Hygroma - trajtim, shkakton operacion


Hygroma - një formacion beninje cistike, e cila është një kapsulë mbushur me një përmbajtje të qartë pelte-si. Klinikisht është joaktiv tumor rrumbullakuar të dendura, të mbuluara me lëkurë normale 5-30 milimetra ose më shumë në diametër
Shkaqet hygroma
Shkaku i formimit deri më sot nuk është sqaruar plotësisht. Shpesh ju mund të gjetur lidhje me ushtrimin e tepruar apo trauma, por shpesh hygroma ndodh për asnjë arsye të dukshme. Në disa raste formimi i pranishëm cistike mund të jetë për shkak të lezioneve kronike inflamatore e qeseve synovial që rrethojnë përbashkët (bursit), bashkangjitur me të përbashkët ose gilcë (tenosynovitis). Më shpesh hygroma zhvillohet në vende që janë të prirur për të presionit të zgjatur apo trauma të vazhdueshme (, këpucë profesionale të zgjedhura dobët, etj). Më të prirur për të ndikimit sipërfaqësore çanta synovial mekanike (prapme të dorsum këmbë radio-dorës të përbashkët), për shkak të rrezikut të hygroma në këto zona më të mëdha. Meshkujt kanë më shumë gjasa për të zhvilluar hygroma. Për shkak të faktit se hygroma lidhur direkt me të përbashkët, ka raste kur ajo duket të jetë rrjedhin në zgavrën e përbashkët, në mënyrë që përshtypja është dhënë se tumoreve zhdukur, megjithatë, shpesh pas një farë kohe ajo shfaqet përsëri .


Hygroma mund të ekzistojnë në periudhën e trupit të njeriut kohë të mjaftueshme të kohës, duke mos shkaktuar ndonjë siklet. Shumica e njerëzve jetojnë jetën me këtë formacion cistike, pa paguar për atë absolutisht asnjë vëmendje. Heqja hygroma Rreth kirurgjikale duhet të mendojë vetëm kur ajo fillon të shkaktojë parehati, duke shkaktuar dhimbje gjatë lëvizjes, ka pamjen unaesthetic, ose në rast të një rritje aktive në madhësi
Hyhrome ndodhë kur ndryshimet në indet
Më shpesh hydrops hygroma ndodh si qese synovial theksuar pak efekte inflamatore. Duke hygroma fluide brenda mund të gjakut ndonjëherë përziej. Muret e arsimit zakonisht thickened, ngjitur në indet përreth dhe shpesh kërc dendësia.

Në fazën inflamatore të sipërfaqen e brendshme është e mbuluar me rritje çanta celulare, duke rezultuar në formimin jumpers dhe bende xhepi janë të ndarë në qese të veçantë zgavër dhomë. Hygroma vogël zakonisht e mbushur me një masë të dendur, ndërsa i madh - lëngu i lëngshëm përzier me kristale dhe kolesterolit në gjak
Shenjat hygroma
Nëse madhësia ky formacion mjaft i vogël, pacienti zakonisht nuk marrë asnjë ankesë. Si hygroma rritet në madhësi, në qese shtrirë synovial duket dhimbje shurdhër që rrit me ushtrim. Sepse ngjeshja e tumorit të nervave dhe enëve të gjakut, çrregullime të ndjeshmërisë, stagnimit të gjakut në venat dhe dhimbje përgjatë nervave.

Lëkura mbi hyhromoy në disa raste, i përafërt dhe thickened, dhe të tjera fikse dhe të qetë. Në mungesë të inflamacionit në muret e çanta synovial, prekje hygroma është zhvendosur në një arsim probing, butë-elastike pak të dhimbshme të harmonishëm.
Si rezultat i lëndimit, ose në qoftë se hygroma myyazytsilnoho zbulimi, e cila u formua përmes prizë fillon për të ndarë përmbajtjen e saj. Kur infeksionet lidhin shfaqen shenja lokale dhe të përgjithshme inflamatore: ënjtje, skuqje, etj .. Përkundër faktit se hygroma një kohë të gjatë nuk mund të shkaktojë ndonjë siklet, me kalimin e kohës, shpesh ende shfaqen dhimbje, duke detyruar pacientët të aplikojnë Mjeku.


Në rastin e një vend tipik sipërfaqe, diagnoza hygroma paraqet asnjë vështirësi. Në disa raste, nevoja për aneurizëm diferenciale diagnozën nga arterie, abscesit, disa tumore malinje dhe beninje. Për të përjashtuar këto sëmundje tregojnë të X-ray
Trajtimi hygroma
Në fazën fillestare të sëmundjes, masat terapeutike për të zvogëluar përdorimin e parafinës dhe baltë aplikimet, terapi termike dhe fizike (rrezatim ultravjollcë, electrophoresis e jodit). Provuar mjaft efektive birë (birë) gigro përsëritur ndjekur nga nxjerrja e përmbajtjes dhe futjen në zgavrën e formuar hormoneve glucocorticoid. Kjo pasohet nga lidhurit ngushtë. Ky trajtim është efektive vetëm në rast të një pushim të mundshëm afatgjatë nga puna lidhur me lëndime të vazhdueshme sëmura çanta synovial. Në shumicën e rasteve, zgavrën ul në kohë, por për shkak hygroma shell mbetet në fuqi me kalimin e kohës lëngu fillon të grumbulluar atë përsëri.

Nëse acarohet hygroma, mbajti birë e saj me pleh organik thithje dhe futjen e një zgavër formuar nga antibiotikët. Nëse është e nevojshme, zbulojnë tumor, qese synovial dhe hall lugë të mprehtë, dhe pastaj thahet plagën.
Në rast të rezultatit të paqëndrueshme ose të pasuksesshëm të trajtimit konservativ (hygroma kur shoferi shkakton dhimbje, pamja unaesthetic ka rritje të shpejtë) tregon prerje të plotë të qese synovial (bursэktomyya). Si parandalimit të mundshëm rikthim (për të kufizuar lëvizjen në të përbashkët) pas një operacioni për 15-20 ditë imponuara gips.

Parandalimi është gigro në aktivitete të cilat e përjashtojnë trauma të vazhdueshme gjatë disa pjesë të trupit, veshin proteza të mirë-zgjedhur dhe këpucë të rehatshme, si dhe të kontribuojnë në trajtimin shfaqja gigro e sëmundjeve.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. nevus - Trajtimi dhe largimi 2. Lyell Sindromi