjatë shenjave klinike ndarë në vulvity akute dhe kronike.


Vulvitis akute. Manifestohet me kruarje dhe djegie në zonën e organe gjenitale të jashtme, dhimbje gjatë urinimit dhe në këmbë. Gjatë ekzaminimit gjinekologjik e organe gjenitale të jashtme zbuluar skuqje përhapur e obol mukozës. vulvë dhe lëkurës, skuqje dhe ënjtje e clitoris dhe nganjëherë hypertrophy Labia minora. Për shkak të trajtimit joadekuat vonë në të shumtën e rasteve gradualisht bëhet kronik.
Vulvitis kronike shpesh recurs. Në vajzat, mosha e hershme si pasojë e vuajtjeve vulvita bashkim të mundshëm të minora Labia (synehyya)

Shkaqet
Në shumicën e rasteve, agjentët janë Enterokoket inflamacion, streptokoket, staphylococci, E. coli. Shumë më pak patogjene dhe gonococci janë shufra difterie.
Vajzat, në 40% të rasteve, shkaku i kësaj sëmundjeje është helminthosis, e ndjekur nga mos-pajtueshmërisë është higjiena intime. Shumë më pak vulvitis ndodh për shkak të infektimit me virus, i cili mund t'i referohet fëmijës që të ketë kontakte - nga familja ose gjatë lindjes.
Gjithashtu vulvytov zhvillim mund të kontribuojë: hypovitaminosis, dermatit, diabet, hypofunction ovarian, sëmundje të ndryshme inflamatore, dështimin riprodhues dhe higjienën personale, të veshur të brendshme sintetike, si dhe mekanike, kimike apo ndikim termike

Kursi dhe simptomat
Në fazën akute shënuar djegie, kruarje, ënjtje dhe skuqje e labia mëdha dhe të vogla, shkarkimin bollshëm dhe dhimbje pas urinimit (për shkak të veprimit irrituese e urinës indeve përflakur). Ndonjëherë mund të ketë një rritje në nyjet limfatike axillary, ethe të jetë e mundur dhe gjendja e keqe. Diagnoza është e bazuar në ankesat e pacientit dhe ndryshimet në vulvë, të cilat janë zbuluar gjatë kontrollit dhe studimit
Trajtimi vulvita

Nëse sëmundja është shkaktuar nga Mycobacterium tuberculosis, gonokoku, kërpudhave gjini Candida ose infeksione të fshehura siç është klamidia dhe tricomonas - është caktuar një terapi të veçantë që synon shkatërrimin e mikroorganizmave të veçanta.

Nëse vulvity shkaktuara nga Escherichia coli, streptokokeve dhe Stafilokoket - emëruar trajtim lokal me antibiotikë (krem dhe ointments), dhe për dezinfektim dhe heqjen e procesit inflamator banja përdorur me barishte. Vajzat emërohet detyrimisht i terapisë desensitizing (kalciumit dhe antihistamines).

Nëse sëmundja është e lidhur me manifestimet alergjike - caktojë desensitizing agjentët, dhe dietë eliminon hahet alergeneve ushqimore, miell, kripë dhe enët djegëse.
Që shkaku i fëmijëve është shpesh helminthosis vulvytov - kryer terapi droga antihelminthic. Në formën akute të sëmundjes fëmija kërkuar pushim të detyrueshëm shtrat.
Në rastet e sëmundjeve shoqëruese (alergji, diabet, cystitis) - domosdoshmërisht nevojë për të shpenzuar trajtimin e tyre paralele. Po aq e rëndësishme është trajtimi vulvytov pritja përgatiten mjetet: ymmunnomodulyatorov, vitamina, etj ..

Atribuohet terapi mbajnë fizike, electrophoresis prej 10% solucion klorid kalciumi ose solucion 1% e novokaina mbi vulvë; Vulvë UV.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Në oforyt (inflamacion i vezoreve)
2. Cysts Ovarian
3. lodhje e vezore