Vasculitis hemorragjike


I gjithë trupi i njeriut është i përshkuar nga enët e vogla të gjakut - kapilarët. Hemorragjike vasculitis çuar në humbjen e tyre dhe, rrjedhimisht, qarkullim të dobët në indet e lëkurës, nyjeve dhe organet e brendshme. Sëmundja shpesh shkakton një rritje të koagulimit të lëngjeve biologjike, clots gjakut.
Shkaqet e vasculitis hemorragjike
Një faktor që shkakton sëmundja Schonlein-së Enokut konsiderohet inflamacion pa mikrobe dhe Microvascular muret e tyre si rezultat i zgjidhjes së tyre qarkullojnë komplekset imune. Ata shfaqen në gjak për arsyet e mëposhtme: • Infeksionet bakteriale apo virale, duke përfshirë - kronike;

 • alergji për ilaçe apo ushqim;

 • lezione parazitare;

 • përgjigje të vaksinimit;

 • hipotermi;

 • sëmundja autoimune;

 • kafshimet e insekteve.


 • Simptomet e vasculitis hemorragjike
  Ka disa forma të sëmundjes, të cilat karakterizohen nga manifestimet klinike të përshtatshme.
  Simptomat në lëkurë:

 • Shfaqja e njolla të vogla ngjyrë vjollcë në këmbë, mollaqe dhe rreth nyjeve. Klikuar njolla nuk zhduket;

 • purpura gradual bashkimi pa efektet e këqia;

 • pigmentim në vendin e nxituar (pas qetësim të sëmundjes), e cila nganjëherë me luspa.


 • Simptomat lezione kyçeve:

 • dhimbje afatshkurtër;

 • pezmatimi i madh (gju dhe kyçin e këmbës) nyjeve;

 • ënjtje.


 • Kjo ruan funksionalitetin dhe lëvizshmërinë e nyjeve, asnjë deformim.
  Sindromi barkut:

 • dhimbje barku;

 • të vjella, vjellje;

 • gjakderdhje gastrointestinale;

 • intussusception;

 • peritonit;

 • vrimë.


 • Në raste të rralla, ka dëmtime të veshkave, mushkërive dhe të sistemit nervor.
  Llojet më të shpeshta të sëmundjes janë parë dhe të dytë, të cilat shpesh ndodhin në formë të përzier.
  Trajtimi i lëkurës dhe lëkurë-kyçeve formën e vasculitis hemorragjike
  Terapia përbëhet nga tre qëllime kryesore:

 • respektimi i pjesës tjetër të rreptë shtrat për 3 javë;

 • futje e drogës;

 • vizatim dietë hypoallergenic.


 • Para së gjithash, agjentët antiplatelet janë të rekomanduara:


 • Curantil;

 • Persantyn;

 • Trental;

 • Dipiridamol;

 • Ahapuryn;

 • Pentoxifylline.


 • Duhet të gjithashtu përdorim heparina antikoagulant, e cila është e dhënë përgjithësisht në kombinim me prednisone.
  Shqiptohet sindromi i lëkurës kyçeve dhe aktivizimin e procesit inflamator në terapi shtesë glucocorticosteroid mund të përdoren plasmapheresis (5-6 seanca).
  Ushqimi për vasculitis hemorragjike
  Dieta e pacientit të jetë krejtësisht hypoallergenic. Duhet të fshihen:

 • manaferrat të freskëta dhe çdo enët e bëra prej tyre;

 • kafe;

 • kakaosoderzhaschye dhe çokollatë produkteve, pije;

 • Agrume;

 • mjaltë;

 • ushqim individualisht patolerueshme.


 • Të gjitha frutat dhe perimet përdorur mundësisht nënshtruar trajtimit të ngrohjes, të kufizojnë sasinë e kripë, sheqer dhe erëza, sauces.
  Trajtimi i hemorragjike vasculitis mjetet juridike popullore
  Baza e metodave jo tradicionale terapeutike është për të pastruar gjakun dhe traktit digjestiv.
  Infuzion i Bergenia crassifolia:

 • Thata dhe gjethet e bimës grimcuar.

 • Mix materiale (2 lugë) me 200 ml ujë të vluar dhe i hedh në një termos.

 • Lini të mbush në natës tank.

 • Tendosje dhe pije në mëngjes në një stomak bosh.


 • Çaji jeshil të fortë:

 • Përgatitja e një zgjidhje të 2 teaspoons e lëndëve të para (pa aditivëve) dhe një gjysmë gotë me ujë të valë.

 • Insistojnë 10 minuta.

 • Pi pas një vakti, gllënjkë, ne formen e nxehtesise.

 • Përsëriteni të paktën 3 herë në ditë.