Çdo gjë që ju duhet të dini në lidhje me sinusitSinusit - Kjo është një inflamacion serioz i mukozën në sinus nofullës, e cila mund të shkaktojë një shumëllojshmëri të viruseve, baktereve, kërpudhave ose faktorë të ndryshëm alergjike. Inflamacion fillon të zhvillohet pas abuzimit daljeve për shkarkim të lirë mukozës nga një apo të dy anët e sinus.


Kur ka uyazyka stanjacion, ajo krijon një mjedis të favorshëm për zhvillimin e proceseve të ndryshme inflamatore, duke rezultuar në trup është shumë e vështirë për të luftuar infeksionet.Simptomet kryesore të sinusit

Të gjitha simptomat e sinusit janë jashtëzakonisht të ndryshme dhe varet vetëm nga forma ose fazën e sëmundjes. Nëse sinusit akut pacientit, ai e ndjen presionin apo tensionin në zonën ku plagë ndodhur sinus, dhe në raste shumë të rënda, për t'u bashkuar me simptomat kryesore - dhimbje, e cila është e lokalizuar në sinus nofullës, zonën zygomatic në ballë dhe hundë, nganjëherë në rajonin e përkohshme dhe kap gjysmën e të gjithë personave në qoftë se inflamacion pacientit njëanshme. Kur pacienti ka inflamacion dypalëshe, dhimbje që mbulon tërë sipërfaqen e përparme. Shpesh këto simptoma bashkohet dhimbje dhëmbi, e cila zakonisht korrespondon me gjysmën e nofullës së sipërme, dhe më keq kur përtypet. Më dhimbje varet pezmatim nervi ndryshme infektive dhe degët e nervore trigeminal, si dhe compression fortë e nerva të fortë edemë kolateralit. Si rezultat, pacientët me sinusit nofullës shkelur frymëmarrjen e tij të hundës, dhe ka karakteristike shkarkimin hundës.Në procesin e shqetësimit inflamacion në departamentin paranazale dhe hundë të fillojnë të rriten, e cila është zakonisht në mbrëmje. Gradualisht, dhimbja lëviz nga vendi zakonshme dhe të përhapet në të gjithë kokë. Kur inflamacion njëanshëm, dhimbja është i pranishëm në një anë. Simptomat klasike të sinusit janë dhimbje koke, dukuri e cila është e lidhur direkt me akumulimin e plehut organik në një apo çdo sinus nofullës. Një dhimbje koke gjatë sinusit zakonisht presion në ballin dhe pjesën e prapme të syrit. Në disa raste, pacientët ankohen për dhimbje të forta, e cila e rrit pas klikuar në rajonin e syrit ose pas heqjes qepallat. Një tjetër tipar karakteristik në sinusit është se shtrirë dhe natën dhimbje koke subsides, sepse në këtë kohë është prodhimi që vjen nga sinuseve përflakur.


Tipari kryesor i sinusit është frymëmarrje vështirësi, kongjestion i hundës, dhe zhurma bëhet hije shurdhër. Zakonisht pacienti menjëherë hodhi dy gjysmave të hundës, hundës dhe vështirësi për të marrë frymë është ose konstante ose me lehtësim të vogël. Përveç kësaj, ajo është e hundës mundur majtë dhe gjysma e djathtë të hundës. Kjo zakonisht ndodh në një pacient ose transparent purulent mukozës nazale shkarkimit. Megjithatë, simptomat e tilla nuk mund të ndodhë në qoftë se një hundë zihet fryma dhe daljeve penguar nga sinus. Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet shkarkimin hundës. Për shembull, në qoftë se ata janë ngjyrë gjelbër-verdhë, kjo tregon se ata kanë një inflamacion bakterial. Dhe në këtë rast bakteret në çdo kohë mund të merrni në zonën e nofullës sinus, dhe pastaj fillon sinusit.


Dhe për të shmangur këtë, ju duhet të sigurojë pastrimin e shkarkimit hundës mucous nga mikrobet. Nëse mukozën e hundës është e shëndetshme, ajo copes me mikrobet vetë, por inflamacion i hundës dobëson atë, dhe mukusit ndërton dhe është një terren ushqyes ku nalichuyutsya miliarda mikrobe. Shumica e vasoconstrictor pika, e cila zakonisht është përdorur vetëm përkeqësojnë situatën, sepse në thelb të pengojë rrjedhjen e gjakut në enët e vogla të aftësive hundë dhe mukoza e hundës dëmtuar motorike. Dhe të ketë hunda e tyre pastrohen, mjekët rekomandojnë përdorimin Synuforte, i cili përbëhet nga vetëm saponins natyrore që shkaktojnë mukozën e hundës shpejt të hequr të gjitha shkarkimin purulent dhe nuk lejojnë zhvillimin e sinusit.


