Mëlçia mëlçisë - simptomat


Mëlçisë njeriut me 60% të qelizave, të quajtur hepatocytes, dhe të cilat kryejnë funksionet themelore. Në këtë sëmundje, si mëlçi steatoza është një çrregullim metabolik i mëlçisë, duke rezultuar në ndryshime degjenerative zhvillimin e tyre - akumulimin e substancave që gjenden zakonisht në qelizat e mëlçisë nuk kanë.
Mëlçisë Mëlçia është e ndarë në pigment dhe yndyra. I pari është një sëmundje e trashëguar dhe është mjaft e rrallë, për shkak se, duke folur për steatoza e mëlçisë, kanë në mendje është steatoza (steatoza).


Shkaqet e mëlçisë mëlçisë yndyrore


Shkaqet e sakta të kësaj sëmundjeje nuk janë të përcaktuara. Megjithatë, ne mund të identifikojmë një numër faktorësh që lidhen me paraqitjen e saj:

 • Sëmundje metabolike (diabeti, obeziteti, etj);

 • Ndikimi i alkoolit, substancave toksike, droga;

 • të ushqyerit e dobët (uria, lakmi, vegjetarian, ushqim të papërpunuara), e cila çon në një çekuilibër të proteinave, yndyrave dhe karbohidratet;

 • shkelja e sistemit të tretjes;

 • infektimi krimb dhe kështu me radhë. d.


 • Patogjeneza dhe simptomat e mëlçisë mëlçisë yndyrore


  Në këtë sëmundje në akumulimin hepatocytes e yndyrave - triglicerideve në formën e pikave të vogla dhe të mëdha. Si rezultat, reduktuar funksionit të mëlçisë, ajo nuk mund të përballen me tërheqjen marrë substancat e padëshiruara (toksine, carcinogens, etj) në trup, dhe "mbijetuar" qelizat nga mbingarkesa shpejt veshin jashtë. Nëse kjo bashkohet me procesin inflamator, rezultati mund të zhvillojnë fibrozë ose kesh.
  Ngopura mëlçisë - një kronike, gjatë rrjedhin sëmundje e cila është e shoqëruar shpesh nga simptomat karakteristike. Prandaj, duket më shumë shans, ultratinguj. Kështu një rritje në mëlçi, "shkëlqimin" e indeve. Megjithatë, disa pacientë steatoza e mëlçisë vini re simptomat e mëposhtme:


 • shurdhim, siklet në bark e sipërme të djathtë, të cilat janë rënduar kur ngarje;

 • lodhje, dobësi;

 • të përzier.


 • Këto efekte mund të rrisë me tendosje mendore ose fizike, sëmundjet infektive, pirja e alkoolit.
  Për të diagnostikuar të mëlçisë përdoren edhe teknika të tilla si biopsi mëlçisë, kompjuter dhe tomography rezonancë magnetike.

  Mëlçisë yndyrore Trajtimi


  Trajtimi i kësaj sëmundjeje është kompleks dhe përfshin disa fusha:

 • dietë;

 • fizioterapi;

 • terapi mjekësore.


 • Droga për trajtimin e mëlçisë mëlçisë: • përmban phospholipids thelbësore (Essentiale, fosfohlyv, эsslyver Forte);

 • sulfoamynokyslotы (Taurine, metioninë, ademetyonyn);

 • Origjina hepatoprotectors bimore (hofytol, Kars, etj).

 • vitaminë E, B2 dhe të tjerët.


 • Mundohuni të kuptoni, mund te kuroje steatoza mëlçisë në fund. Hepatocytes referohen qelizat që janë të afta të rigjenerimit. Por është e rëndësishme për të krijuar uyazyka në të cilat veprimi i barnave që rivendosur mëlçisë do të tejkalojnë efektin e faktorëve që çuan në sëmundjes. Kjo gjitha varet nga dëshira e pacientit për shërim, dhe në mirëbesim të gjitha rekomandimet hepatotoxicity shëruar plotësisht. Përjashtimet janë vetëm duke formën e proceseve të pakthyeshme. Në këtë rast, vetëm trajtim të zbatueshme mirëmbajtjes për të parandaluar transferimin e sëmundjes në kesh.

  Mëlçia mëlçisë e shtatzënisë


  Nuk është një patologji e rrallë e shtatzënisë, i quajtur mëlçisë yndyrore akute e shtatzënisë. Sëmundja manifestohet mëlçisë dhe dështimi i veshkave, gjakderdhje çrregullime. Simptomet e akute të mëlçisë yndyrore të mëlçisë të shtatzënisë:

 • kruhet;

 • dhimbje barku;

 • përzier, urth;

 • verdhëz - në 1 - 2 javë pas shfaqjes, etj


 • Pastaj nuk është gjakderdhje nga mitra dhe organet e tjera mund të ndodhin gjakderdhje në tru. Sëmundja është shumë e rëndë dhe kërkon pjesën urgjente cezariane apo abort. Pastaj, një terapi të drogës.

  Sa për shkaqet e kësaj sëmundje, ata janë gjithashtu nuk themeluar plotësisht, por ka spekulime rreth trashëguese e saj. Pas mëlçisë akute lejuar shtatzëninë e re dhe rrezikun e sëmundjeve të përsëritura është minimal.