Sinusit si të njohin dhe trajtojnëSinusit (sinusit) - një inflamacion i sinus nofullës. Sinus nofull - një sinus palë, e cila mban trupin e kockave nofullës. E gjithë sipërfaqja e zgavrën e mbuluar nga mukozën, në të cilat pothuajse nuk qelizave nervore.
Ky funksion çon në atë se inflamacion dhe sëmundje në këtë fushë për një kohë të gjatë mund të jetë asimptomatike. Për herë të parë nofull kërkimore sinus sinusit Nathaniel mori anglisht në vitin 1685, emri i të cilit është përdorur më vonë për emrin e këtij zgavër.


Ndër faktorët që provokojnë inflamacion të sinuseve nofull, një nga vendet kryesore të zëna nga kërpudhave, viruseve dhe baktereve. Ata bien në prehrin e gjakut nëpër pasazhet e hundës dhe vendet në zhvillim. Shumë shpesh grumbulluar në zgavrën e qelb. Shkaqet e sinusit në të shumtën e rasteve është i ri ftohtë, R3r3r374. hundë i lëngshëm, në qoftë se trajtim të padrejtë nedolikuvaly ose kryer. Ndonjëherë ajo mund të shkaktojë inflamacion dhe pacientëve duke dhëmbët. Ka edhe disa lëndime që çojnë në dalje të dobët e lëngjeve nga sinus nofullës, duke shkaktuar inflamacion, të njëjtin efekt japin dhe polyps në hundë. Sinusit është një akute dhe kronike.


Sinusit akut

Kjo ndodh në sfond të SARS-it, shërohet nga fruthi, gripit, fruth i keq. Shpesh, sëmundja mund të çojë në pacientët dhëmbët janë trajtuar ose gabimisht apo pacientë thjesht nuk kërkojnë kujdes mjekësor, kur ata u vunë re probleme dentare. Jo më pak hipotermi, stresi që ndodhin në njerëz me rezistencë të ulur në patogjene të ndryshme.


Sinusit kronik

Ashtu si me çdo sëmundje kronike, sinusit kronik formuar përmes nedolikovanoho arsye akute ose thjesht fiziologjike, kur dalja e lëngjeve nga sinus nofullës komplikuar. Ajo mund të jetë shumë e vështirë për të diagnostikuar sëmundjen në një fazë të hershme përmes simptomeve nevyraznosti. Megjithatë, ju duhet të kontaktoni mjekun tuaj nëse ka një mbipopullim të gjatë kurs të ftohtë, e cila nuk është e shërueshme, dhe hundës.


Simptomet e sinusit

Siç u përmend më lart, është shumë e vështirë për të diagnostikuar sëmundjen në një fazë të hershme me karakteristikat strukturore të sinus nofullës. Por, pavarësisht nga kjo, ka disa simptoma që duhet të lajmërojnë pacientin. Nëse Undead kaluar më shumë se një javë, ndërsa shoqërohet nga simptomat e mëposhtme:
- Itchy blerë verdhë apo të gjelbër;
- Shpesh dhimbje koke muchu, por gënjyer pak largohem;
- A mos i lënë vetëm dhimbje dhëmbi, edhe pse dhëmbët dukshme dëme u gjetën;

- Kur tilted dhimbje kokë në rritje të nofullës sinus;
- Temperatura e trupit më lart 38 gradë.
Mbani në mend se sinusit - sëmundje Pretty fshehtë për shkak se ajo nuk është e lehtë për të zbuluar. Prandaj, në qoftë se një person ende mjaft shpesh ftohjet sëmurë, veçanërisht të ftohtë, në prani të simptomave të mësipërme duhet të kërkojë spital emergjence.
Për mjeku diagnoza do rhinoscopy (shqyrtim), radiografi e sinuseve nofullës dhe Smears për analizë për të identifikuar patogjen. Trajtimi mund të imponohet vetëm pas rezultateve të X-ray, kur ju mund të flisni me besim në lidhje me diagnozën. Nëse nuk ka filluar trajtimin në kohë, komplikimet e mundshme si meningjitit, inflamacion i optike nervore dhe purulent lezionet e kockave rreth sinus nofullës.


Trajtimi i sinusit

Sot, mjekët përdorin tri metodat e trajtimit të sinusit:
- Operacioni;
- Trajtimi Percutaneous;
- Trajtimi Bezpunktsionnoe.
Birë, dmth birë, sot metoda më e zakonshme e trajtimit të sinusit akut. Metoda që mjeku të veçantë pajisje heq pleh nga sinus lan furatsillina saj ose zgjidhje Isotonic dhe futjen e drogës anti-inflamator ose antibiotikët. E gjithë kjo ndodh nën anestezi lokale. Në shumicën e rasteve, i kryer disa prej këtyre punctures, dhe edhe një herë nuk kanë nevojë për një birë, mjeku fut një kateter të veçantë përmes të cilit kryhet pastrimin e akumuluar larje pleh organik dhe bërë ilaçe. Depërtimi i tillë është e pamundur për njerëzit që kanë sëmundje të traktit të ulët respirator. Pas kësaj procedure, pacientët shpesh ankohen për dhimbje koke. Është e rëndësishme të mbani mend se jo mjeku do të dërgojë një birë, pa arsye e mirë është.

Trajtimi Bezpunktsionnoe përfshin disa metoda të "krisur" (një metodë të larë zgavrën e hundës), sinus kateter "YAMIK." Efekti i këtyre metodave ka për qëllim t'i shtyer zgavrën e hundës dhe heqjen e qelb, pa bërë një birë. Për efekt maksimal duhet të zbatohen në të njëjtën kohë dhe të terapisë me antibiotikë.
Kirurgjisë - kjo metodë ekstreme kur të gjitha më sipër ishin joaktive ose running sëmundje. Operacioni është kryer gjithmonë në spital dhe nën anestezi të përgjithshme.

Trajtimi i sinusit në fëmijë është i ndryshëm nga trajtimin e të rriturit.


Metodat tradicionale për të luftuar sinusit nofullës

Mjekësisë tradicionale ofron shumë metoda efektive, e cila menaxhon dhe mjekësi konvencionale. Këto janë ngrohja ndryshme fasha, Inhalations me qepë, varrosur në hundë e lëng të freskët panxhar, larja sinuset përdorur kripë dhe jod.


 
R3r3r3135.