Edhe kur temperatura mund të rritet gradë sinusit do38 dhe më lart. Zakonisht simptomë e tillë vërehet në sinusit akut. Nëse pacienti ka florën kronike sinusit, temperatura e trupit rritet shumë të rralla. Simptomat e përbashkëta të sinusit
trupi është i sëmurë, ka shprehur dobësi, lodhje, mungesë e oreksit dhe të prish gjumin. Përveç kësaj, disa pacientë ka fotofobi, reduktuar shqisën e të nuhaturit dhe lacrimation pranishëm në anën e prekur. Tashmë në ditët e para të sëmundjes, dhe sidomos në formën e purulent sinusit, ka ethe, gjendja e përgjithshme e çrregullimit dhe të dridhura. Ende nuk ka ënjtje të cheeks në anën ku ka pasur dëme, dhe në disa raste, ënjtje të qepallë më të ulët.


Kur ARD pacienti, simptomat e sinusit imponuar edhe më shumë në simptomat e infeksionit të frymëmarrjes, e cila është nisjen mekanizmin e sinusit. Simptomat e hershme - një ethe, rrëqethje, rraskapitje, rrufë, teshtitjes, kongjestion i hundës. Përveç këtyre simptomeve, u bashkuan edhe në fytyrën e dhimbjes, e cila zakonisht paguan rrënja e hundës, dhëmbët dhe ballin. Me presion të vogël në rajon podhlaznichnuyu rritet dhimbje fytyrë dhe, në disa raste, pacienti ka skuqje të rënda dhe ënjtje të qepallave. Kursi i formës akute e sinusit zakonisht zgjat 2-3 javë, por në shumicën e rasteve mbaron shërim të plotë.


Simptomet e sinusit

Nëse sinusit kronik, simptomat e saj mund të fshihet dhe të Vetëm e dukshme se vetëm përkeqësohet diagnostikimin dhe trajtimin e sinusit është. Simptomë kryesore është rinitit kronike, e cila nuk është larguar duke përdorur trajtim tradicional. Shpesh pacientët ankohen për dhimbje koke të forta dhe bazat dhimbje direkt thella të syrit. Dhe dhimbja mund të përforcohet kur keq sytë dhe zakonisht mbahet në pozicionin e shtrirë në shpinë. Një tipar karakteristik i sinusit kronik është ënjtje të qepallave në mëngjes dhe konjuktivit që bëhet tipar të përbashkët në inflamacion të sinus nofullës.


Një tjetër përsëritura sinusit lëshuar podhlaznychnoy dhimbje në rajon, si dhe konjuktivit kronike, kongjestion i hundës kronike, dhimbje koke. Simptomë shumë e rëndësishme e sinusit janë konsideruar kollë e thatë dhe kronike që nuk i përgjigjet trajtimit expectorant konvencionale ose mjete antitussive ndryshme. Shfaqja e kollë të tillë për shkak të sinusit qelb shumë irrituese që kullon nga sinus prekur në muret e faring. Pa marrë parasysh se cili sinusit pacienti - akute ose kronike, tipike për atë blunting erë. Dhe prognoza dhe kursi i sëmundjes mund të varet nga ndryshimet strukturore dhe trajtimin e sinuseve nofullës.


Sinusit në fëmijët

Është e vështirë për të gjetur një fëmijë që nuk ka hasur fenomenin e sëmundjeve të frymëmarrjes. Prandaj, të ftohtë të përbashkët nuk shkakton shqetësim të veçantë për prindërit. Megjithatë, në qoftë se sëmundja vërejtur natyrën e vazhdueshme, ajo mund të çojë në disa komplikime. Për shembull, sinusit në fëmijët zhvillimin e komplikimeve për shkak të ARI apo ARI, e cila shkaktoi një infeksion viral apo bakterial. Dhe në disa raste, shkaku sinusit mund të jetë infeksion ndryshme dalje dhëmbësh, infeksion fungale, trauma apo organi i huaj, i cili aksidentalisht ra në sinus haymorovi.


