Hidroterapi zorrës së trashë në shtëpi


Pastrimit të trupit - jo vetëm një nevojë, por edhe një domosdoshmëri. Kjo kryesisht ka të bëjë me zorrë. Pastrimi i saj mund të bëhet me enemas, por shumë më e lehtë dhe më efektive do të mbajë në shtëpi procedurë të tillë si hidro.
Pse shpenzojnë hidro?
Zorrës së trashë hidroterapi - a spastrimit zorrë me ujë. Ajo duhet të jetë e pastër të gjitha, sepse në këtë zonë të trupit të njeriut nëpërmjet mënyrë jetese i ulur do depozitat më të mëdha të skorje. Nëse ata nuk janë të pastër, atëherë pas një kohë do të ndodhë në fermentim gut, kalbje dhe lirimin e gazeve toksike. E gjithë kjo mund të absorbohet nga gjaku dhe helmojnë trupin.


Gjithashtu hydrocolonotherapy në shtëpi është treguar për:

 • crregullime gastrointestinale;

 • mëlçisë dhe fshikëz fshikëz e tëmthit;

 • puçrra fytyre dhe pezmatim i etiologji të panjohur;

 • Imuniteti dobësuar;

 • vetëhelmim i organizmit.


 • Si për të bërë zorrës së trashë hidroterapi shtëpi?


  Përgatitje e veçantë për hidroterapi zorrës së trashë është e nevojshme. Mbi të gjitha, të kryejë procedurën menjëherë pas gjumit, në një stomak bosh, në prag ngrënie fort. Për të zbrazur zorrët në këtë mënyrë, ju duhet të pini 10 gota ujë të kripur për 1-15 orë. Së pari ju duhet të pini 2 gota ujë gjatë natës, dhe pastaj gradualisht të tjerët. Ju mund të përdorni kripë deti, Carlsbad apo kuzhinë zakonshëm. Se uji i kripur i ndihmon shtresohem e substancave të dëmshme nga muret e zorrëve. 1 litër duhet të shtoni 1 ch. L. kripë.

  Pas hidroterapi zorrës së trashë për të ngrënë një vakt të lehta. Mirë vetëm do të pini lëng ose hani një pjesë të vogël të sallatë perimesh pa vaj gatimi. Që nga procedura jo vetëm larë skorje, por florën e zorrëve, është e nevojshme të shërohet. Në këtë drejtim, brenda 10 ditëve të ardhshme duhet të marrë ndonjë bifidobacteria.
  Hydrocolonotherapy më të mirë për të shpenzuar në vjeshtë, kur zorrë biologjikisht aktive kursi i 3-5 trajtime në 1-2 ditë.

  Kundërindikimet për hidroterapi zorrës së trashë


  Që nga kjo procedurë ka një efekt të fortë mbi zorrët dhe trupin në contraindications përgjithshme për hidroterapi zorrës së trashë janë të shumta. Këto përfshijnë:

 • gjakderdhje të brendshme;

 • sëmundje të rënda të zemrës;

 • anemi;

 • shtatzënisë;

 • hemorroide;

 • hipertension;

 • shkelje të integritetit të murin e zorrëve;

 • tumor malinje të zorrëve;

 • kolit;

 • zorrë pengesa;

 • Semundja Crohn;

 • çdo sëmundje të rektumit.