Sinus Haymorovi dhe sinusit


Sinuseve katër palë: haymorovi, ballore, themelore (formë pykë-) dhe hekurave të tyre. Haymorovi (nofull) sinuseve volumin më të madh të secilit prej tyre rreth 30 cm3. Ata janë thellë në trupin e nofullës sipërme. Forma nofull sinus i ngjan një piramide tre-njëanshëm. Më e rëndësishme është muri i brendshëm që kufizohet zgavrën e hundës; në këtë mur është një vrimë që hapet në mes zgavrën flegër e hundës. Në fund të sinus nofullës është shumë afër rrënjët e sipërme mbrapa dhëmbëve (molars dhe premolars), veçanërisht dhëmbët e parë dhe të dytë të mëdha KUTNO; ndonjëherë rrënjët e tyre lirisht të mbajë një gjirin dhe janë të mbuluara vetëm membranat mukoze e saj.


Sinusit
Sinusit - inflamacion i sinus nofullës ndodh si një komplikacion i rinitit akut, gripit, fruthit, fruth i keq dhe sëmundjeve të tjera infektive. Arsyeja e dytë është frekuenca e rrënjëve sëmundjes mbrapa katër dhëmbët e sipërm.
Nëse inflamacioni zhvillon, ajo ndikon zakonisht disa dëmtimit të dhëmbëve në të njëjtën kohë, që zhvillohet në formë polysynusyta. Përjashtimet e vetme janë forma e saj të pazakontë - për shembull, odontogenic (dhëmb shkaktuar patologji) ose origjinën fungale. Në mënyrë tipike, procesi përfshin një labirint parë grilë. Etmoyidyt (pezmatimi i sinuseve ethmoid) - forma më e zakonshme e sinusit, dhe pas tij është sinusit, atëherë - pezmatimi i sinuseve ballore dhe pykë.


Pra, simptomat e sinusit. Simptomet e ftohtë zgjatur bashkohet një ndjenjë e presionit dhe tensioni në sinuseve, pastaj dhimbje në ballin, zygomatic rajon, të përkohshme, ndonjëherë dhimbje kapur gjysmën e të gjithë fytyrën. Frymëmarrje shqetësuar hundës, aty shkarkimin hundës, fotofobi, lacrimation, zvogëluar ndjenjën e nuhatjes. Temperatura rritet në ditët e para, mund të jenë të dridhura, dëmtim i gjendjes së përgjithshme. Ndonjëherë shtohet faqen në anën e prekur, dhe madje edhe kapakun e poshtme të syrit. Nofull me ndjenjë e dhimbshme.
Për të sqaruar diagnozën zakonisht kërkon sinus radiografi. Në X-ray vendosur sinus eklips. Gjithashtu kryejnë një nofull provë sinus birë me një gjilpërë të veçantë. Kur birë të përcaktuar natyrën e përmbajtjes së saj. Në parim, sjellja dhe manipulimi i tillë mund të lani çdo xhiro, por me nofull e bëjnë të lehtë.

Shumë njerëz mendojnë se në qoftë se ju bëni një birë një herë, pastaj të përsëritur duhet t'i nënshtrohet procedurave të tilla. Në fakt, kjo pikëpamje nuk ka asnjë justifikim shkencor. Kur ekzemë në nofullës sinus birë it (i cili kryhet nën anestezi lokale) me futjen e drogës (antibiotikët, enzimet, hormonet, etj) mund të lehtësojë pacientin nga simptomat e dhimbshme dhe për të promovuar shërim të shpejtë. Por kjo nuk është trajtimi i vetëm për sinusit.
Kështu, trajtimi. Kjo është zakonisht konservatore. Aplikoni sinus kateter "YAMYK" (mjekët Zhvillimi Yaroslavl). Përdorin atë për të hequr plehun së bashku me disa dëmtimit të dhëmbëve praktikisht pa dhimbje.

Fizioterapia, antibiotikët mund të parandaluar ekzemë. Së bashku me antibiotikë përshkruara antihistamines (si Claritin), pika vasoconstrictor hundës (sanoryn, naftizin, hlazolyn) ose sprays (ksymelyn) për të reduktuar ënjtje e mukozës. Mos harroni se ato mund të përdoren vetëm në periudhën akute jo më të gjatë se 5-7 ditë. Përdorim më të zgjatur të çon në të ashtu-quajtur ilaç ftohtë, kur enët e gjakut e mukozën e hundës nuk është zvogëluar pas administrimit të drogës, por mbeten të paralizuar, që është Dilated. Si rezultat, hundë zihet fryma kthehet vazhdimisht, dhe shpesh pa kirurgji është një kusht vazhdon.