 

Zakonisht fëmijët nën katër vjet nuk vuajnë sinusit, pasi kjo moshë duke u formuar sinus nofullës dhe gradualisht rritet në vëllim, si zhvillimin e skeletit të fytyrës fëmijëve. Në të sapolindur sinus nofull ka formën e një hendeku të vogël që nuk përmban ajër. Nëse fëmija ka sinusit zgjat më shumë se tre muaj, dhe trajtimi i tij është kryer, zhvillimi i dëmit mukozale mund të çojë në pasoja të pakthyeshme. Si rezultat, vetitë mbrojtëse të mukozës do të jetë e vështirë, por në këtë rast mjeku diagnozat e sinusit kronik.


Komplikim shumë e rrezikshme e sinusit në fëmijët është i infeksionit në departamente që fqinje sinus nofullës. Nëse infeksioni ka depërtuar në orbitë ose zgavrën kraniale, ajo mund të çojë në dëmtime të pakthyeshme të indeve të ndryshme dhe organeve dhe madje edhe vdekjen e pacientit. Trajtimi i sinusit në fëmijët e parashikuara, duke pasur parasysh shkaqet e sëmundjes dhe ashpërsia e kursin e saj. Në shumicën e rasteve, fëmija i nevojshëm trajtimi në shtëpi ose në spital. Trajtimi përdorur antibiotikë për 7-10 ditë. Mjeku lokal përshkruan pritjen drogë vasoconstrictor. Duke pasur parasysh simptomat, pacienti është antipiretik përshkruara metodë, ilaçe anti-inflamator dhe dhimbje. Më shumë do të jetë efektive në trajtimin e bimëve të ndryshme.


Duke pasur parasysh provat, mjeku përshkruan trajtime, ajo mund të jetë e birë nofull sinus, vënë kateteri sinus dhe Lavage hundës me zgjidhje të veçanta. Këto procedura të bëjë trajtim efektiv dhe jo aq shumë kohë. Kur pacienti është në fazën e shërimit, ai do të duhet t'i nënshtrohen mjekësi shtesë bimor dhe terapi fizike për një ose dy javë. Përgjithësisht fytolechenye metodë si tregues dhe ndihmëse për trajtimin e sinusit tek fëmijët bën efekt të mirë. Trajtimi termi përfundimisht i sëmundjes është reduktuar në masë të madhe dhe mukoza membranës rivendoset shpejt. Mos harroni se ngrohja në sinusit nuk është i rekomanduar dhe kryhet vetëm nën mbikëqyrje mjekësore, ngrohja kryhet vetëm në fazën e shërimit. Që efektet termike mund të komplikojë sëmundjen në infeksion purulent, si rezultat i këtij infeksioni do të përhapet në organe të tjera dhe indet.


Sinusit në rriturit
  

Në të rriturit, sinusit ndodh më shpesh dhe nganjëherë të ndara, por në shumicën e rasteve sëmundja prek më shumë sinus. Përveç kësaj, procesi inflamator mund të përfshihen
Mukoza, periosteum dhe kockave. Ka sinusit në të rriturit për disa arsye, kjo e drejtë i infeksionit në sinus nofullës, si pasojë e lëndimit, futja e infeksionit viral në sinus sipërme nofulla hundë të drejtë, dhe zbatimi i infeksionit nga dhëmbi i bartë pacientit.


Zhvillimi i sinusit në të rriturit varet nga gjendja e përgjithshme e pacientit. Për shembull, në qoftë se trupi është i dobësuar për disa arsye dhe si rezultat vuan nga sistemi imunitar, T shfaqjes yyazytsirnist të rritet kronike sinusit të konsiderueshme. Deri shkaqet e sinusit përfshijnë reagime të ndryshme alergjike dhe faktorë të ndryshëm të jashtëm, kjo është ftohtë apo era në fytyrë. Sinuziti mund të ndodhë në të rriturit në formë kronike apo akute. Për shembull, sinusit akut shoqëruar nga simptoma të tilla si trishtim dhe dhimbje në sinus prekur nofullës. Një kokë është tilted përpara, dhimbja bëhet e fortë. Shumë shpesh dhimbjen e sinusit ndodh në gojën e tij dhe hundë me purulent shkarkojë se në disa raste nuk ndahen në të gjitha. Si rezultat, dhimbje në sinuseve nuk është ndërprerë dhe temperatura e trupit.


Nëse pacienti nuk do të mbajë trajtimin në kohë, sinusit akut kaloni kronike. Më shpesh sëmundja janë të ekspozuar për njerëzit të cilët kanë uyazyka nasopharynx infeksionit ku përhapur. Për shembull, në fëmijët - është zgjeruar adenoids ose lakim hundës mur ndarës. Në të rriturit, inflamacion kronik i sinus nofullës mund të ndodhë për shumë vite dhe të zhvilluar për formën Bluetongue dhe humbjeve të shtresës së mukozës. Rriturit edhe mund të kenë humbjen tillë serioze, si formimi i polyps në sinusin sipërme, nofulla zgavrën hundës, në prani të shkarkimit purulent.


