Hygroma promenezapyastkovoho përbashkët - trajtim, mjetet juridike popullore, fshirjen, shkakton reagime


Hygroma - Një raund tumoret zgavër në indet ngjitur me kapsulë të përbashkët, gropë e cila përmban Mucin dhe fibrinë. Në raste të rralla mund të qepur e periosteum arsimor ose nervat.
Hygroma radio-i kyçit të dorës të përbashkët, apo qendër, është një nga llojet më të zakonshme të tumoreve dorës.
Në thelb, hygroma nuk është një tumor, një cist, dhe tabelë atje, gilcë ose kapsulë të përbashkët.
Përmbajtje

Shkaqet
Lokalizimi gigro
Sëmundje shkallëSimptomat hygroma radio kyçit të dorës të përbashkët
Metodat e diagnozës
Pasojat e mundshme
Trajtimi gigro radio kyçit të dorës të përbashkët
Sa shpesh rikthim?
Masat parandaluese
Kostoja e heqjes gigro
Rishikimet e trajtimit të sëmundjesArsyet?


Ka disa teori të origjinës qendër. E para është se hygroma është një hernie synovial mur të përbashkët kapsulë ose tabelë.
Sipas shkencëtarëve tjera, është rezultat i degjenerimit të qendër mukoydnoy shtresës fibroze e kapsulës përbashkët.


Në përgjithësi, kist mund të formohet si rezultat i:predispozicion gjenetik;
inflamacion të përbashkët;
pas traumave (rreth një të katërtën e rasteve);
si rezultat i zgjatur rritje të brendshëm, rekreative dhe profesionale, duke siguruar të përbashkët mbingarkesë dore (rreth 20%).Hygroma ndodh më shpesh tek fëmijët mes moshës 10 dhe të rriturit 45 vjet. Në rrezik janë muzikantë lojtarët e tenisit, rrobaqepëse, sekretarët, typists, rrobalarëse.
Mekanizmi i sëmundjes fillon me hedh lëng i kapsulë të përbashkët ose gilcë tabelë si rezultat i arsyeve të mësipërme. Pëlhurë modifikuar është dobësia në kapsulë të përbashkët, duke e lejuar atë për të formuar një zgjatje hernial.


Synovial shtrihet zgavër fluide kist dhe shtyn indet përreth.
Rregullsinë vuri në dukje se sasia e lëngjeve të përbashkët prodhuar është në proporcion të ngarkesës në të përbashkët. Pra, nëse lëvizjet në kufizuara, ndalesa e përbashkëta të rritjes dhe hygroma mund sayazykalikuvannya.

Gigro lokalizimi?


Zona radio-dorës të përbashkët është vendi më karakteristike (80%) pamja gigro.
Rreth 70% gigro formuar në sipërfaqen e pasme të përbashkët.
Në sipërfaqe pëllëmbë e kist ndodh shumë më pak të zakonshme dhe të lokalizuara mbi arterie radiale (në vendin e puls matjes).


Shumë rrallë tumoret e vendosur në anën e ulnar e pjezë në dorë bërryl flexor, dhe në shumicën e rasteve ata të lindin si pasojë e traumave.
Rreth 20% gigro up pëllëmbës-ray ganglia. Shpesh, këto cysts mund të ekzistojnë për shumë vite.
Për gigro lokalizimin e tipik multi-strukturën dhe prirje për përsëritje. Si rezultat i këtyre faktorëve janë rrethore rrethon ato mbulojnë arterie radiale dhe formuar me thumba të saj.

Hygroma në të djathtë dore përbashkët


Kist ndodh kryesisht në të drejtën-handers në pjesën e prapme të përbashkët.

Ky fakt është për shkak të faktit se ajo është dora e djathtë e më të përfshirë në aktivitete fizike dhe rear radio-dorës të përbashkët më të prirur për efektet patologjike.

Hygroma në të përbashkët majtë dore


Kjo lokalizimi është më e zakonshme për të majtë dhe njerëz barra profesionin e të cilëve bie në dorën e majtë.

Sëmundje shkallë?


