Hemorragjike vasculitis shkaqet dhe simptomat tek fëmijët


Humbjen kapilarët e vogla, të shoqëruar nga reaksioni inflamator dhe shumë, hemoragji jo të mëdha në lëkurë, mukozës dhe organet e brendshme, të quajtur vasculitis hemorragjike apo kapylyarotoksykoz. Shpesh kjo sëmundje adoleshentët prirur, por çdo moshe mund të merrni të sëmurë, vajzat janë të prirur për këtë sëmundje është dy herë më pak se djemtë. Hemorragjike vasculitis shkaqet dhe simptomat tek fëmijët, të shohin me ta më në detaje.
Vasculitis hemorragjike, një emër tjetër sëmundje Schonlein-Hanoku u përshkrua për herë të parë në Schonlein 30hh. kaluar përgjithmonë, ai vuri re marrëdhëniet tipike nxito me dhimbje në nyje, dhe në '70, Hanoku gjetur një lidhje midis këtyre manifestimeve të veshkave, stomakut dhe zorrët. Simptomë më të shquar është një sëmundje skuqje të lëkurës, ajo gjithmonë e ka karakterin e hemoragji të vogla, si dhe përfshirjen në procesin e organeve të brendshme shumë të vështirë për të zbuluar.
Shkaqet vasculitis hemorragjike dhe mekanizmi i
Ende nuk dihet është vetëm një supozim. Besohet se sëmundja mund të shkaktojë alergji për medikamente dhe ushqim, predispozicion gjenetik, traumave, ndonjë sëmundje transferuar akute: grykët, faringjit, dhe të tjerët.

Këta faktorë, së bashku me rrezatim, luhatjet e temperaturës shkaktojnë proces fillon autoimune dhe "jo korrekte" sistemin imunitar, qelizat e imunitetit e perceptojnë indet e tyre si të huaj, dhe për të luftuar me ta, duke çuar në dëmtim dhe shfaqjen e hemorrhages mikro kapilar.


Simptomet e vasculitis hemorragjike

Ka disa variante të sëmundjes:

Forma akute. Sëmundja mund të shfaqet dukshëm, me daljen e një numri të madh të simptomeve. Por yyazytsirnyy një tjetër variant të sëmundjes, një fillimin më gradual gjatë disa javëve. Simptomat mund të kombinohen me njëri-tjetrin. Temperatura e trupit në sëmundje e hershme, rritjet mund të jetë në rangun e 37 deri 39-40 C, në të ardhmen ajo normale. Gjendja e keqe e përgjithshme është më shumë se gjysma e pacientëve, lëkurë të zbehtë. Por manifestimi kryesor është nxituar të lëkurës. Yyazytsirnist origjina e tij në organet e brendshme, është ende e diskutueshme. Por kjo mund të shpjegohet nga pamja e dhimbje në bark dhe nyje gjatë sëmundjes.


Simptomë kryesore është një vasculitis nxituar hemorragjike. Pamja e saj është shumë e ndryshme, në qoftë se sëmundja është tipik, i parë shfaqet në lëkurën e një flluskë të vogël ose vulën me një nuancë të kuqërremtë, ajo pales kur presion, por nuk zhduket, atëherë kjo pronë është e humbur, dhe njolla bëhet e kuqe. Ngjyra skuqje vyryruet nga kuqe të ndritshme të purpurt, me elemente kohore të merrni një skuqje të lëkurës të ngjyrë ndryshk, përfundimisht u zhdukur krejt, por në vendin e tyre për qëndrime të gjata pigmentim. Ndryshime të tilla nuk do të ndodhin në të njëjtën kohë, në një dhe të njëjtën kohë në të lëkurës të pacientëve të tillë, skuqje mund të shihet në faza të ndryshme të zhvillimit.


Ndonjëherë ka kruarje, ënjtje mund të shfaqen në lëkurë e buzët, qepallat, perineum, kokës, dorsum e këmbë dhe duar, prapa, shumë rrallë të jetë i fryrë dhe i gjithë dhimbjen e saj gjymtyrë. Rinj fëmija, dukuri lartë yyazytsirnist i këtyre ndryshimeve. Për vasculitis hemorragjike karakterizohet nga skuqje tenton të shfaqen rreth nyjeve dhe në mollaqe dhe kofshët, trupi është shumë e rrallë. Në herë, mund të ketë nekrozë në qendër të lezioneve, pasi formimi i nxituar kafe zhduket. Së bashku me puçrra në lëkurë ose në dy apo tre ditë, në nyje të mëdha, ka dhimbje, e cila rritet si numri i qelizave të lëkurës. Në 50-70% të fëmijëve që kanë dhimbje në stomak, shkaqet e tyre - hemorragji në murin e zorrëve. Jo rrallë "gjak" të vjella, prezenca në feces apo gjakut të modifikuar të freskëta. Dhimbja qethur shkurt 3-4 ditë pas fillimit. Në 30% të rasteve prek veshkat, në formën e glomerulonefriti akute ose kronike, me këtë zhvillim, nuk ka gjak në urinë dhe proteina, mund të ketë ënjtje të fytyrës, mbrapa ose përgjithësuar, në varësi të ashpërsia e gjendjes. Tellingly, procesi veshkat përfshirë në tre deri në katër javë të sëmundjes. Pa trajtim proces përparon dhe zhvillohet dështim kronike renale.


Nuk janë të ashtuquajturat formë rrufe e vasculitis hemorragjike, nëse jo duke siguruar kujdes mjekësor në kohë, fëmijët e sëmurë mund të vdesin brenda disa orëve të para ose ditët e fillimit, nga dështimi akute renale. Për këtë formë karakterizohet nga fillimi papritur, temperaturë të lartë trupore, duke arritur deri në 399-400 pacientëve gjendje është shumë e rëndë, simptoma të rënda të dehjes, dëmtimi i veshkave është gjithmonë atje.

Bazuar në sëmundje klinikë mund të ndahet në katër forma:

- Lëkurës, ndikon vetëm në lëkurë.
- Lëkurës dhe nyjeve në vend me skuqjen në nyje të lëkurës të prekur, kryesisht të mëdha (gju, bërryl, kyçin e këmbës).
- Lëkurës dhe abdomonalnaya, karakterizuar nga lezione të stomakut dhe zorrët janë dhimbje dhe lëkurës barkut skuqjen.
- Veshkave, shumë rrallë, vetëm përfshirja e veshkave, pa skuqje të lëkurës.

Features vasculitis në fëmijët
Ndryshe nga të rriturit në fëmijët, sëmundja mund të ndodhë pa sindromin lëkurës në 50% të rasteve, dhe të rriturit vetëm 30%. Në foshnjat nyjeve dhe traktin gastrointestinal prekur. Mosfunksionimi i veshkave është më pak e zakonshme dhe shpesh është kalimtare, kalon pa pasoja. Zemra e përfshirë në këtë proces është më pak e zakonshme se në të rriturit.Në përgjithësi, prognoza e vasculitis hemorragjike në fëmijët është e mirë, për uyazyka diagnozën e duhur bazuar në simptomat dhe trajtimi, si dhe jo supozime procesit të mprehtë tranzicioni në kronike. Duke pasur parasysh se shkaqet e vasculitis nuk janë kuptuar mirë, kështu që pacientët janë të rekomanduara regjimin mbrojtëse për jetën.