Ata pacientë të cilët janë të dyshuar sinusit kronik, zakonisht ankohen për simptome të tilla si dobësi, lodhje, ftohtë zgjatur, shkeljen e erë, dhimbje koke të shpeshta, purulent ose përkeqësimi mucous shkarkimit, të humbur apo hundë frymëmarrje të vështirë. Në disa raste, shkarkimit nga hunda me një erë të pakëndshme, e cila dal përreth, dhe pacienti nuk mund të ndjehen të tyre. Trajtimi i rritur i sinusit kronik përfshin kurs intensiv të antibiotikëve. Përveç kësaj, pacienti është përshkruar sulfanilamidnye dhe vasoconstrictor droga. Në disa metoda të trajtimit duke përdorur fizioterapi është UHF, SOLLUX llambë, mbytje, dhe më shumë.


Trajtim më efektive në të rriturit sinusit është sinus çaj nofulla e sipërme dhe larja e saj, e cila është kryer nga Furacilinum, acid borik, klorur natriumi dhe zgjidhjet e tjera. Pas larjes zgjidhje, antibiotikët sinuset veçanta injektuar, ajo trypsin ose kimotripsin. Në mënyrë tipike, gama e plotë e këtyre procedurave të çon në shërim dhe një prognozë të favorshme. Dhe në të ardhmen për sëmundje ose gripit dhe rinitit me ndonjë sinusit dyshuar, është e nevojshme për të kryer gjithë zonën parandaluese të ngrohtë e sinuseve paranazale. Ende nevojë për të mbrojtur fytyrën nga era dhe ajrit të ftohtë. Kur sinusit kronik dështon për të kuruar metodat konservative e trajtimit, mjeku vendpushimet për trajtim kirurgjik, duke rezultuar në formimin qelb ose polyps janë hequr kirurgjike.


Sinusit akut

Sinusit akut është një inflamacion akut i sinus nofullës dhe zakonisht zhvillohet në fëmijët e 4-6 vjet dhe mblidhet dhe të rriturit. Patogjene më të zakonshme të sinusit akut janë staphylococci, streptokoket, Pneumokoku, Proteus dhe E. coli. Zakonisht sinusit akut ndodh pas infeksioneve, shpesh burim i infeksionit është i përflakur tashmë hlotochnaya bajame ose kockave alveolare e nofulla e sipërme. Sinusit më akute paraprirë adenoids akute dhe rinitit akut. Sipas burimit të infeksionit të dalluar hematogjene, rynohenni dhe sinusit odontogenic. Dhe natyra e inflamacionit sinusit janë të fytit, hemorragjike, purulent dhe nekrotik, dmth koreva Nome.


Nëse formën e pacientit fytit e sinusit, sëmundja është interpretuar shpesh si SARS. Në këtë rast, semundja ndodh me temperaturë të moderuar, në të cilin temperature e trupit arrin 38 gradë dhe ka një të ftohtë të lehtë, dhe ndryshimet fytit të traktit respirator sipërme. Si rezultat, rinitit zgjatur dhe i shoqëruar nga nervozizëm, lodhje, kollë e zgjatur gjumë ndërhyrës dhe të dobët. Manifestimet e përgjithshme dhe lokale të sëmundjeve të mushkërive ose të butë shprehur në të gjitha.


Nëse një pacient me nekrotik sinusit akut, hemorragjike apo formë purulent të ardhurave shumë të vështira, ai mund të shprehet me manifestime vendore dhe lokale. Për shembull, fëmijët me sinusit akut nofullës ankohen për një ndjenjë hidhërime dhe dhimbje në sinuseve prekura dhe e thyer hundë dhe hundës frymë, shfaqet mucous dhe qelb ose shkarkimin mukozës menjëherë nga dy ose njërën anë, ndonjëherë nuk ka gjak në sekrecione . Përveç kësaj, forma akute e sëmundjes në një pacient përgjumje të pranishëm, dobësi, rraskapitje, ethe, humbje të oreksit dhe ka dhimbje koke paroksizmal.


