Helmintet - parazitë që jetojnë brenda nesh


Worms janë zakonisht më i njohur si krimbat, të jetojnë në trup pothuajse çdo person. Këto krimba parazitare banojnë njerëzit, kafshët, bimët, mos e vetëm të jetojnë dhe race, por edhe të dëmshme për qeniet e gjalla. Statistikat tregojnë se në botë çdo vit miliona njerëz janë të infektuar nga krimbat. Çdokush mund të veshin një shumëllojshmëri të rreth 400 llojeve të krimba. Sot, numri i krimbave kredituar me raundin, banesë dhe tapeworms.
Çdo individ është një lloj i veçantë i sëmundjeve, të tilla si trup i quajtur Pinworms zgjidhjes enterobiosis, nematodat shkaktojë nematozy etj Të gjitha këto sëmundje quhen një fjalë të përbashkët - helminthosis. Shpesh në ditët e sotme ka lloje të tilla të nematodikeve - tryhotsefaloz, ankylostomiasis dhe ascariasis.Për riprodhimin dhe zhvillimin e më të worms uyazyka nevojshme jashtë trupit, kështu që në shumicën e rasteve ata bien individë tashmë të formuara. Përjashtim është Pinworms, e cila është për shkak të infeksionit në rënie vezë në organet e tretjes, ku ata vazhdojnë të zhvillojnë. Për të qëndruar në trup krimbat zgjedhin organet e caktuara, zorrët dhe ndarjet e saj, mëlçi, kanalet biliare, tëmthit, mushkërive dhe indet e tjera. Ata jo vetëm që jemi duke jetuar, duke shkaktuar dëme mekanike, dhe helmojnë trupin dhe jetën e produkteve. Helmintet mund të ndodhë në formë akute dhe kronike, me kohëzgjatjen dhe efektivitetin e trajtimit do të varet nga lloji i parazitit që banon në trup. Përveç krimba drejtpërdrejta dëm përforcojnë rrjedhën ekzistuese të sëmundjeve akute dhe kronike. Rreziku i madh i krimbave që parazitoj zemrën dhe mushkëritë.


Si ka krimba në trupin tonë?

Rrugët kryesore të infektimit të njeriut nga krimbat është ushqim dhe ujë. Gjithashtu, një përqindje e madhe e krimba marrjen nëpërmjet lëkurës. Por pikat iyazytsirnist ajrore kur infeksioni është, por është mjaft i vogël, është e mundur kur një person inhales ajrit infektuar nga krimbat apo vezët e tyre. Rruga më e zakonshme e infektimit është ende ushqim, sidomos tek fëmijët me rrezik të lartë. Prandaj është e domosdoshme për të larë duart me sapun dhe ujë, lani ushqime përpara se të hahet dhe të respektojë të gjitha rregullat e higjienës.


Burimi i infeksionit mund të jetë një person, organ i kafshëve të cilat krimba rriten, të zhvilluar dhe të vë vezë.


Simptomat helmintiasis

Simptomat e para shfaqen helmintiasis rreth 2-4 javë pas infeksionit. Në pacientët me temperaturën e trupit fillon të rritet, skuqje të lëkurës duket, ka çanta nën sytë dhe fytyra është fryrë. Shpesh ndikon sytë - është një inflamacion i Mukoza, dmth konjuktivit. Shumë shpesh, simptomat e infektimi vërejtur hlystnoy ARI simptomat - dhimbje të fytit, nyjet limfatike fryrë, në këtë rast mund të ketë sëmundje të frymëmarrjes (pleurit, pneumonia, lymphadenitis, bronkit). Helmintet mund të ndikojë në indet e tjera dhe sistemet e trupit, duke përfshirë mëlçisë, zemrës, sistemin nervor dhe trurit.


Faza akute mund të zgjasë helmintiasis nga 7 ditë për 4 muaj, dhe në qoftë se pacienti në këtë periudhë kohore nuk u është dhënë mbështetje e duhur, helminthosis bëhet kronike. Ka shpesh reaksione alergjike në forma të ndryshme, deri në zhvillimin e shok anafilaktik. Por shumica simptoma ndodhin në përputhje me lokalizimin e parazitëve, madhësia e tyre dhe pikëpamjet specifike. Ndër këto simptoma mund të shfaqen dhimbje barku, dispepsi, vjellje, vjellje. Pothuajse të gjitha llojet e nematodikeve shoqëruar nga dhimbje koke, nervozizëm, reduktuar kapacitetin e punës, dobësi, mungesa e oreksit.


Një rrezik i madh kërcënon njeriun, nëse helmintet ndikojnë tek truri, sistemin nervor dhe zemrën.


Deworming

Deworming - është shkatërrimi dhe eliminimin e parazitëve shkaktuar ato dëmtojnë të trupit. Trajtimi duhet të jetë mjek-parasitologist në bazë të analizës, rishikimit dhe të studiojnë historinë e pacientit. Kërkon një qasje individuale duke marrë parasysh moshën dhe seksin e pacientit. Mjekët përshkruajnë barna anti-parazitare që mund të shkatërrojë parazitëve dhe larvat dhe vezët e tyre, edhe për shërim dhe hepatoprotectors emëruar ndihmesa.


Për të vetë-mjekoj në çdo rast është e pamundur, ju mund të shkaktojnë vetëm dëm të mëtejshëm të shëndetit dhe të përkeqësojnë gjendjen.


Parandalimin e infeksionit me krimba

Mbani në mend se askush person është i imunizuar nga infeksioni, në mënyrë që të përdorë masat parandaluese të nevojshme për të gjithë. Në radhë të parë duhet të jetë gjithmonë e higjienës, çfarë duhet të mësojnë dhe një fëmijë nga një moshë të re. Për një mjek mund të marrë periodikisht të veçanta anti-drogë. Ju duhet të monitorojnë ushqimin e tyre, për shkak se ushqimi - është baza e imunitetit të fortë, dhe kjo do të ndihmojë në luftën kundër parazitëve dhe nuk lejojnë që ata të zhvillojnë, në qoftë se ata të depërtojnë në trup.


Rritja e rrezikut të infeksionit me krimba në ata njerëz që mbajnë kafshët. Gjithashtu, shumë parazitët që jetojnë në ujë të hapur dhe mund të depërtojnë në trup, ndërsa banje. Prandaj, në raste të tilla është e nevojshme për të treguar vëmendje për veten e tyre, dhe në rast të edhe simptomat e vogël e infeksionit nga krimbat duhet menjëherë të shkojnë në spital.


 
R3r3r3115.