Shkalla e procesit patologjike varet nga faza e zhvillimit dhe gigro lokalizimit.

Gjendja e cysts vetme-dhome më të begatë se cysts e multi-strukturës.

1 faza (faza e formimit)


Për këtë fazë karakterizohet nga elastike, të dendura me trashë-mur kist që është duke shkaktuar shqetësim të rëndësishëm.

2 shkallë (faza stacionare)


Në këtë fazë, kist nuk shkakton siklet, por mbetet cilësi zhdërvjellët, dhe madhësinë e saj mund të ndryshojnë.


3 faza (faza reduktimi hygroma)


Kist ulur ndjeshëm në madhësi, dhe konsistenca e tij bëhet më e dendur. Në shumicën e rasteve nuk ka kuptim.

Joints lënduar? A e dini se dhimbja mund të shkaktohet nga depozitimi i kripës? Se si të trajtojnë depozitat kripës në nyje, lexoni artikullin tonë.
Duke kërkuar për mënyrën se si për të eliminuar dhimbjet në shpinë dhe nyje? Informacion të dobishëm mund të gjeni këtu.


Radio-i kyçit të dorës përbashkët simptomat hygroma?

Më shpesh njerëzit ankohen për defekt kozmetike, për shkak të madhësisë së qendër mund të arrijë 6 cm në diametër.

Prekje e arsimit përfshijnë:
Cilësi të dendura;
dhimbje të vogla;
ndonjëherë - një luhatje Simptomë (prania e lëngjeve në hygroma zgavër)Në mënyrë tipike, qendër konturet e qarta, mobiliteti është i kufizuar. Lëkurës mbi ta nuk është ndryshuar. Në fazat e hershme të funksionit të përbashkët është ruajtur në mënyrë të plotë.
Përparimi i procesit patologjike është shumë i ngadaltë dhe shpesh i padukshëm për të pacientit.
Për cysts të mëdha dhimbje karakteristike karakter dhemb në kist, e cila e rrit gjatë ushtrimit.
Si rezultat i ngjeshjes së deng neurovascular në dorë mund të prishet qarkullimin, i shoqëruar nga një rënie në gjymtyrët e temperaturës, mpirje apo ndjesi shpimi gjilpërash e lëkurës.

Metodat e diagnozës?


Diagnoza nuk gigro punë dhe është themeluar mbi një foto tipike klinike dhe histori tipike e punësimit.

Për përmasave të mëdha e kist dhe rritjen e saj dramatike e nevojshme për çaj qendër zgavër, ultrazërit, X-ray radio-dorës të përbashkët.
Këto metoda të lejojë:të konfirmuar diagnozën;
përjashton origjinën tjetër tumor;
të sqaruar statusin e përbashkët.Pasojat e mundshme?


Komplikimet kryesisht ndodhin në të rastit apo të qëllimshme hygroma dërrmuese. Kjo kist predha janë thyer dhe përmbajtja lirua në indet përreth.

Si mes arsimit dhe zgavrën e përbashkët është spivustya, në rastin e hygroma infeksionit mund të zhvillojnë artrit.

Trajtimi gigro radio-dorës të përbashkët?


Kirurgji
Nga trajtimet shumë ekzistuese gigro e vërtetë është vetëm prerje plotë i kist me kanalin e saj, e cila shkon në zgavrën e përbashkët.
Vetëm kjo metodë do të minimizojë mundësinë e përsëritjes, e cila edhe pas heqjes së rreth 15%.
Vëmendje e veçantë duhet t'i kushtohet trajtimit të kohëzgjatjes cysts të mëdha dhe përsëritje.

Në këtë rast, operacioni është manipulimi i përpiktë dhe delikate, e cila është kryer vetëm në një spital.
Indikacionet për kirurgji:Kufizimi i funksionit të përbashkët;
dhimbje gjatë lëvizjes;
Rritja e shpejtë;
defekt kozmetike.Operacioni për të hequr hygroma radio-dorës të përbashkët kryhet nën anestezi lokale zgjidhje të 05% të novokaina. Para se manipulimi kryhet me dorë gjakderdhje kapëse për ndaljen e gjakut pneumatike.
Për shkak të kufizimit të qarkullimit të gjakut në gjymtyrë se operacioni duhet të kryhet brenda një ore.