Përveç kësaj, në vend pacienti mund të përjetojnë ënjtje e qepallë më të ulët, ënjtje në faqet, konjuktivit, dhe lacrimation me mbyllje të plotë nososleznoho kanal, nuk ka butësi e murit para të sinus nofullës. Pasi pacienti ka pasur dhimbje nevralgjike që jep faqen, dhemb dhëmbëve të sipërm dhe i jep një dhimbje në kokë, ballin dhe nadochnoyamkova zonës. Në këtë sëmundje frymë përmes hundës bëhet gjysma e rëndësishme e vështirë.
Një tjetër e mundshme tretje lëkurës prag nasolabial rajon dhe hundë acarim i shkarkimit hundës. Kur mjeku shpenzon rhinoscopy, ajo zbulon se Mukoza flushed në anën e prekur dhe i fryrë. Një lokalizimin dhe natyra e shkarkimit varet nga lezione, të tilla si proceset e alokimit purulent janë ekzemë, me procesin e fytit

- Mucous dhe serumi në ndarjen do të jetë likuid dhe i holluar me ujë. Kjo përzgjedhje e dukshme rreth kalimit mesme hundës apo specie në pjesët e saj të mesme.


Kur zgjedhja shumta, ata mbushin flegër të përgjithshme dhe më të ulët. Pas Mukoza anemyzatsyy dhe zgjidhjet hyrje vasoconstrictive, si dhe prirjen e kokës përpara dhe më pas në ndarjen e kundërt të drejtimit të përforcohet, dhe prodhimit përmbajtja e sinuseve është lehtësuar nëpër vrima pin. Në shumicën e rasteve, një ënjtje dramatik i mukozën e dy hapje nxjerrës e sinuseve janë të mbyllura për shkak se shkarkimi i parregullt në zgavrën e hundës nuk mund të ndodhë. Kur pacienti është dalje e vështirë e lëngjeve nga sinuset e prekura, të gjitha simptomat të rritet, rrit temperaturën e trupit, ka shenja të dehjes, si dhe të zgjeruara ndryshimet inflamatore reaktive në orbitale dhe fytyrës mur sinus.


Sinusit kronik

Në sinusit kronik simptome subjektive varet kryesisht në formën e sinusit. Nëse formular exudative, pacienti është vërejtur për një hundë të gjatë të njëanshme ose bilaterale lëngshëm. Një shkarkesë hundës karakter varet formën e sinusit. Për shembull, sinusit me shkarkimin purulent ka një erë faull, kështu që ndarja e ndjenja të pakta nga pacienti e erë është simptomë kryesor dhe i vetëm i sinusit. Në raste të tjera, zgjedhja mund të jetë membranat me fije dhe mucous, duke treguar se forma e Bluetongue sëmundjes. Nëse formën pacientit i lëngshëm, shkarkimin hundës janë natyra i holluar me ujë. Kur ka vështirësi në frymëmarrje hundës, ajo është tipike për formën e produktive dhe exudative e sëmundjes.


Kollitjes shpeshta, fyt të veçantë të thatë, bollshëm mukusit shkarkimit mucopurulent ose gëlbazë ose mukusit në mëngjes ose gjatë ditës, dhe retching vërejtur në një vend sekret të komplikuar rrjedhjen e sinuseve është për shkak të hypertrophy e fund para në mes ose në lavaman prania e polyps. Dhimbje në sinusit kronik që nuk arrijnë intensitetin vërejtur në procesin akute. Në shumicën e rasteve, dhimbje koke në sinusit kronik mungon, dhe kur një pacient është i ngjeshur rezistent hundës, dhimbja është e përhapur dhe e pasigurt. Gjithashtu, dhimbje mund të lokalizuara në anën e prekur, dmth në sinuseve nofulla në ballin, në orbitë ose në tempull, dhe ka trigeminal nevralgji karakter.


Sinusit kronik i lidhur me ankesat e dobësuar kujtesën e lodhjes që shpesh ndodh gjatë punës mendore. Sa për erë, kronike sinusit mund të jetë i dobët ose mungon tërësisht. Përveç kësaj, mosha e pacientit dhe nuk është ënjtje faqet. Nuk ka ende foto relevante Rynoskopichna. Për shembull, retsidirovaniya bazuar ënjtje dhe forma bluetongue pas një operacioni mund të jetë një bazë alergjik dhe në zhvillimin e tyre. Pas një operacioni në fashë tij Cheek vënë mbi akull për të reduktuar ënjtje e cheeks. Nëse pacientët me sinusit ruptured odontogenic, atëherë ata haymorotomiyu dhe të aplikojnë prezantimi i butë hydrogels rehenkura dhe dioksidina. Për trajtimin e paraparë për ushqim të nxehtë dhe ushqim të lëngët në ditët e para të trajtimit. Kur operacioni radikal për sinusit kronik, ajo zakonisht rezulton në shërim sinusit të plotë. Bazuar radikal operacion shkëputja hedhur e indeve të buta dhe të plotë murit ekspozimi kostnolitsevoy përmes të cilit duhet të depërtojnë në sinus. Kjo shkëputje është kryer pas qarta mishrat prerë mukoze nën buzën e sipërme. Sinusit kronik mund të ndodhë me përhapjen e ndryshimeve alergjike apo inflamatore. Prandaj, trajtimi duhet të jetë komplekse dhe subjekt agjent alergjik ose infektive.


