Sores ftohtë për buzët


Herpes në buzë ka disa emra: "ftohtësi" Buzët, buzët ethe, herpes cik, herpes labialis, ose cik herpes buzëve.
"Ftohtësi" buzët, të shkaktuara kryesisht nga herpes simplex virus tipit I (HSV-I). Në 95% e njerëzve në trup është virus. Në raste të rralla shkaktojnë herpes cik - herpes simplex virus tipit 2 (transmetohet gjatë seksit oral).
Virus Herpes simplex, e cila shkakton "ftohtësi" Buzët mbeten brenda trupit të njeriut për jetën. Aktualisht nuk zhvilluar barna dhe trajtime që do të shkatërrojë plotësisht virusin herpes simplex tek njerëzit.


10000000 të rusëve në vit vuajnë nga "ftohjet" në buzë. Pothuajse një në pesë rusët sëmurë me herpes buzët nga 2 deri 10 herë në vit. Vetëm rreth 5% të racës njerëzore ka rezistencë të HSV-I, shkaqet e të cilat janë ende të paqarta.
Virusi hyn në trup në fëmijërinë e hershme: 3 - 4 vjet, kur antitrupat varfëruar kundër virusit herpes transmetuar nga nëna e fëmijës. Shumica Infeksioni ndodh kur një infeksion fëmijë bartës puthje. Për shembull, prindërit, vëllezërit e motrat dhe të afërmit e tjerë. Në puthje, virusi mund të depërtojnë në trup me lëngjet e trupit të të tjerëve, të tilla si pështymë.


Kur ai erdhi për të na vizitoni"Ai paraqiti një rrëshqitës, arrin mbaresa nervore. Sipas tij, rrjedha e lëngjeve që ushqen nervat, ngrihet në zgavrën kraniale, ku "Fshehje" në pleksus nervore të quajtur, ganglia trigeminal dhe "i fjetur" atje koha e riaktivizimit.
Riaktivizimi i virusit është e mundur për një kohë kur "reduktuar" imuniteti. "Reduktuar imuniteti mund të ndodhë nën ndikimin: ftohjet, grip, menstruacionet, shqetësim emocional dhe stresin, rrezatimi ultravjollcë të fortë, konsumin e tepërt të alkoolit, dispepsi dhe lodhje.Arsyet për përsëritjen e herpesit në buzë:

Stresi apo çrregullim emocional;
Sëmundjet e ndryshme somatike, duke përfshirë ftohjet, grip, diabeti, HIV;
Helmimit ose dehje;
Alkooli, caffeine dhe pirja e duhanit;
Rrezatimi ultravjollcë tepruar;
Hipotermia ose mbinxehje;
Kontrolloni menstruacioneve;
Lodhje dhe lodhje;
Kequshqyerja / dietë, ose stomak mërzitur;
Faktorë të tjerë individuale për çdo person;Pas "zgjim" nervat virus (si një tren në binarët), nisen nga qendër trigeminal është kthyer në lëkurë. Është e rëndësishme të dini se nga pleksus trigeminal nisen degët innervating buzët, mukozës orale, mishrat, lëkurës në vesh mochtsi dhe pjesë të cheeks. Sipas nisen nervat do të vendosen dhe lezione në lëkurë. Si ju shkoni nëpër virusit indeve nervore shkakton inflamacion i nervore që shkakton dhimbje përgjatë fibrave nervore.Në zhvillimin e sëmundjes Faza IV është:


Faza e I-rë - ndjesi shpimi gjilpërash.
(Përsëritje)
Në këtë kohë shumica e njerëzve ndjehen të sëmurë. Para se të vijnë "ftohjet"Lëkurës në qoshet e gojës apo sipërfaqen e brendshme të buzëve apo gjuhës, ose edhe nëpër fytyra fillon të kruhet.
Në një vend ku ai do të zhvillojë përsëritjen e herpesit, ka parashikues të sëmundjes: dhimbje, ndjesi shpimi gjilpërash, ndjesi shpimi gjilpërash, kruajtje. Lëkurës mbi vendin e ardhshëm të kuqe përsëritje.
Zhvillimi i sëmundjes mund të parandalohen nëse në këtë fazë të përdorin drogë në bazë të Acyclovir (vaji Zovirax). Nëse jeni duke vuajtur nga kruarje të rënda mund të marrin aspirina ose paracetamol.

II dhe faza - faza e inflamacionit
Ajo fillon me një fshikëz të vogël të dhimbshme e cila gradualisht rritet në madhësi. Bubble tensionuar dhe e mbushur me lëng transparent, i cili më vonë bëhet turbullt.

Faza e tretë - ulcerat fazë.
Bubble shqyer prej saj rrjedh lëng i pangjyrë mbushur miliarda e grimcave virale. Në vend të saj formuar ulçerë.
Në këtë pikë, pacienti është personi shumë ngjitëse, siç thekson numrin e madh të grimcave virale në mjedis. Nëpërmjet dhimbje dhe plagë në fytyrë të njerëzve më të bezdisshëm këtë fazë.