Foto: kirurgji për të hequr hygroma radio-dorës të përbashkët
Pas arritjes anestezi adekuate bërë zhdrejtë ose Z-formë prerje mbi dorsum e përbashkët radio-i kyçit të dorës për arsimin.
Kur instalime elektrike mur krejtësisht të izoluar qendër në kapsulë të përbashkët ose gilcë me të gjitha degët. Pastaj të shohim spivustya e kapsulë të përbashkët. Butësisht zbyth kanal zgjatues pjezë dhe kravatë. Nëse është e nevojshme, hiqni mbeturinat e kapsulë.
Nuk është një metodë alternative që është i bazuar në absorbency mirë indin nënlëkuror.

Metoda konsiston në paraqitjen e cysts indeve kapsulë dhjamor në 5-6 sutures. Rezultati është një thithjen prodhuar ganglia lëngshme konstante.
Kur lidh infeksion purulent është e nevojshme për të birë zgavrën kist me futjen e barnave të saj antibacterial.
Me joefikasiteti i kësaj metode është kryer qendër autopsisë, scraping qelb dhe kullimit adekuate.

Periudha postoperative


Në plagë kirurgjike imponojnë seams dhe të sigurojë imobilizimi për 7-12 ditë.

Foto: imobilizimi radio-dorës të përbashkët duke përdorur proteze
Që nga operacioni nuk është shumë traumatike dhe kryhet pa anestezi të përgjithshme, periudha postoperative shkon normal.
Një kryesor është ruajtur pastërtinë e plagës dhe parandalimin e infeksionit plagë. Në disa raste, ju mund të kenë nevojë për të zhvilluar një dorë.

Shkarkimi nga lazer


Disa klinika janë duke zbatuar një metodë të trajtimit duke përdorur lazer.
Foto: Laser heqja hygroma
Përfitimet lazerolechenyya:
veprimi antibakteriale dhe anti-inflamator i lazer;
në metodën pagjak;
nuk ka trauma indet përreth;
shërimi ndodh shpejt dhe pa dhëmbëza;
Mungesa e komplikimeve të veçanta për trajtim kirurgjik.Metoda e teknikë është praktikisht identike me kirurgji.
Metoda konsiston në prerje rreze lazer hygroma nën kushte sterile.
Nëse bëhet si duhet, manipulimi norma rikthim nuk është më e lartë se në trajtim kirurgjik.

A e dini se sa kockat e dore përbashkët është? Një informacione interesante dhe të dobishme që ju do të gjeni në artikullin tonë për sa i eshtrave në skelet të njeriut.
Pse ndonjëherë kanë dhimbje në anën e djathtë nën brinjë? Gjeni këtu.
Ajo ka qenë prej kohësh vuante nga dhimbje në muskujt e pasme? Lexoni për një nga arsyet e mundshme këtu.

Terapitë alternative


Në fazat e hershme të sëmundjes efekt pozitiv mund të arrihet duke përdorur metoda të ndryshme të trajtimit fizioterapi:
banjot parafine;
rrezatimi ultravjollcë;
electrophoresis.Shumë ekspertë ende të rekomandojë edukimin shtrydhje.
Megjithatë, tha metodë është e dhimbshme dhe nuk garanton shërim të plotë.
Pas dërrmuese hygroma shpesh lindin përsëri në numër edhe më të madh si cysts kapsulë dhe spivustya e eshtrave të përbashkëta.

Mjetet Konservatore


Çaj zgavrën kist me futjen e glukokortikoideve është efektive vetëm për arsimin sasi të vogla.
Teknika e manipulimit:
anestezi lokale;
birë qendër dhe heqjen e përmbajtjes;
pa hequr gjilpërë jetë hormonet inputeve zgjidhje;
imponimi i fashë e ngushtë në kufizimin e përbashkët dhe gjymtyrë e aktivitetit fizik duke përdorur një fashë elastike ose proteze për 5 javë.Video: birë hygroma radio kyçit të dorës të përbashkëtMjetet juridike popullore


Ka trajtim popullit gigro, por efektiviteti i tyre është shumë e diskutueshme:P'yatykopiychanu monedhë ndezur nevojshme, të larë me shëllirë dhe prybyntuvaty për hyhrome 2-3 ditë. Procedura përsëritet disa herë.

