Ushtrim Higjena dhe sporti


Higjienën personale është një parakusht për shëndetin dhe mirëqenien. Kudo që të jeni, është e rëndësishme të mbani mend se infeksioni mund të merrni në trup në mënyra të ndryshme, kështu që është e sigurt dhe para se të shkojnë në palestër preferuar. Ka neyyazytsirno shumë infeksione, pavarësisht nga fakti se të gjithë trajnerët duken të përkryer të pastër, dhe shpirti është gjithmonë i zoti. Në sport ne duhet të kujtojmë se ka shumë sëmundje infektive që fatkeqësisht shoqërojnë pothuajse të gjithë ata që shikon formën e tij fizike.


Ushtrim Higjena dhe sport kërkon jo vetëm që ju dëshironi për të mbrojtur trupin tuaj nga sëmundjet e mundshme humbjen fungale. Kërpudhat përhapet jo vetëm në shpirt, por në dhomë dollap me kyç, sepse pereodevayas në një vend të tillë publik, përdorni pantofla. Dushi është e mirë për të marrë, duke përdorur sapun të besueshme me efekt antibacterial. Kërpudhat mund të formojnë dhe në çdo strukturë në dispozicion në dhomë, si dhe ndonjë nga predha, të cilat përdoren për palestër dhe ushtrime të tjera fizike dhe sportive. Mbani në një leckë të lagur. Edhe pse ata nuk do të mbrojnë një qind për qind e kërpudhat, por rrezik në mënyrë të konsiderueshme më e ulët.


Shpesh higjiena atlet merr pjesë palestër, vuan nga të qenit djerse tepër aktiv dhe gjëndra dhjamor. Per kete arsye ka një fungus maja në sipërfaqe të lëkurës. Për shembull, vendi më i favorshëm për të siguruar se nuk ka zhvilluar një infeksion maja - një vend nën gjirit, sqetull, zonën ijë. Për të shmangur këtë infeksion, ju mund të blej veshje të veçantë sportive, duke përfshirë bra për gratë. Këto rroba duhet të jetë bërë e materialeve të veçanta për të shmangur gjatë ushtrimit dhe sportet e infeksioneve të ndryshme. Rrobat nuk duhet të jetë në masë të madhe fasha, përndryshe lëkura nuk do të marrë frymë, duke shkaktuar kërpudhat fillon të rritet.


Higjena atlet duhet të jetë shumë i ashpër. Nuk është e rekomanduar, dhe në mënyrë kategorike, të shkojnë në shkollë, në qoftë se shkurtimet e trupit dhe gërvishtjet. Në çdo rast, kanë nevojë për trajtim dhe dezinfektimin, atëherë ju keni nevojë për të mbuluar një suva plagë. Plagë të hapura shumë shpejt të jetë e infeksionit infektuar.

Një nga problemet më të zakonshme me të cilat përballen njerëzit gjatë ushtrimit dhe sportet - është folliculitis. Duket si një të kuqe, flluska shumë të bukura që mbulojnë kofshët, shpesh nga ana e përparme. Folliculitis shkaktuar nga inflamacion që fillon në follicles, follicles flokët që, për shkak të shfaqjes së baktereve atje. Për fat të keq, nuk ka masa efektive që lejojnë njëqind për qind të mbrojtura nga pamja e folliculitis, edhe higjienë më të kujdesshëm mund të provojë impotent. Nëse sëmundja ende u ngrit, përdorni krem ​​të veçantë antibacterial, dhe nëse ata nuk të ndihmojnë, ju duhet të marrë antibiotikë.


Në sallat sportive është infektim i zakonshëm që të çon në ekzemë. Më saktësisht, ajo ekzemë nuk mund të kalohen, por nëse trupi është virusi, pasi ai zgjeruar aktivitetin fizik intensifikohet, dhe sëmundja fillon të përparojë. Shmangni reaksione alergjike të lëkurës, sepse pasi ata shfaqen ekzemë. Kjo sugjeron nevojën për të marr rroba dhe këpucë që nuk shkaktojnë alergji dhe janë ideale për të praktikuar. Sport, ka të ngjarë që të shtyhet për një kohë. Te mjeku gjithashtu nuk do të kërkojë të panevojshme.


Lloje të ndryshme të sëmundjeve të lëkurës ndodhin shumë shpesh gjatë çdo sport. Puçrra ose njolla, scrapes dhe lëkurë shumë të thatë - të gjitha këto probleme me të cilat ballafaqohen ata që kërkojnë për të ruajtur bukurinë dhe formën. Lëkura e thatë duket për shkak të faktit se pas trajnimit, shumë menjëherë të kërkojë të marrë një dush të nxehtë apo të zhytem në vaskë të nxehtë të acidit laktik nga muskujt, dhe ata nuk janë të sëmurë të nesërmen. Uji në dush duhet të jetë e moderuar të ngrohtë. Do të thotë Dushi zgjedhin në bazë të vetë llojit të tyre të lëkurës, por me një efekt hidratues.


Shpesh problemet shëndetësore nuk lindin vetëm në palestra konvencionale dhe pishina. Në ujë, bakteret dhe infeksioni përhapet me shpejtësi. Shumë njerëz të cilët gëzojnë të njëjtin ujë shtypur në pishinë, janë bartës të infeksionit dhe sëmundjeve fungale. Ne mund t'ju këshillojë vetëm një gjë: në qoftë se me shkrim në pishinë ju kërkohet për të siguruar një certifikatë të ekzaminimit mjekësor, ju mund të jenë më të sigurt se pishinë të pastër. Ajo ndoshta edhe të marrë të gjithë njerëzit e tjerë.


Para se të shkoni në palestër gjithmonë duhet të mbani mend se trajnimi - kjo nuk është gjithë personal veshje që vjen për të ushtruar. Ata i angazhuar në një numër të madh të njerëzve. Gjithkush ka sëmundje të tyre, infeksion, "spote probleme." Pasi në trupin tuaj do të ketë ndonjë alergji, skuqje, kruajtje ose inflamacion, duhet të kontaktoni menjëherë në spital për të vendosur diagnozën dhe trajtimin e mëvonshme për të zgjedhur. Si një vetë-respektuar klubet sportive pastrim dhe dezinfektim kryhen rregullisht. Trajnerët rubbed një herë në javë me zgjidhje të veçanta. Dyshemetë trajtuar me dezinfektues. Dhe, edhe këto masa parandaluese nuk gjithmonë të ndihmojnë për të eliminuar e infeksionit dhe baktereve. Prandaj, higjiena personale duhet të respektohen nga të gjithë, mos harroni se shëndeti juaj varet nga vigjilencë tuaj dhe kujdes. Vetëm duke u kujdesur për veten mund të blihen për sezonin e verës jo vetëm këmbët mrekullueshëm formë të hijshme dhe kofshët, por të mbajtur lëkurën tuaj të bukur.