Shkaqet Hemorroide, simptomat, trajtimin, parandalimin


Aktualisht, hemorroide janë njeri më të zakonshme sëmundje Proctologic dhe pjesa e tij në këtë lloj të sëmundjes vjen në dyzet për qind.

Hemorroide apo siç quhet anal ndarje - një proces patologjik që zhvillon në rektumit dhe anusit si venat me variçe. Për shkak të shkeljes së gjakut venoz stagnon në venat e rektumit, trashet dhe curls deri, duke shkaktuar formimin e të ashtuquajturave hemorroide janë në pushim dhe bie reduktuara dhe anasjelltas rritet dhe bymehet me tension.


Hemorroide dy burrat dhe gratë zhvillohet ngadalë dhe gradualisht të bëhet kronike mbi të cilat periodikisht përkeqësuar sulme akute. Sëmundja kryesisht meshkujt të prirur, por për fat të keq për qëndrimin mendjelehtë ndaj sëmundjes, shumica e pacientëve vijnë te mjeku tashmë ka një të tretën apo edhe fazën e katërt të sëmundjes
Shkaqet e Hemorroide


Arsyeja kryesore sjell sëmundje e madhe siklet është mosfunksionim kongjenitale të enëve të gjithë rektumit më të ulët, për shkak të cilat nuk ka rrjedhje të tepërt të gjakut dhe si pasojë e saj të ngjeshur shpella në venat e rektumit, të cilat janë lehtësisht të zgjerohet në rast të kushteve të pafavorshme.


Gjithashtu duke kontribuar në zhvillimin e hemorroide faktorë të tillë si mënyrë jetese i ulur, kapsllëk, shtatzënisë dhe lindjes, në muajt e fundit, tumor dhe sëmundje inflamatore e pelvikut, të hahet ushqim me erëza pikante tepruar dhe alkoolit nxitje
Hemorroide Simptomat
Rritja e hemorroide është shoqëruar gjithmonë nga inflamacion duhet të bëhet në formën e gjakderdhje periodike të kuqe të gjakut dhe humbjen e njësive jashtë kanalit anal.

Simptomat fillestare të hemorroide konsiderohet pamjen e siklet, trishtim, djegie dhe kruarje në ijë. Atëherë këto simptoma të forta të mjaftueshme bashkohet arching dhimbje dhe ënjtje e anusit, të rritur temperaturën e trupit dhe është penguar jashtëqitje

Trajtimi Hemorroide


Për efekt optimal terapeutik kërkohet një integruar dhe më e rëndësishmja - një qasje individuale për çdo rast.

Pas trajtimit tradicionale konservatore e hemorroide, i cili siguron vetëm një efekt të përkohshëm, të aplikojnë teknika minimalisht invazive, Cryotherapy, sclerotherapy, infra të kuqe fokusnaya koagulimit, ligation e unazave hemorroide latex veçanta, dhe në disa raste, largimin e tyre kirurgjikale.

Por, pavarësisht numrit të madh të metodave të zhvilluara për eliminimin e hemorroide, jo të gjithë mund të garantojë marrjen e shpëtoj të këtij problemi. Edhe operacioni radikal nuk mund të hiqni shkaku kryesor i hemorroide - rrjedhjen e tepërt në gjak.


Për shkak të frikës shumica e njerëzve shkojnë te mjeku, shumë të vendosur për të trajtuar hemorroide pa lënë mjetet juridike popullore në shtëpi. Pra, për të kuruar sëmundje në shtëpi është e mundur, por vetëm në fazat e hershme dhe nën mbikëqyrje mjekësore duhet-proctologist

Parandalim
Por ne nuk duhet të harrojmë se parandalimi i rregullt dhe në kohë të hemorroide në gjendje për të shmangur këtë sëmundje të pakëndshme. Për të parandaluar ndodhjen e mundshme të sëmundjes duhet të ndiqni këto rekomandime:

- Ju duhet të përshtateni për të ushqyerit përdorimit të mjaftueshëm të ujit mineral;


- Përjashtojë heqjen e peshave dhe ushtrim të tepruar;

- Karrige veshur me susta dhe sofas në punë dhe në shtëpi për Ndryshimin e vështirë;

- Shmangni tendosje të tepruar gjatë jashtëqitjes;

- Duke qenë në një pozicion ulur jo më shumë se tre orë në një rresht, pasi të marrë deri dhe duke bërë një të ngrohtë-up;

- Të jetë i sigurt për të larë pas jashtëqitjes ujë të ftohtë.

Në fund dua të shtoj se vetë-diagnozën, dhe edhe më shumë në fund të kuruar hemorroide - është e pamundur. Dhe aq më shpejt do të vënë diagnozën e saktë, trajtim më të lehtë dhe më pak e dhimbshme do të jetë.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Të gjitha urolithiasis
2. Llojet dhe trajtimi i sëmundjeve të veshkave