Sinusit në shtatzëni

Ato gra që kanë pësuar sinusit në shtatzëni, tashmë e di se si kjo sëmundje mundimshëm. Për rinitit lehtë është një shoqërues i shpeshtë i shtatzënisë dhe rrit shkarkimin purulent nga hunda, dhimbje koke dhe vështirësi të frymëmarrjes hundës. Kjo është kryesore, por jo i vetmi simptomë e sinusit. Në përgjithësi sëmundja është pezmatimi i sinuseve nofullës. Dhe procesi inflamator mund të jetë pa shkarkimit purulent. Megjithatë, trajtimi joadekuat i sinusit në shtatzënë takohet me pleh organik. Në mënyrë tipike, sinusit zhvillon gjatë shtatzënisë kundër të ftohtit të moderuar dhe të vazhdueshme. Dhe me mbrojtjet e trupit gjatë shtatzënisë, edhe hipotermi vogël mund të çojë në sinusit. Një sëmundje mund të jenë simptoma mjaft mjeruar, sinusit, sepse shtatzënia mund të diagnostikojnë tashmë në fazën e inflamacionit purulent.


Në shumicën e rasteve, diagnoza e sinusit vënë nën X-ray. Megjithatë, kjo procedurë është e padëshirueshme shtatzënë, kështu që e vetmja mënyrë për të përcaktuar sinusit në shtatzëni është birë i sinus nofullës. Megjithatë, mos kini frikë se kjo birë çon në një nevojë të vazhdueshme për këtë procedurë. Në të vërtetë, kjo pikëpamje nuk ka asnjë bazë që nga birë, i cili do të shkolluar specialist, sjell siklet dhe nuk ka pasoja të pakëndshme. Në përgjithësi sinuses haymorovi janë anatomike shumë afër enëve të gjakut dhe membranat e trurit, nga truri dhe bazat sy, kështu birë mundëson marrjen e shpëtoj nga këto rreziqe dhe parandalon komplikimet septike. Përveç kësaj, purulent zgjatur sinusit nuk është një i madh sëmundje yyazytsirnist kronike.


Për të bërë diagnozën e një birë, duke lejuar diagnoza në kohë dhe të saktë dhe për të liruar sinus e qelb, e cila është një procedurë mjekësore. Duke pasur parasysh mundësitë e kufizuara për përdorimin e antibiotikëve gjatë shtatzënisë, prezantimi i gjerë i antibiotikëve gjenden në sinuseve me veprim lokal apo përdorimi i antiseptics. Përveç kësaj, e përdorur në trajtimin e larë zgavrën e hundës dhe sinuset zgjidhje të ndryshme larëse, këtë bimor, kripë dhe zgjidhje antiseptik. Edhe në qoftë se është e nevojshme duke përdorur antibiotikë lokale, ajo aerosols, si dhe fondet që kontribuojnë për lëngëzimin në axils e tërë përmbajtjen. Ajo duhet të mbahet mend se prania e infeksionit purulent në gratë shtatzëna është shumë më keq se të birë, kështu sinusit duhet të eliminojnë çdo metoda të cilat nuk kërcënojnë fëmijën.


Trajtimi i sinusit

Kur pacienti ka formën akute të sinusit, mjeku përshkruan antibiotikë atij. Dhe sot ka shumë droga të fuqishme që janë në gjendje për të eliminuar sëmundjen në vetëm tri ditë, ajo Macropen ose Zitrolid.
Nevoja Totale për të marrë një kapsulë të kësaj droge para ngrënies dhe të pi pak ujë. Nuk është antibiotikët më të vjetra të përdorura në trajtimin e sinusit, ajo amoksytsylyn, ampytsylyn dhe tsifaleksin. Zgjedh antibiotik një mjek, duke pasur parasysh praninë e një reaksion alergjik të pacientit në një kohë ose në një tjetër lloj antibiotiku. Për të lehtësuar mjekun përshkruan pacientit vasoconstrictor frymëmarrje, ajo nazol, halazolyn, otryvyn dhe të tjerët. Kur një mjeku dyshon se sinusit është shkaktuar nga një reaksion alergjik, ajo cakton agjentët antiallergic, ajo tavegil, klarotadin, zyrtek, tsetryn suprastin, Claritin.


