Hepatomegaly Mëlçia


Hepatomegaly Mëlçia - është rritur madhësinë e trupit lidhur me proceset e ndryshme patologjike. Dimensionet e mëlçisë përcaktohet duke përdorur tomography llogaritur, diagnostifikimi me ultratinguj, palpatsyonno.
Normalisht mëlçisë është i butë, i dukshëm pa dhimbje nën harkun bregdetar. Sëmundje të mëlçisë karakterizohet uplotnennostyu, indeve ënjtje, zhvillimin e formacioneve të tumorit, akumulimin e substancave të ndryshme në qelizat e saj. Një hepatomegaly lehtë mund të ndodhë për ftohjet, kequshqyerja, por ajo nuk kërkon trajtim.


Shkaqet e hepatomegaly


Hepatomegaly - nuk është një sëmundje e vetme, por një sindrom që e shoqëron pothuajse çdo sëmundje të mëlçisë dhe patologjinë e organeve dhe sistemeve të tjera. Shkaqet e kësaj sëmundjeje mund të ndahen në tre grupe.
Sëmundje të mëlçisë
Sëmundje të mëlçisë dhe infeksion kronik dhe dehje, e cila është përfshirë në heqjen e mëlçisë:

 • hepatit;

 • fibrozë;

 • kesh;

 • hepatotoxicity;

 • echinococcosis;

 • mëlçisë polycystic;

 • Carcinoma primar i mëlçisë;

 • metastazat e tumoreve malinje të organeve të tjera në të mëlçisë;

 • leukimi;

 • adenoma mëlçisë;

 • infeksione kronike bakteriale, virale dhe parazitare;

 • dehje (drogë, alkool), etj


 • Sëmundje të mëlçisë karakterizuar nga lezione të qelizave, duke rezultuar në inde ënjtje apo të fillojë procesin e rigjenerimit. Në rastin e dytë, formimin e indeve të ri lidhës, mëlçisë vëllimit të rritet, trupi bëhet formë kodrinore.
  Endokrine Patologjia
  Çrregullime metabolike:

 • steatoza;

 • amiloidosis;

 • hemochromatosis;

 • degjenerimi hepatolentykulyarna;

 • Sëmundje Gaucher.


 • Disa nga këto sëmundje janë bazuar gjenetikisht dhe nuk varet në jetën e njeriut. Të tjerët mund të shkaktohen nga faktorë të tillë si obeziteti, alkoolit, terapi afatgjatë të drogës, etj
  Shkelja e metabolizmit në mëlçi është një akumulim i produkteve të ndryshme metabolike, të cilat çojnë në një ndryshim në strukturën dhe qëllimin e saj.
  Sëmundjet e sistemit kardiovaskular
  Sëmundjet e enëve të gjakut dhe zemrës:


 • dëmtime kongjestive të zemrës;

 • Sëmundje Budd-Chiari;

 • perikardit konstruktive;

 • zemra trikuspidal lezione valvulave dhe të tjerët.


 • Këto sëmundje të çojë në stanjacion të gjakut, reduktimin e furnizimit me oksigjen dhe, rrjedhimisht, edemë e organeve të ndryshme. Shumica e këtij mëlçisë vuajtjet, e cila për shkak të compression është ënjtje dhe shkatërrimin e qelizave - hepatocytes. Indeve të mëlçisë është zëvendësuar gradualisht në ind lidhës, e cila çon në rritjen e tij.

  Simptomat dhe shenjat e hepatomegaly


  Në shumicën e rasteve, hepatomegaly paraqesin simptomat pesimist: urth, vjellje, ndryshime në stol, fryma e keqe. Pacientët shpesh ndjejnë një mëlçisë zgjeruar si "com trashë". Në patologji specifike mund të sinjalizojë simptoma të mëlçisë: lëkurës dhe sclera verdhëz, kruajtje, mukozës dhe lëkurës, skuqje petechial ("yjet hepatike").

  Trajtimi i hepatomegaly mëlçisë


  Nëse ju gjeni hepatomegaly emëruar një numër të laboratorit dhe studime instrumentale të zbulojë shkakun e sëmundjes. Të dhënat më të besueshme ofron një laparoscopy diagnostik me gardh biopsi.

  Metodat e trajtimit varet nga shkaku i gjendjes. Nëse është e mundur, të mbajtur trajtim konservativ ose kirurgjikale të sëmundjes themelore. Në mënyrë tipike, i emëruar hepatoprotectors, diuretics, vitamina, do të thotë të mbështetur bilancin osmozik. Në disa raste, transplantin e mundur mëlçisë.
  Palleatyvnoe emëruar ndryshe dhe trajtim simptomatik, e cila ka për qëllim lehtësim të përkohshëm, përmirësimi i cilësisë së jetës dhe vazhdimin e saj.
  Rëndësi të konsiderueshme në trajtimin e hepatomegaly mëlçisë ka një dietë e cila ka për qëllim për të zvogëluar barrën mbi trup të ruajtur funksionet e saj themelore. Baza e dietë - reduktuar konsumin e karbohidrateve dhe yndyrave. Nëse hepatomegaly shkaktuara nga çrregullime metabolike, ajo është përjashtuar nga produktet dietë nuk janë zakonisht në gjendje trupi zasvoyitysya.