Gastro - Simptomet, trajtim


Një nga sëmundjet më të zakonshme të sistemit të tretjes është gastro shoqërohet me inflamacion të duodenum dhe rreshtim të stomakut. Manifestimet e saj janë të ngjashme me klinik gastrit Përveç kësaj, gastro shpesh shoqëron sëmundje të tjera të sistemit të tretjes, kështu që nganjëherë është e vështirë për të diagnostikuar.
Manifestimet gastroduodenitis
Pezmatimi i duodenum dhe stomaku mur shoqëruar nga:

 • dhimbje nadchreve;

 • të përzier;

 • urth (në pH të lartë);


 • ndjenjë e plotësi эpyhastryalnoy në rajon;

 • belching shije të hidhur;

 • të vjella e papastërtive biliare (jo gjithmonë).


 • Dhimbje gjatë gastroduodenitis ndodhin disa orë pas një vakt dhe të japin kërthizën dhe kitara e duhur sipërme. Menjëherë pasi të hahet ose duke marrë antacidet dobëson dhimbje.
  Pacienti zakonisht vuan bagëti, lëkurë të zbehtë, gjuha vërejtur një pllakë të bardhë dhe të verdhë me dhëmbë shenja. Prekje e harkut duhur bregdetar dhe në anën e djathtë është dhimbje epigastrike.
  Fëmijët që vuajnë gastroduodenitis, përveç këto simptoma ndihen:


 • dhimbje koke periodike;

 • lodhje konstante;

 • pagjumësi;

 • marramendje.


 • Këto simptoma janë shkaktuar nga anomalitë endokrine shkak të mosfunksionim të duodenum.
  Arsyet gastroduodenitis
  Inflamacion i shkakton duodenum:

 • dietë të varfër - një pasion për të nxehtë, me vaj, ushqimet pikante, dietë të varfëruar;

 • nuk ka dietë;

 • stresi sistematik;

 • bakteret - në veçanti, Heliobacter Pilori;

 • infeksion i kavitetin oral dhe faring;

 • predispozicion gjenetik.


 • Gjatë gastroduodenitis
  Inflamacion i duodenum mund të ndodhë papritmas (gastro akut), por shpesh sëmundja është një formë kronike me simptome të theksuara.
  Në mënyrë tipike, rëndim i gastroduodenitis kronike ndodh në pranverë dhe në vjeshtë me fazën e ardhshme të faljen. Ashpërsia e rëndim dhimbje periudhë është përcaktuar forcën dhe kohëzgjatjen e tyre, si dhe gjendjen e përgjithshme e pacientit.
  Pas 2 - 3 muaj inflamacion kthehet në fazën e paplotë (nëse endoscopy tregon shenja gastroduodenitis) ose shuarja e plotë (kur ka manifestime klinike).

  Trajtimi i gastroduodenitis kronike


  Trajtimin e inflamacionit të duodenum është principi, të ngjashme me terapi per gastritit. Pacienti është rekomanduar pushim shtrat (në javën e parë të përkeqësimit) dhe dietë №1 me tranzicion të mëvonshëm në një dietë №5. Në dietë shuarja duhet të jetë i balancuar dhe të plotë, kjo është dietë e rëndësishme.
  Me gastro lartë aciditetit trajtohen blockers H2-receptor dhe drogë që ndikojnë negativisht në kulturën e Helicobacter Pilori. Nëse është e nevojshme, pacienti është përshkruar ilaçe për normalizimin e funksionit motorik.

  Pas krizës, fizioterapi dobishme, fizioterapi, trajtim spa.

  Mjete Gastroduodenita Trajtimi popullore


  Kur inflamacion i mureve të stomakut dhe duodenum dobishme për të pirë lëngje të freskëta nga:

 • Aloe - tri herë në ditë për lugë ëmbëlsirë gjysmë ore para ngrënies; Sigurisht - 2 muaj;.

 • Cassis - një filxhan çerek çdo ditë;

 • Lakra - në një të nxehtë tri herë në ditë para ushqimit;

 • patate - një filxhan çerek para mëngjes në një stomak bosh.


 • Rrush pa fara e zezë dhe lakër efektive nëse ka gastroduodenitis me aciditet të ulët dhe lëng patate për njerëzit me rritjen e sekretimit.
  Well-themeluar barëra trajtim gastroduodenitis:

 • Gjethet e thata delli (1 lugë gjelle) derdh një gotë me ujë të valë dhe mbush si çaj; marrë sips të vogla gjatë gjithë ditës.

 • Gjethe nenexhik (Freskëta apo të thata, 2 lugë) derdh ujë të valë (400 ml), insistojnë; çaj merren para çdo vakt.

 • Yarrow (20 g), pour 400 ml ujë të vluar, kuzhinier 15 minuta, të lënë për 40 min. pini para çdo vakt me sekrecion të reduktuara, dozimin - 1 tbsp. lugë.