Shkaqet e sinusit, simptomat, komplikime, trajtim


Pa pagesë frymëmarrja hundës është një proces i natyrshëm i jetës njerëzore. Kalimi ajrit përmes hundës pasuruar të oksidit të azotit, përmes së cilës drita është më mirë njom e gjakut me oksigjen. Nëse ju e humbni të marrë frymë me hundë, njeriu instinktivisht fillon të marrë frymë nëpërmjet gojës tuaj, e cila çon në inflamacion të traktit respirator, thatësi e faring dhe laring. Kjo çon në sëmundje të tilla si faringjit, bronkit dhe pezmatim i fytit. Ndoshta sëmundja më e zakonshme që shkakton frymë paaftësia hundës - një sinusit


Sinusit - një inflamacion akut i sinuseve të hundës nofull, që kërkon trajtim profesional të cilësisë. Si rezultat i ënjtje Mukoza përputhet pin vrimë e sinuseve, është akumulimi i mukusit, i cili fillon të çojë në sëmundje bakteriale. Në mukusit në hundës qelb sinuset formuar dhe së bashku ata vënë në muret e hundës, duke shkaktuar dhimbje. Toksina të prodhuara nga mikrobet të hyjë në trupin e personit të sëmurë, duke shkaktuar simptoma helmimi - ethe, dhimbje koke dhe gjendja e keqe e përgjithshme

Simptomat
Simptomë kryesor i kësaj sëmundjeje është vazhdimisht hundë zihet fryma, duke çuar në një ndryshim të pjesshëm të zërit dhe humbjen e erë. Ajo është gjithashtu e mundur shfaqja e shkarkimit purulent verdhë apo të gjelbër ngjyrë, të cilat kanë një erë të pakëndshme rezistente.

Dhimbje koke nuk ka lokalizimin qartë në një vend të caktuar dhe shpesh perceptohet si një dhimbje koke të zakonshëm, edhe pse ndonjëherë me ndikim në fushën e nofullës së sipërme. Gjithashtu, ënjtje shpesh pacienti është vërejtur nga faqet dhe qepallat u ngrit nga inflamacion. Sinusit shkakton hidhërimin, pagjumësi dhe dobësi. Është gjithashtu e mundur temperaturë deri në 38-40 gradë rrjedhën akute të sëmundjes

Shkaqet


Zhvillimi i inflamacion të sinuseve, zgavrën e hundës nxitur faktorët e mëposhtëm:

- Uyazyka negative mjedisore

- Ndryshimet anatomike në zgavrat hundore (shpesh kongjenitale)

- Alergji të ndryshme

- Rritja në hundës pasazhe formacione të huaj (polyps, tumore, etj)

- Dobësimi i imunitetit është zakonisht infeksion akut
Komplikimet dhe implikimet
Ndoshta ndërlikim më të rrezikshme që mund të shkaktohet nga sinusit kronik qelbëzues nofullës - një meningjit (inflamacion i lëvore cerebrale). Gjithashtu zhvillim shumë të lartë yyazytsirnist e sëmundjeve të tilla si hipertension, sëmundje të veshkave dhe të miokardit, ka një shumëllojshmëri të çrregullimeve neurologjike dhe sëmundje të tjera serioze. Pra, mos harroni se dështimi me një mjek të kualifikuar mund të shkaktojë komplikime të rënda të


Trajtim


Që nga shkaqet e sinusit thjesht individuale, shkalla dhe drejtimin e trajtimit të parashikuara në lidhje me çdo rast.

Por mbi të gjitha, për trajtimin e sinusit ka për qëllim të sigurojë rrjedhjen e mukusit nga sinus nofullës dhe largimin e mukozës edemë hundës

Metodat e trajtimit të sinusit:

Trajtim të drogës - bazuar në përdorimin e detyrueshëm të sprays, aerosolet, pika hundës dhe kështu me radhë kalon dhe marrin antihistamines fizioterapi dhe antibiotikët..


Shpëlarje hundë - që synon heqjen e mukusit akumuluar në zgavrat e hundës e mikrobeve dhe alergeneve dhe pluhuri. Në sajë të një teknikë të veçantë të larjes, jo vetëm redukton inflamacion dhe ënjtje shoqërues, por rritet edhe vetitë mbrojtëse të membranave të zgavrën e hundës.

Trajtimi kirurgjik i sinusit - të ashtuquajturit birë (shpuese e sinuseve nofull) është përdorur në raste shumë të avancuara. Birë është bërë të thahet qelb nga sinuseve dhe futjen e mëvonshme të këtyre barnave që ndalojnë inflamacion. Kjo metodë edhe pse është mjaft e dhimbshme, por trajtimi me të konsiderohet shumë efektive

Gjëja kryesore që ju duhet të kuptoni se trajtimi me kohë te mjeku, otolaringolog në dyshimin e parë të sinusit mund të ndihmojë të shmangur kirurgji dhe trajtimet janë të kufizuara për larje dhe ilaçe.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Haematoma e mur ndarës hundës
2. atresia dhe synechia hundës