Kur sinusit nuk ndodh të rënda, pacienti është përshkruar evakuimi sinus butë kateter. Dhe thelbi i kësaj procedure është se pacienti është i shtrirë në shpinë të tij, dhe mjeku në atë kohë ai hyn në një vrimë hunde kateter butë, por paraqet edhe një thithje. Për pacienti nuk ia zunë frymën, ai gjithmonë thotë se tingujt tipike si krisur, dhe nga kjo vjen edhe emri i metodës. Kur ka një shqiptim të shëndoshë, zgjidhja nuk mund të merrni në laring e pacientit. Zakonisht kateteri shërben Furacilinum dhe thithje pompa këtë zgjidhje së bashku me përmbajtjen e sinus. Efekti i mirë është arritur duke krijuar presion negativ në krahët e tyre. Pas procedurës në krahët e tyre mbetet numër i vogël furatsillina që parandalon formimin e re e qelb. Efektiviteti i kësaj metode nuk është i lartë, kështu që është e nevojshme për të kryer disa procedura pas së cilës pacienti mund të vuajnë nga dhimbje të forta në sinus nofullës.


Gjithashtu mjeku mund të përshkruajnë antibiotikët për birë pacientit të sinus nofullës. Kjo procedurë nuk është e komplikuar e mjaftueshme dhe nuk kërkon trajnim të veçantë. Në rrjedhën e mjekut të saj është shpatull shumë e hollë me pambuk në fund, wets atë në lidocaine dhe pastaj fut atë thellë në vrimë hunde. Kjo ju lejon për të mpirë vendin ku do të bëhet birë. Pastaj mjeku butë gjilpërë sterile shpon murin e eshtrave, e cila është e vendosur në mes të sinus nofullës dhe kalimin hundës. Që vepruar anestezi, kjo procedurë është pa dhimbje. Pastaj gjilpërë nuk është hequr dhe mjeku shton atë një shiringë për të larë fyzrastvorom gjitha sinus përmbajtje. Dhe për të siguruar që pacienti ia zunë frymën, ai duhet të ulen me gojë të hapur, ajo do të lejojë përmbajtjes të rrjedhin përmes gojës në enë të përgatitur. Në përgjithësi, procesi i plotësimit të sinus fyzrastvorom shumë keq, sepse nuk është një ndjenjë e dhimbshme brenda presion. Pas përfundimit të plotë të sinus fyzrastvorom është rrjedhje e përmbajtjes gjithë sinus sëmurë. Për të vazhduar sinus zgavër të mbushur me qelb përsëri, ajo posaçërisht injektuar dioksidina.


Më shumë ndihmë në trajtimin e sinusit fizioterapi, kjo UHF ose 5-7 seanca SOLLUX që të përmirësojë ndjeshëm pacientin. Kur trajtimin e sinusit mbajtur në kohë, sëmundja mund të shërohet shpejt në vetëm një javë. Sa për trajtimin e sinusit kronik, trajtimi i saj mund të kërkojë një kohë më të gjatë apo edhe kirurgji. Thelbi i një operacioni të tillë është që të jetë një hapje e përhershme në mes të rajonit nofullës dhe sinus nofullës. Dhe kjo kryer një prerje të vogël në gojë, e cila është nofulla e sipërme, dhe pastaj me kujdes vyshkribayut nëpërmjet saj gjithë përmbajtjen purulent sinus. Pas hapjes formuar në prerje gojë sewn. Si rezultat i këtij operacioni plehut organik duhet të ngecë në krahët e tyre, dhe derdhet në fyt nëpër vrima. Periudha e rehabilitimit pas operacioneve të tilla të kërkojë rreth dy javë.


Folk trajtim sinusit

Ka shumë të njohura trajtimet sinusit dhe këtu është një prej tyre, i cili përbëhet nga tre faza. Hapi i parë është pastrimi zgavrën nofull e qelb dhe keni nevojë për dy paketat horsetail, dhe një gjethe çaji duhet një lugë gjelle. Faza e dytë është eliminimi i inflamacionit në dëmtimit të dhëmbëve hundës dhe keni nevojë për të marrë një paketë për paketë e miskut dhe gjethe delli. Për një saldim është përdorur për gjysmë një lugë gjelle dhe bimëve të tjera. Në tretë proyshody fazë t forcim, pra një javë larë nga pasazhet hundës kripur ujë. Së pari, uji duhet të jetë pak më e ngrohtë, atëherë shkalla e saj është reduktuar në temperaturën e dhomës. Të gjitha Sigurisht larja është 2-3 ditë.