Jo të gjithë e di se si për të marrë një rënie. Nëse ata pikoj në hundë, duke hedhur kokën mbrapa, ata menjëherë thahet në nasopharynx, pa i dhënë efekt në zgavrën e hundës. Për efekt të ishte maksimale, bie për të hyrë në gjysmën e majtë të hundës, tilting kokën në shpatullën e djathtë, dhe të drejtën - në të majtë.
Dhe së fundi, unë dua të paralajmëroj: të bëjë qëndrim nuk dismissive në "i thjeshtë" ftohtë. Sinusit paraqet një kërcënim serioz për shëndetin dhe madje edhe për jetën kur bëhet kronike ose shoqërohet me komplikime. Pezmatimi i sinuseve paranazale mund të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve të tilla si pneumonia, bronkiti kronik dhe astma. Për shkak të vendndodhjes së karakteristika anatomike sinuseve dhe afërsisë së tyre në tru dhe hlaznytsam sinusit kërcënuese komplikime të tilla si inflamacion të meninges, apo edhe si absces i trurit, cerebrale trombozë anije të mëdha.

Sepse sinusit akut zakonisht zhvillohet në sfondin e SARS-it, nuk do të përpiqet për të kryer këto sëmundje "dhe në lidhje me". Nëse undead me grip ose SARS vonuar për më shumë se pesë ditë, ka dhimbje në hundë dhe shkarkimin trashë hundës, është e mundur që arsyeja - filloi inflamacion në sinuseve paranazale.
Për të shmangur këtë, unë ju këshilloj për të filluar për të trajtuar rinitit akut nga dita e parë. Mjaft efektive shtyer zgavrën e hundës 1% zgjidhjen e kripë, të nxehtë për temperaturën e trupit. 05 litra ujë të marrë një lugë çaji kripë. Ju do të duhet një shiringë apo një konvencionale shiringë 20-hrayazykay me veshur atij ose tub gome silikoni. Fundi maja e shiringë apo gome tub shallowly hyjnë në prag të hundës dhe prirje mbi lavaman, pije çdo gjysmë hundë 3-4. Procedura duhet të bëhet 2 herë në ditë, në mëngjes dhe në mbrëmje. Pas larje mund të dalë vasoconstrictor pika dhe rrezet e ngrohta të hundës dhe zonës podhlaznychnыe vezë vetëm gatuar apo të nxehtë në pouches kripë. Së fundi tërësisht por butësisht vysyakayetesya.

Ndihmë e mirë, kur duke filluar një banjot ftohtë këmbë çaj të nxehtë me mjaltë ose mjedër, varrosje hundën e tij në lëng hudhër, ushtrime të frymëmarrjes.
Diçka interesante
Kronike sinusit odontogenic - inflamacion i mukozës së sinus nofullës, që rezulton nga nofullës sinus mesazhi i formuar nga goja pas heqjes së molars apo premolars të nofullës së sipërme. Mesazhe të ngjashme ndodhin kur disa njerëz që rrënjët e këtyre dhëmbëve depërtojnë sinus nofullës dhe janë të ndara nga ajo membranat mukoze vetëm apo pjatë hollë e kockave. Kështu, edhe në transaksion shumë të saktë shkelur integritetin e një pjatë kockave dhe mukozën që ndan sinus nofull nga maja e rrënjës dhëmbit. Pas kësaj erdhi pas nxjerrjes së dhëmbit spivustya e baktereve orale depërtojnë, duke shkaktuar inflamacion të sinuseve.

Përpjekjet për të dentistëve menjëherë pas formimit të lidhjeve qep Mukoza e mishrat për ta mbyllur mesazhin nuk ka gjithmonë fund për fat të mirë. Shumica Sigurisht fistulous mbetet. Shenjat e tij mjaft të qarta. Kur të marrë ushqim të lëngshme, një pjesë e saj merr në zgavrën e hundës. Nëse ajri nxjerr nëpër hundë, pas mbajtjes hunda me gishtat e ajrit jashtë përmes gojës Svishchevoj vrimë. Përveç kësaj, me fistula në gojë ndonjëherë qëndron lëngshme të qartë apo të turbullt - produkt sinus nofull inflamacion.

Trajtimi vetëm operative në spital.