Shkaqet Hastrokardialnyy sindrom, simptomat, trajtimi


Sindromi Hastrokardialnyy (sindromi Oudin-Remhelda) - një përgjigje refleks për stimulimin e receptorëve të ezofag, stomak ose zorrët. Ndodh kur mbushur barkun (pasi të hahet), duke rezultuar në mukozën e inatosur Cardia lidhur reflexively me zemër (simptomat e pacientëve konsiderohet si një sulm në zemër). Për herë të parë kjo sindromë është përshkruar në 1912 Remheldom dhe klasifikuar si një formë e veçantë e zemrës neurozë
Simptomat
Në rastet më të regjistruara, ankesat shfaqen pothuajse menjëherë pasi të hahet (në disa raste nuk është një sulm pas marrjes ushqime të bollshme yndyrore, të tjera - pasi të hahet ushqim të lëngshme, apo sasi të mëdha të lëngjeve). Ka dhimbje të theksuara në gjoks ose në zemër, në mënyrë të konsiderueshme quickens shkalla e zemrës, ndjenja "zemra ngrirë"E cila pastaj ndryshon kërcyer ritëm (takikardi). Simptomet tipike përfshijnë dobësi, marramendje, rritjen e tensionit të gjakut, zbehje, ankth, djersitje të ftohtë. Pështyrë lart ose të vjella (të shkaktuara nga fuqi) në shumicën e rasteve shumë më të lehtë këtë gjendje.


Kur diagnostikimin sindromi hastrokardyalnoho, kryesisht nevojën për të dallojnë nga hernie hiatal, ulcerat dhe kanceri në stomak
Trajtim
Rëndësia vendimtare në trajtimin e kësaj sëmundjeje është e duhur ushqim regjimit pajtueshmërisë: ushqimi duhet të marrin pjesë të vogla të vogla me anë të një intervale mjaft të shkurtra (overeating ose eliminuar plotësisht përdorni vetëm sasi të mëdha të lëngjeve!), Dita e fundit duhet të hahet të paktën tri orë para gjumit. Nga dietë për të përjashtuar ushqime mund të shkaktojë bloating. Nëse kapsllëk është e nevojshme për normalizimin zorrët. Emërohet sedativë bimor, dhe kur simptomat ngrit hastrokardyalnoho refleks - antispasmodic (në formën e injektimit). Stomak hulumtim gastroscope apo hetim është shumë e padëshirueshme.


Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. duodenitis
2. Bauhynyt
3. mostretje