Hastroeэnetryt
Hastroenetrytom quhet inflamacion në rreshtim të stomakut dhe të zorrëve të vogla rritur apo fëmijë. Gastroenterit akut ndarë veç e veç që ndodh kur shumica e infeksioneve të zorrëve dhe gastroenterit kronike si rezultat i procesit të vazhdueshëm afatgjatë.
Në procesin akute paralelisht me stomak dhe zorrë e vogël mund të jetë e thyer dhe zorrës së trashë (kolit zhvillon).

Shkaqet

Akute me kusht Gastroenterit disa forma:
gastroenterit infektive dhe patogjen virale microbial nga natyra. Këto përfshijnë Vibrio, Salmonella, bryushnotyfoznыy, gripit, Rotavirus, enterovirus, koronovyrusnыy dhe të tjerët;


gastroenterit ushqim, i cili është rezultat i overeating, duke marrë përsipër të nxehtë, të mprehtë ose të trashë ushqimin, alkoolin, erëza;
toksike, e cila ndodh për shkak të helmimit nga kripërat e metaleve të rënda, kërpudhave, toksina e ushqimit dhe karakterit jo-ushqimore - në frutat gropë, produktet e peshkimit;
Planifikoni alergjik (eozinofilik), duke rezultuar sensibilizimi alergjen dhe Eozinofilet kullim muret e stomakut dhe zorrëve;
ilaçe, ndikimi i përdorimit të zgjatur të barnave të caktuara;
Faktorë të favorshme për zhvillimin e gastroenterit, veçanërisht akute, është fëmijërinë e hershme, mungesa e vitaminave, të ushqyerit e dobët, hipotermi.


Gastroenterit kronike mund të ndodhë:
abuzimi sistematik i ushqimit - erëza, djegëse, të nxehtë, i yndyrshëm, ushqimi nerezhymnoe;
konsumi i alkoolit;
dehje kronike në punë dhe në shtëpi, medikamente që ndikojnë mukozës;
Alergji, veçanërisht të ushqimit;
Parasitoses - helmintiasis, giardiasis;
Rrezatimi shkatërrimi;
e inflamacionit kundër gastritit gjatë tanishme.

Simptomet e gastroenterit

Gastroenterit akut ndodh më e vështirë në fëmijët, ndërsa të rriturit që tregon pak e këndshme. Sëmundja zakonisht fillon me manifestimet e çrregullime gastrointestinale. Përzier Manifest dhe të vjella, diarre, stools lirshme dhe të shpeshta, e fortë dhe e theksuar rumbling dhe bloating, cramping barkut. Gastroenterit fëmijët përveç shkon edhe me dobësi, rraskapitje, ethe deri në 38-39 gradë. Në të rriturit, ethe zakonisht nuk është e rëndë, por simptomat e çrregullimeve autonome të lidhur - një djersë e ftohtë, simptomat marramendje të dehjes, kolapsi vaskular me humbje të vetëdijes.

Simptomet e gastroenterit mund të jenë të ndryshme. Së pari, ka ankesa për shkelje të shëndetit të përgjithshëm, atëherë ka diarre. Kur bark probing shënuar dhimbje në stomak (epigastrike) dhe pranë kërthizë, përgjatë zorrë vuri në dukje poteren e fortë. Në gjak rritje ESR, zbuloi leukocytosis.
Në gastroenterit kronike ndodhin symtomy mëposhtme: dispepsi periodik, dhimbje barku dhe shkeljen e karrige.

Diagnostics

Diagnoza bazohet në ankesat tipike të përcaktuara në lidhje me ushqimin, duke pasur parasysh bark e tij dhe prekje. Në infeksionit tregon ankesat e ngjashmërisë në disa anëtarë të familjes. Për të identifikuar patogjen kryer lashtat stol në medium lëndë ushqyese.

Tregojnë kronike gastroenterit në coprogram, analiza dhe shqyrtimi, një tregues i ankesave përsëritura të sistemit të tretjes.

Trajtim

Trajtimi i gastroenterit është mbajtur në shtëpi, dhe në rastin e manifestimeve të rënda - në spital, veçanërisht fëmijët.
Së pari, ju duhet të plotësoni në ushqim shëndetësor dhe humbjen e lëngjeve nga të vjella dhe karrige. Ajo zhvillohet gojarisht, apo vena.
Ushqimi duhet të jetë e lëngshme, diete, në ditët e para mjaft pak, me shtimin e enzimave të ushqimit. Në trajtimin eliminuar produktet bezdisshëm dhe të rënda. Gradualisht si përmirësim, zgjerimin ushqim, biologics dhe vitamina shtuar. Por e para dy ose tre javë duhet dietë.


Parandalim

Që nga shkaqet më të zakonshme të gastroenterit është një infeksion, ju keni nevojë për respektimin e higjienës personale dhe të hahet vetëm produkte të mirë, sidomos në verë. Kjo nuk është e rëndësishme për të ngrënë produkte të paprovuara - kërpudha, manaferrat dhe fruta të panjohura.
Author: Alena Paretskaya, pediatër