Lemzë, lemzë, shkoni tek Fedota, ose se si të shpëtoj e hiccups


Hiccups - një fenomen i cili është i njohur për të gjithë, pavarësisht nga mosha, gjinia, ngjyra e syve dhe flokëve. Kjo është si duket papritmas si ajo zhduket. Ajo mund të marrë një periudhë të shkurtër kohe, por mund të vonohet për një kohë të gjatë, duke krijuar shqetësim për personin.


Hiccups studimit dhe gjetjen e mjeteve efektive kundër të angazhuar dijetarët në kohët e lashta, por deri më sot nuk e krijuar shkakun e saktë të këtij fenomeni, por ka një numër të supozimeve. Shumica e shkencëtarëve besojnë se lemzë është rezultat i hahet shumë shpejt, por pastaj gëlltiten një sasi të madhe të ajrit. Besohet se hiccups - kjo është e përkohshme dhe nuk kërkon trajtim, siç është vetë në rrjedhën e disa minuta. Sepse mjekësi sot shpikur. Por ka raste kur hiccups zgjati për vite me rradhë pa ndaluar (dhe ka shumë raste). Edhe pse aktualisht nuk medikamente shpikur, mjekët kanë në arsenalin e tyre disa këshilla që duhet të ndihmojë, dhe hiccups dhimbshme të ndaluar.Mënyra efektive për të ndihmuar të heqin qafe e hiccups
Sheqer pluhur mund të punojnë mrekulli . Kur hiccups duhet të përtypë 1ch.l. sheqer pluhur ose sheqer pluhur në formë të thatë. Disa mjekët thonë se sheqeri ndikon impulset nervore, duke provokuar kontraktimet e muskujve konvulsive të diafragmë. Zakonisht lemzë ndalesa pas 1-2 minuta pas procedurës. Shpesh ndodh që dhemb dhe foshnjat lemzë, ndërsa prindërit thjesht nuk e gjejnë një vend, duke mos ditur se si për të lehtësuar vuajtjet e njeriut të vogël. Ju pastaj mund të vazhdojë si më poshtë: 05 lugë sheqer tretur në 120 g ujë dhe pije atë fëmijë.

Big hiccups gllënjkë ndalet. Është e nevojshme për të fituar një gotë plot me ujë, të ligët mbi të dhe të pini të gjithë përmbajtjen në fund. Hiccups do të marrë disa minuta.
Për të vëzhguar paqe gjatë ngrënies. Siç u përmend, një nga shkaqet më të shpeshta të hiccups është një vakt të shpejtë, atëherë nuk është gëlltitje e një sasi të madhe të ajrit. Ndoshta shumë vërehet një që pas një vakt të shpejtë gjatë një ndërprerjeje të shkurtër dreke ka pasur një lemzë. Kjo është arsyeja pse mëngjes, drekë, darkë apo vakt tjetër duhet të bëhet në paqe, pa nxitim dhe pa u hutuar. Por nëse ne nuk mundëm të parandaluar hiccups, para se sulmi i ardhshëm duhet të mbajë frymën tuaj dhe të bëjë frymëmarrje kur një ndjenjë e hiccups shkelën. Kjo duhet të përsëritet 2-3 herë, ndër të cilat e mbani mend breaths thellë.

Gudulisje kundër hiccups. Kjo metodë është mjaft e arsyeshme dhe ju mund të përdorni edhe atë me fëmijët e moshës parashkollore. Nëse filloni hiccups, gudulisje, i shoqëruar nga fryma, është shumë efektive. Çelësi për këtë nuk ikayuschiy qeshi, dhe vazhduan të mbajnë frymën e tyre. Krijuar uyazyka mungesa e ajrit, dhe e qeshur e madhe, gudulisje dhe gjithashtu (masazh) shkakton diafragmë për t'u kthyer në vendin e tij. Hiccups ndalesa. Në qoftë se një sjellje e tillë me fëmijët, ata do të jenë shumë e fun dhe të mirë për të hequr qafe hiccups dhimbshme.

Brown qese letre . Ajo do të duket se këtë këshillë banale, që të gjithë e dinë, përveç paefektshëm. Por këto vërejtje është e diskutueshme, sepse të gjitha varet se si ju përdorni këtë paketë të njëjtë. Paketa duhet të fort rreth gojës dhe të fillojnë në mënyrë aktive thith dhe nxjerr frymë ajër atë saktësisht 10 herë. Në këtë rast, rezulton se nuk thithur oksigjen dhe hidrokarbure, të cilat mund të ndalojë një hiccups dhimbshme.
Përtypjes dhe gëlltitjes bukë thatë . Ajo është gjithashtu i njohur mjaft metodë, dhe kjo është efektive. Është në proces të përtypet një normalizimi dhe frymë mbajtjen.

Gargling me ujë .
Frymë . Frymëmarrje të thella duhet të mbani frymën tuaj për aq kohë sa të jetë e mundur. Është e nevojshme për të kryer më shumë rritje të tilla.
Mbajë për gjuhën . Edhe një herë vuajtje hiccups, pastaj të ndihmojë të shpëtoj prej tij mund të jetë një procedurë e tillë e thjeshtë: hap gojën tuaj sa më e gjerë, përfshijnë gjuhën, në majë të gishtave të tij dhe të mbajë jashtë disa sekonda. Natyrisht, në këtë rast, ju duhet të ndjekin pastërtinë e armëve, dhe, si të bëjmë më mirë akoma në shtëpi të mos shkaktojë të tjerët me sy të zgurdulluar.

Kur lemzë të bëhet i rrezikshëm?

Në hiccups parë shikim mund të duket fenomen mjaft të padëmshme dhe kjo është në fakt e vërtetë, por vetëm uyazyka. Çfarë do të ishte mjaft i shpejtë. Ka situata ku ekzaminim mjekësor dhe kujdesin mjekësor kërkuara. Kjo rastet e mëposhtme:


hiccups të zgjasë më shumë se një orë;


Sulmet janë të përsëritura disa herë në ditë, ose çdo ditë për një javë;


hiccups nëse shoqëruar nga dhimbje gjoksi, urth, vështirësi gëlltitjes.


Duke iu referuar te mjeku për të përshkruar të gjitha simptomat, duke treguar se i shqetësuar. Më shumë gjasa një studim i ezofagut. Në mënyrë për të zbuluar nëse ka ndonjë ndërhyrje. Për qëllime diagnostike zakonisht të përshkruara provim X-ray. Trajtimi i mëtejshëm do të varet nga ajo që ishte hiccups shkaktuara. Zakonisht pas simptome të ngjashme të trajtimit adekuat të zhduket.


 
R3r3r3133.