Një lugë gjelle e bimëve, apo 10 gram, të mbuluara në tas smalt, shtoni një filxhan me ujë të valë dhe të sjellë një çiban, pastaj supë çiban dy minuta. Supë e gatshme është hequr nga të nxehtit, dhe filtruar ostuzhivayut dy garzë. Të jetë i sigurt për të larë hundë juaj ka nevojë për ujë vetëm të ngrohtë dhe një gjysmë gotë, dhe në çdo vrimë hunde dhe dy herë në mbrëmje dhe këtë mëngjes. Për ta bërë më të lehtë për të larë hundën, pacienti përdor një ibrik çaji, dhe hunda e tij është futur në flegër, flegër tjetër me gishtin tuaj presion në mënyrë të vendosur në mur ndarës hundës. Kreu duhet të hidhet pak prapa dhe anash, dhe duhet ngadalë tërheqë zgjidhjen përmes vrimë hunde.


Kjo duhet të mbani gojën e hapur për një zgjidhje të përdorur tashmë mund të derdh, dhe nuk derdhi poshtë në fyt. Kur një gjysmë gotë zgjidhje për flegër të vetme janë përdorur, kjo procedurë përsëritet për vrimë hunde tjetër. Në mënyrë tipike, larja kryhet mbi lavaman ose në banjo. Një siklet në hundë, e cila paraqitet në dy apo tri ditëve të para pas procedurës, gradualisht zhduken. Intervali në mes hapin e larjes së parë dhe të dytë është deri 2-3 javë, duke pasur parasysh gjendjen e hundës. Për shembull, në pushim të mirë shëndetësore e tri javë, ndërsa pushim të kënaqshme është dy javë. Faza e tretë duhet të fillojë menjëherë pas fazës së larjes së dytë.


Nuk është një tjetër trajtim të përbashkët popullore e sinusit, me të cilin do të marrin një karafil të hudhër, bluaj atë mirë dhe derdh një sasi të vogël të ujit të ngrohtë zier, t'i jepte një birrë. Zgjidhje të gatshme duhet të gërmoj 03:57 herë në ditë dhe 2-3 pika në secilën vrimë hunde. Ju gjithashtu mund të marrë një vezë të nxehtë gatuar dhe vënien e tyre në sinuseve nofull, dhe për të mbajtur vezë të freskët. Për të hequr ënjtje e mukozës mund të përdorni një zgjidhje të sode buke, që të marrë një gjysmë lugë çaji sode buke dhe shpërndarë atë në një gotë me ujë, këto duhet larë zgjidhje hundë për 4-5 ditë. Wort barishte duke filluar Shën Gjonit gëzuar një mjet i shkëlqyer që pengon riprodhimin e mikroorganizmave dhe përshpejton shërimin e indeve të dëmtuara. Për ta bërë këtë, ju duhet të marrë dy lugë bimëve dhe derdh një gotë me ujë të valë, pastaj brewed 1-2 orë, pastaj u filtruar. Zgjidhja e gatshme lagur leshi pambuku dhe injektuar në zgavrën e hundës, pas periodikisht duhet të moisturize zgjidhje të ngrohtë. Për të kryer këtë procedurë zgjat 2-3 ditë dhe 7-10 ditë.


Mjekimi në shtëpi

Trajtimi i fortë për sinusit në shtëpi është për të përdorur një vaj të veçantë. Për përgatitjen e saj duhet të marrin sasi të barabartë të alkoolit dhe mjaltë, qumësht, qepë lëng, sapun të errët dhe vaj perimesh. Të gjitha të bluaj dhe përzierje, pastaj fluturoj në një banjë me ujë. Kur shkrirë sapun, MAZ tashmë do të jetë gati. Për këtë trajtim vaj nevojë për të marrë një top pambuku dhe dip atë në vaj, dhe ngjitur atë në çdo kanal hundës shtupë rreth 15 minuta dhe tri herë në ditë. Ky trajtim popullor me vaj nuk shkakton bezdi. Kursi i trajtimit me vaj është tre javë, dhe pastaj ajo mund të përsëritet pas dhjetë ditësh. Në shumicën e rasteve, mungesa e trajtimit rrjedhën e plotë të trajtimit.