Shëndeti abuzimi turpshme
Sëmundjeve dhe turpi


Ju mund të mendoni se vetëm duke u sëmurë të mjaftueshme - disa sëmundje të vijnë së bashku me dënim publik, duke i detyruar njerëzit që vuajnë nga ndonjë nga këto sëmundje, të turpëruar dhe të fshehur sëmundjen e tyre.


Kanceri i zorrës së trashë


Kanceri Colorectal është e shkëlqyer shëruar herët. Për fat të keq, kanceri i zorrës së trashë shpesh zvarriten pa simptoma. Dhe edhe në qoftë se simptomat shfaqen, pacientët mund të ndihen në siklet për të pranuar mjekun tuaj se ata kanë diarre dhe të zorrëve parregullt lëvizjet. Mënyra më e mirë për të diagnostikuar kancerin e zorrës së trashë është i shqyrtimit në fillim, duke përfshirë colonoscopy.


Gazetar Katie Couric sfiduar turpin rreme ndjerë nga njerëzit që vuajnë nga kanceri i zorrëve. Në mars të vitit 2000, ajo i tha në detaje në lidhje me colonoscopy saj të vazhdueshme në një nga programet televizive. Kështu, ajo ka provuar se rozyazyka hapur sëmundjet "e turpshme" mund të ndihmojë njerëzit të kapërcyer turp dhe të kërkojë ndihmë mjekësore. Sipas një studimi në vitin 2003 numri i procedurave të rritur colonoscopy pas transmetimit, në të cilën morën pjesë Katie. Para kësaj fushate në një mjek kishte rreth 15 raste një colonoscopy muaj. Pas 9 muajsh pas TV është numri u rrit në 18 procedurës colonoscopy në muaj.
Ngrerë mosfunksionim


Siklet për mosfunksionim ngrerë në vitet e fundit ka rënë. Pjesa më e madhe e kjo ishte për shkak të vazhdueshme të transmetuar reklama përshkruanin çifte të lumtura që valle me muzikë romantike në atë kohë, ndërsa bisedimet folësi në lidhje me efektivitetin e barnave që ndihmojnë me këtë shkelje. Por, para se burrat mund të jetë e vështirë që të njohin mosfunksionim seksual. Sipas 2010 vetëm gjysma e meshkujve me mosfunksionim ngrerë kërkojnë trajtim.

Por burrat me disfunksion erektil nuk duhet të ndihen të vetmuar. Sipas të njëjtit sondazh, 10-20.000.000 burra në SHBA vuajnë nga mosfunksionim ngrerë, dhe ndërsa i afrohemi 70 viteve, rreth dy të tretat e njerëzve ka një problem arritjen ose mbajtjen e një mbledhje.


Problemet "muzhepodobnosty"


Nëse mosfunksionim ngrerë është një njollë "necholovichnosti" që disa gra të zhvilluar çrregullim, e cila karakterizohet nga simptoma që sfidojnë nocionet tona të feminitetit. Sindromi polycystic vezore - një çrregullim hormonal që mund të shkaktojë shterpësi dhe diabetit në mesin e probleme të tjera shëndetësore shpesh shkakton rritjen e tepërt të flokëve në fytyrë. Kjo simptomë mund të detyrojë gratë për të luftuar këtë shqetësim, flokët zbryvayuchy përdorur dylli, ose ndryshe të fshehur hirsutism.Djersitje


Shkelje të tilla si hyperhidrosis, apo djersitje mund të shkaktojë vështirësi për të dy gjinitë. Por ky çrregullim i grave është i shoqëruar me emocione të tjera negative.
Sipas Sofje 36-vjeçar, i cili vuan nga hyperhidrosis, gratë tepruar djersitje - diçka shtypjeje. "Ende djersitje më të veçantë të njerëzve, kështu që kjo sëmundje në gratë është një ndjenjë e fortë e ngushtë."


Psoriasis


Psoriasis është një çrregullim të sistemit imun kronik që shkakton blemishes, të çara dhe formimin e shkallët në lëkurë. Përkeqësim të sëmundjes në vend të vështirë për të fshehur, dhe njerëzit e kuptueshme me psoriasis të ndjehen të parehatshme. Siklet psikologjik është rritur më tej, kur njerëzit e tjerë, kur një njeri me psoriasis shmangur kontaktit me të në besimin e gabuar se ky çrregullim është ngjitëse.

Sipas një studimi të kryer në vitin 2008, 63% e njerëzve me psoriasis kanë raportuar se vazhdimisht ndihen inferioritetin e tyre. Më shumë se gjysma e të anketuarve - 58% - thanë se ndjehen të zënë ngushtë. Dhe një e treta e pjesëmarrësve të studimit thanë se rëndim të psoriasis kufizon jetën e tyre sociale dhe të komunikojnë me të tjerët.


Zorrët inatosur dhe i përflakur


Çdo sëmundje e lidhur me të lëngjeve të trupit në shkallë të ndryshme, konsiderohet si "të turpshëm". Sindromi i irritimit të zorrëve (IBS), dhe sëmundja inflamatore e zorrëve (IBD), nuk është përjashtim. IBS është në fakt një grup i syndromes në të cilat shënuan inflamacion të zorrëve. IBD është diagnozë mjaft e paqartë, por çrregullim karakterizohet nga dhimbje të zorrëve, dhimbje barku, kapsllëk ose diarre që rrjedhin nga inflamacion.

