Hvperkortytsyzm Cushing shkakton sëmundje, simptomat, trajtimi


Hvperkortytsyzm (sëmundja Cushing) është një gjendje patologjike që ndodh për shkak se një sasi e madhe e kortizolit hormon veshkave, kjo mund të jetë për shkak se personi është trajtuar për një kohë të gjatë duke përdorur glukokortikoideve. Për të diagnostikuar hyperkortytsyzm, ju duhet të kaloni provë deksametazonovuyu, CT, scintigraphy dhe MRI. Trajtimi varet nga shkaku i sëmundjes, ju mund të kenë nevojë për të anulluar drogë hlyukokortikoyidnyye frenuesit steroidogenesis kërkojnë kirurgji ose gjëndra veshkave.Shkaqet hypercorticism (sëmundja Cushing)

Kjo sëmundje ndodh për shkak të rritjes së sekretimit të hipofizës microadenoma i cili është një tumor beninje dhe zhelizistoy prodhuar duke përdorur hormonin adrenocorticotropic.


Shumica hyperkortytsyzm ndodh sepse lëvore prekur veshkave, sepse nuk formimi hyperplastic tumor - adenomatosis, adenoma dhe adenokarcinoma.


Gjithashtu sëmundje Cushing është shkaktuar nga tumor testicular, thymus, tiroideve, prostatës, pankreasit, mushkerive, ovarian, gjëndrës okoloschitovidnoy.


Shpesh sëmundja ndodh nëpërmjet pranimit të glukokortikoideve të përdorura për trajtimin e sëmundjeve sistemike.


Sepse rënia kortizolit hipersekrecioni mund të ndodhë në muskuj, strukturën kockave, lëkurës, organet e brendshme, kjo çon në faktin se atrofi indeve.


Kur sëmundja rrit hlyukoheneza dhe zhytur në glukozë zorrëve, ajo çon në zhvillimin e formë steroydnoy diabetit. Sepse shqetësuar metabolizmin yndyrë mund të rregullojnë yndyrë në një fushë të trupit.


Kortizolit tepërt ndikon negativisht veshkat, kështu që ajo mund të duket hyperkalemia, hypernatremia, për shkak të kësaj rritje të tensionit të gjakut, dhe thelluar proceset degjenerative në muskuj.


Më hyperkortytsyzme vuajtje në zemër, sepse kjo ndodh cardiomyopathy, dështim të zemrës dhe aritmi. Kjo kortizolit mund të shtypur sistemin imunitar, dhe njerëzit me sëmundje Cushing është i prirur për infeksion.


Për hypercorticism tipik i butë, të moderuar dhe të rëndë.


Simptomet e Cushing
 

Një nga simptomat e dallueshme janë obeziteti, e cila ndodh në 90% të pacientëve. Fat është e shpërndarë në mënyrë të pabarabartë, depozitat mund të shihet në gjoks, mbrapa, fytyrës, barkut, qafën. Kur një person e gjen hyperkortytsyzme formë hënë dhe të kuqe-vjollcë ngjyra dhe hije cyanotic. Sepse yndyrë të falsifikuara në rruaza të qafës së mitrës, mund të ndodhë breg byzonyy. Në anën e pasme të dorës tuaj ju do të vini re një lëkurë të qartë.


Shpesh kur hyperkortytsyzme atrofizuar muskujt, zvogëlon tonin dhe muskulaturë e tyre, për shkak të kësaj ka një dobësi në to. Kur sëmundja është reduktuar në vëllim hip dhe gluteal muskujt, muskujt e barkut hipotrofiruyutsya mund të ndodhë hernie.


Lëkurës në pacientët me hije të ndryshme mermeri, model dukshme enëve të gjakut, dhe lëkurë shumë të thatë, i krisur, disa zona shumë djerse.


Në rripin shpatull, bark, mollaqe, kofshë, gjinjtë mund të formohet shtrihen e lëkurës që kanë ngjyrën Bagrov. Gjithashtu, ju shpesh mund të shihni skuqje të lëkurës, gjakderdhje nën lëkurë, ekspozuar disa zona të hyperpigmentation.


Pas hollë hypercorticism dhe kockave të dëmtuara, ka osteoporozën, e cila shkakton dhimbje të forta, thyerje të eshtrave, scoliosis, ai shqiptohet departamentin e mbrapa dhe gjoks. Pacienti përkul nëpërmjet saj dhe të rritet dobët.


Fëmijët që vuajnë nga sëmundje Cushing-Itsenho, rrëgjuar.


Ndikon në sëmundje dhe në sistemin nervor, ai punon jo të plotë, shteti vonuar, eufori, depresion, tentimeve për vetëvrasje, psikozë steroide.


Dhe ënjtje mund të ndodhë në gratë shqetësuar ciklit menstrual, amenorrhea, duke rezultuar në varfëri.


Në burra, atrofi testicular, ulur epsh dhe potencë.


Cilat komplikime mund të jetë hyperkortytsyzm?

Nëse sëmundja është kronike, ajo çon në vdekjen e pacientit, në mënyrë që ai që ka simptoma që janë të papajtueshme me jetën - goditje, sepsë, pyelonephritis rëndë, insuficienca renale, kriza veshkave, bie në të cilën vetëdija lind hipotension, të vjella, acidosis.


Sepse njeriu mund të luftuar sëmundjet ngjitëse, ajo vuan nga vlon, celuliti, nahnoyitelnyh dhe lëkurës fungale sëmundjeve.


Diagnoza e sëmundjes Cushing

Nëse pacienti është i dyshuar për sëmundje, ai duhet të caktohet, ekzaminimet, mund të ju ndihmojë të përcaktojë se sa urina orë kortizolit në qoftë se ajo u rrit ajo thotë se sëmundja Cushing.


Me deksametazonovoy provë gjithashtu mund të diagnostikojnë sëmundjen. Për të identifikuar nevojën hypercorticism burim për të kryer MRI dhe CT e hipofizës, scintigraphy veshkave.


Për të diagnostikuar Komplikimet hypercorticism - osteoporozën, brinjë frakturë, etj, është e nevojshme për të kryer X-ray dhe CT e gjoksit. Duke përdorur analizat biokimike të gjakut mund të jetë për të diagnostikuar diabet natyrën steroide.


Trajtimi hypercorticism

Nëse sëmundja u shfaq me anë të ilaçeve, ju duhet menjëherë të anulojë drogës ose të zëvendësojë atë me një tjetër.


Në raste hypercorticism karakter endogjen që ju doni të caktojë agjentë për të ndihmuar në parandalimin e steroidogenesis.


Kur një person gjeni nadopochechnikov tumor, mushkërive apo hipofizës nevojë për kirurgji.


Nëse sëmundja nuk trajtohet në kohë, ajo çon në vdekjen e pacientit. Në pamjaftueshmëri kronike veshkave, është e nevojshme për të shpenzuar terapi zëvendësuese me glukokortikoideve dhe mineralocorticoids.


Pra hyperkortytsyzm (sëmundja Cushing) është shumë e rëndësishme për të diagnostikuar, trajtimin, për të identifikuar shkakun e pamjen e saj dhe shkalla e vështirësisë. Pacientët me këtë sëmundje duhet gjithmonë të respektohen një endokrinolog, ata janë të ndaluara stërvitje të rëndë.