Pini lëng lakër në 100-150 ml dy herë në ditë para ushqimit për një muaj.
Përzierje është marrë duke kaluar Physalis përmes një mulli mishit, të vënë në natën e kockave, të mbuluar me leckë garzë dhe mbyllur plastike. Në mëngjes, hiqni fashë. Procedura përsëritet për 3-4 javë.
Vihet në një vë llapë natën e lakër me mjaltë.
Duhet të përdorin locion me 70% alkool (ju mund të përdorni një birrë e fortë) në natën.
Compress përbërë nga mjalti dhe aloe pulpë, të marra në sasi të barabarta dhe miell thekre, për qëndrueshmëri gjysmë, zbatohen gjatë natës.

Vishnevsky vaj për të vënë në garzë dhe aplikuar në ganglia, mbuluar me mbyllur plastike dhe të sigurt me një fashë elastike. Procedura kryhet dy herë në ditë deri sa të arsimimit të plotë zhdukjes.
Një përzierje e përbërë nga 2 teaspoons e kripë deti dhe një gotë e një balte të thatë me shtimin e 100 ml ujë të ngrohtë, furçë dhe të vënë në fashë mbështjellë fort. Si tharje fashë të lagur balta. Procedura zgjat një ditë. Pas një kurs 10-ditor efekt të dukshëm pozitiv.
Compress vezë dhe vënë uthull brenda natës.
Sa shpesh rikthim? ?


Rezultati i trajtimit varet tërësisht nga operacioni radikal kryer.
Megjithatë, edhe me besim të plotë heqjen arsim mbulon, rifillimi të ndodhë në 15% të rasteve.
Kur duke përdorur metodat konservatore apo normë kombëtare rikthim trajtim është 80-90%.
Në 50% të rasteve hygroma zhduken vetë pa ndonjë trajtim.

Masat parandaluese?


Gigro Parandalimi mund të jenë:Shpërndarja e ngarkesës simetrike në të dy krahët;

orthoses përdorni kur kryerjen e aktiviteteve fizike;
Ankimi në kohë për ndihmë mjekësore në një specialist në trauma të përbashkët.Kostoja e heqjes gigro?


Çmimet për heqjen hygroma radio-dorës të përbashkët është e përbërë nga disa komponente:
Konsultuar me kirurg;
Hygroma birë;
Vyluschivanie dhe heqjen;
Ligation dhe heqjen e qepje.
Kostoja gigro klinikat heqjen në Moskë:

Shërbimi i Medline
1900


Delta Klinika
3100.


Prima mjek
4000.


Klinika Family
9000 f.


KB MHMU tyre. Sechenova
15000 p.


Instituti i Pediatrisë
20000 p.

Rishikimet e trajtimin e sëmundjes?


Marina, 48 vjeç:
Më shumë se dy vjet më parë për herë të parë hiqet hygrom dorën e majtë. Arsimimi doli përsëri pas 4 muajsh. Një vit ka pasur një operacion të dytë. Kist ndodhur pas 3 javësh. Shfaqja hygroma shoqëruar nga kufizimi i lëvizjes në të përbashkët.

Ajo ishte e mundur për të kuruar injeksione hormoneve hygrom. Birë dyfishtë kist është kryer dhe futja e një zgjidhje të hydrocortisone. Arsimimi nuk kujdeset për tre vjet.

Michael, 37 vjeç:
Rreth një vit më parë, ishte në hygroma dorë. I pari ka arritur të kuruar masazh e saj me mjaltë dhe duke aplikuar monedha bakri. Monedhë kishte veshur në dorën e tij dhe një muaj e gjysmë. Megjithatë, tumor rishfaqur. U ngjit tek mjeku dhe tani presin transaksionin.