Pacientët me IBS ndihen më në siklet se pacientët me IBD. Ndoshta dallimi në mes ndjenjave të pacientëve është se njerëzit që vuajnë nga sindromi i zorrëve nervoz mendojnë se sëmundja e tyre nuk është marrë seriozisht.


Adiposity


Turp përjetuar nga njerëzit me trashje, ka fituar dimensione globale. Sipas një studimi të kryer në vitin 2011, në botë ka lashtat vogla që kanë të lidhura me trashje përtacisë dhe lakmi, pavarësisht nga fakti se shumë prej këtyre njëjtën kulturave trashje interpretohet shpesh si një shenjë e shëndetit financiar.

Ata që përpiqen për turpin mbipeshë njerëzit shpesh thonë se shqetësimi i tyre i vetëm është e drejtuar për shëndetin e njeriut nga obeziteti. Nëse është kështu, kjo metodë e kujdesit shëndetësor do të ngjarë të dështojnë. Shumë studime kanë konfirmuar se turp dhe ndjenjat e turpit shkaktojnë njerëzve që vuajnë nga obeziteti, vetëm rënie fizike.


Lebër


Lebër, apo sëmundje Hansen, ka një ndikim të madh në imagjinatën publike. Sëmundja është shumë ngjitëse dhe shumë njerëz besojnë se pacienti lebra bie pjesë të ndryshme të trupit.

Kjo nuk është e vërtetë në të dy rastet. Më shumë se 90% e njerëzve të cilët vijnë në kontakt me bakteret që shkaktojnë lebra, sëmundja do të ndodhë pa simptoma dhe personi bëhet ngjitëse (edhe pse njerëzit mund të infektohen nga kontakti të ngushtë me armadillos).
Kjo sëmundje është edhe e shërueshme me antibiotikë. Dhe ndërsa lezione të lëkurës të shkaktuara nga lebra, nuk ka trajtim mund të shtrembërojnë person, gishtat e këmbëve nuk e vetëm të bie. Kjo yyazytsirno mit, vjen nga fakti se për shkak të nervore dëme në njerëz lebra nuk ndihen gjymtyrë të tyre. Rezultati është një rrezik të lartë të dëmtimit aksidentale për gjymtyrët amputim ndjekur.Kanceri i mushkërive


Si me trashje, kanceri i mushkërive është një nga ato sëmundje, dukuri të cilat njerëzit kanë tendencë për të fajësuar pacientin. Marrëdhëniet në mes cigare pirja e duhanit dhe kancerit të mushkërive çon në faktin që të tjerët të besojnë: njerëzit me kancer të mushkërive vetë për të fajësuar. Por në fakt çdo vit nga kanceri i mushkërive diagnostikuar në mijëra njerëz të cilët kurrë nuk kanë mbajtur një cigare në duart e tyre.
Përveç kësaj, duhanpirësit janë jo më pak të denjë për trajtim të kancerit të mushkërive se sa njerëzit të cilët kurrë nuk e tymosur.


HPV


Human Papilloma Virus (HPV) ndikon në lëkurë dhe mukozës dhe shpesh është asimptomatike. Por disa tensionet e virusit mund të çojnë gratë për kancerin e qafës, që e bën virusin, i cili është transmetuar seksualisht, shumë e rrezikshme. HPV mund të shkaktojë lythat gjenitale.
Vaksinimi mund të jetë zgjidhje për këtë problem, por vaksina HPV është opsion i diskutueshëm, pasi virusi është transmetuar gjatë kontaktit seksual. Ekspertët mjekësorë besojnë se vaksina është më efektive kur njerëzit mësojnë para se të bëhet seksualisht aktive. Ndërsa nga ana tjetër, vaksinimi kundër HPV mund edhe të inkurajojnë adoleshentët për aktivitetin e hershëm seksual.HIV / AIDS


Ndoshta një nga më sëmundje të "turpshme" ekzistuar ndonjëherë në botë. HIV / AIDS për herë të parë u shfaq në fillim të viteve 1980 si një sindrom misterioze, e cila prirur meshkujt kryesisht homoseksual. Aktivistët të cilët folën fushata anti-homoseksuale qe akuzuar homoseksualët e sjelljes "imorale", e cila çoi në përhapjen e sëmundjes. Gays ishin viktima, e cila gjithmonë motive marrëdhëniet publike.
Sipas studimeve, 52% e amerikanëve ende i shoqërojnë homoseksualitetin me HIV, pavarësisht nga fakti se deri më tani vetëm rreth një e treta e infeksioneve të reja me HIV përbënin homoseksualëve. Një tjetër studim tregoi se 55% e amerikanëve besojnë se shumica e njerëzve me AIDS janë përgjegjës për sëmundjen e tyre, dhe 28% plotësisht shkoi aq larg që tha se pacientët shumica AIDS merituar atë.

Fakti që lexuesit kishte një keqkuptim në lidhje me HIV. Sipas statistikave, 37% e amerikanëve besojnë se HIV mund të transmetohet me anë të puthjeve, dhe 32% e qytetarëve besojnë se sëmundja mund të përhapet nëpër enët e përdorimit të përbashkët.