Dhe faza e IV-strupoobrazovanyya.
Formuar kore në mëngjes, nëse të dëmtuara, mund të shkaktojnë dhimbje dhe gjakderdhje.
Njolla të përhapjes së herpesit më shpesh të vendosura në buzët oblyamivtsi kuqe, por mund të jetë në hundë, cheeks, në veshët, ballin, goja, në mishrat, sipërfaqja e brendshme e buzët dhe cheeks.


Këshilla të sëmurë "ftohtë" në buzë


Ndjekim rreptësisht rregullat e higjienës personale. "Ftohtësi" ngjitëse! Gjithmonë lani duart me sapun para dhe pas prekur lezione herpetike, duke përfshirë edhe pas aplikimit të krem ​​antivirale.
Mos e prekni sytë tuaj! Sidomos gratë kur aplikoni grim;
Mos përdorni pështymë për të njomet lentet e kontaktit.Mos e prekni! Pavarësisht nga dhimbje dhe kruarje, mos e prekni puçrra, kissing, sidomos fëmijët, përdorni buzëkuq dikujt tjetër ose të marrë hua pirja e duhanit një cigare një çift i mikut (të dashurën).
Mos të pamundurën të fshijnë flluska dhe crusts për të shmangur transmetimin në pjesë të tjera të infeksionit bakterial të trupit ose të aderimit.
Shmangni seks oral! Seks oral gjatë "ftohjet" në buzë në "aktiv" Partneri mund të shkaktojnë herpes gjenital për një partner të përfshirë në mënyrë pasive në seks oral. Kjo herpes cik "aktiv" partneri mund të lëvizin për të partnerit organet gjenitale që merr dashuri.

Nëse ju keni një të ftohtë mbi buzët përdorni pjata individuale apo peshqir, ose të pini nga të huajt syzet


Kujdesi neonatale


Për të shmangur infeksionin herpes të porsalindur, gratë që kanë lezione herpetike në buzë para se të prekur fëmijën tuaj duhet të lani duart tuaja tërësisht. Nëse ka flluska në buzë apo plagë, gjatë kujdesin e fëmijëve duhet të përdorni maskë e disponueshme kirurgjikale apo fashë garzë, për aq kohë sa plagë nuk do të thahet. Gjatë buzët të ftohtë nuk duhet të puth apo nuhat fëmijë. Nëse herpes është e cila - ose një pjesë e trupit, ajo duhet të jetë e mbyllur me kujdes dhe në çdo rast asnjë kontakt me lëkurën e fëmijës.KUJTOHU:


Kur ju ndjeni ndjesi shpimi gjilpërash, efekti i virusit ka filluar tashmë, kështu që është koha, në vend se duke pritur për më vonë, të fillojë duke përdorur krem ​​antiviral ose droga të tjera antivirale të përshkruara nga mjeku juaj;


Përdorni medikamente!


Ilaçe të ndihmojë të ndaluar zhvillimin e përsëritje apo shërim me shpejtësi.
Përdorni krem ​​dhe ointments nga aciklovir për të ndihmuar flluska dhe shërimin e shpejtë e ulçerës, plotësuese ushqimore që përmbajnë ose zink ose L - lysine ose hydroksytoluэn. Mos harroni se përdorimi i kortikosteroideve (hydrokortyzonovaya vaj), redukton kruarje, por rrit në mënyrë dramatike zonën dhe ashpërsia e lezioneve dhe kohëzgjatja e një periudhe të dhimbshme. Aplikoni antivirale shkopinj vaj kozmetike.

Për aplikim në shpërthimet herpetike vaj antivirale (acyklovir, Zovirax) përdorin shkop të veçantë kozmetike, siç është treguar. Duke vënë ointments në shkatërrimin e qelizave të drejtpërdrejtë me gishta mund të shkaktojë virusi që do të transferohen nga cik me lëkurën e gishtave.
Nëse keni recurrences të shpeshta, atëherë sigurohuni që medikamentet keni qenë gjithmonë në dorë. Getting pasaportës ose të holla për të mbajtur atë gjithmonë me ju;Krem dhe vajra bazuar në aciklovir duhet të përdoret të paktën 4 herë në ditë për 5 ditë.

Sipas një mjeku për një trajtim të një-ditore e herpesit e buzëve mund të jetë projektuar valaciclovir. Nëse marrim dy pllaka prej 500 mg valaciclovir mëngjes e parë dhe më pas gjatë natës, brenda 24 orëve nga fillimi, të ftohtit nuk zhvillohet në buzë apo shërimin e lezioneve herpetike të ndodhë shpejt. Lexo më shumë në lidhje me trajtimin e herpesit klikoni këtu
Në trajtimin ndjekin një dietë të veçantë për pacientët me herpes;
Nëse brenda 10 ditëve "ftohtësi" nuk ishte domosdoshmërisht i referohen një dermatolog, si "të ftohtë" në buzë mund të jetë një shenjë e kushteve të tjera të rënda që kërkojnë trajtim të specializuar.

Kursi i gjatë i ftohtë në buzë (30 ditë) mund të jetë një shenjë e një rënie të mprehtë të imunitetit, tumoreve beninje dhe kancerit, HIV - infeksion, sëmundje të limfociteve.Kokotkyn Ivan Yu, MD