Shkakton herpes, simptomat, trajtimi


Herpes quhet sëmundje mjaft e përhapur virale, e cila është e shprehur nxituar grupuar vezikulave në mukozës dhe lëkurës. Sipas statistikave, rreth nëntëdhjetë për qind e popullsisë së botës janë të infektuar me herpes, por vetëm pesë për qind zbuloi simptoma të rënda, ndërsa të tjerët nuk kanë vërejtur ndonjë manifestimet klinike

Shkakton herpesSipas shkencëtarëve, njerëzit e marrin këtë virus në fëmijërinë e hershme, kur ka kontakt me miqtë më të afërt. Ashtu si të gjithë viruset, virusi herpes mund të ngrijë për një kohë të gjatë dhe është aktivizuar kur një faktor nxitës për atë:


- si sëmundjet e zakonshme të ftohtë dhe të rënda

- Ndryshimet Klimatike

- lodhje

- situata të vështira gjatë

- pas marrjes së drogës ymmunopodavlyayuschyh

- mbinxehje në diell

Uyazyka më e favorshme për intensifikimin e sëmundjes solli ftohtë e parë të vjeshtës, për aq kohë sa ndryshon trupi vazhdon zyyazykay "mënyrë"Shumë njerëz shpesh zastudzhuyutsya, duke rezultuar në imunitet të dobësuar


Simptomat (sores ftohtë në buzë dhe herpes gjenital)


Herpes në buzët është e ndarë në thjeshtë dhe herpes dhe karakterizohet nga simptomat e mëposhtme:


Herpes simplex - shfaqet në formën e grupeve të flluska mbushur me përmbajtje të qartë bazohen përflakur. Pamja e tij është paraprirë nga gjendja e keqe, djegie dhe kruarje.

Herpes zoster - karakterizohet me inflamacion të përfshirë në këtë proces nerva ndijor, shfaqjen e etheve dhe dehje të përgjithshme. Gjithashtu përflakur rrënjët e prapme të palcës kurrizore dhe ganglioneve intervertebral.

Simptomat e herpesit gjenital:

- grupohen lëngun e mbushur lezione në zonën gjenitale

- djegie, kruarje dhe manifestime të dhimbshme në humbjen


- përmirësuar temperaturën e përgjithshme të trupit për 38 gradë

- urinim i shpeshtë, rrit nyjet limfatike inguinale

- shfaqja e dobësi të përgjithshme dhe dhimbje në muskuj

Trajtimi i herpesit


Për fat të keq deri më sot nuk ka të garantuara mënyra përmes të cilave mund të arrihet herpes plotë kurë. Megjithatë, droga janë zhvilluar, të aftë për të shumë efektive pengojnë rritjen dhe riprodhimin, si dhe simptomat e herpes.

- Për dezinfektim bubbles oozing përdorur pesëdhjetë për qind alkool fërkim, Cologne apo cilësi vodka.


- Pretty themeluar mirë ointments farmaceutike "Herpferon" dhe "Acyclovir"Që zbatohen pas dezinfektimit. Ata tharë efikase flluska dhe të ndaluar përhapjen e infeksionit.

- Trajtim më efektive për herpes është përdorimi i vajrave esenciale, shumica e të cilave ka aktivitet antivirale. Përdorur më shpesh ishte eukalipt, limon, pemë çaji, livando, grejpfrut, bergamot. Gjithashtu, këto vajra të nxitur rivendosjen e qelizave të dëmtuara të lëkurës.


- Për të ndaluar përhapjen e infeksionit është përdorur me sukses infusions e bimëve të ndryshme - antiseptik, magjistare te kalter, livando, i urtë dhe Calendula. Recetë tretësirë ​​është mjaft e thjeshtë - është e nevojshme të krijoj dy bimëve st.lozhky zgjedhura në një gotë me ujë, të ftohtë për dyzet minuta dhe zgjidhja rezulton përdorur një tampon të aplikojnë për vendet e prekura


Parandalimi Herpes
Për parandalimin efektiv të përhapjes së herpesit është të ushqyerit e parë e nevojshme, të cilat do të përfshijnë gamën e plotë të vitaminave dhe mineraleve të nevojshme. Në këtë rast, trupi do të prodhojë antitrupa që pengojnë zhvillimin e virusit herpes. Gjithashtu mos harroni se të gjithë njerëzit duhet të marrë vitaminë C e përditshme, e cila është një vitaminë shumë e rëndësishme që ndihmon në forcimin e sistemit imunitar.


Për parandalimin e përhapjes së herpesit gjenital duhet të përdorin prezervativë në seksin e parë rastësor.

Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. Fruthi simptomat dhe trajtimi
2. Trajtimi i gripit dhe parandalimi i saj