Hyperhidrosis - Trajtimi


Rrit djersitje me temperaturë, tendosje fizike, futja e barnave të caktuara.

Llojet dhe simptomat e hyperhidrosisKa dy lloje të hyperhidrosis:

 • kryesore;

 • të mesëm.


 • Primar nuk është i lidhur zakonisht me disa sëmundje, dhe duket për shkak të stresit, stresi emocional (hyperhidrosis emocional). Shpesh kjo formë e hyperhidrosis është një tipar fiziologjike të njeriut.
  Hyperhidrosis mesëm provokuar nga disa sëmundje që çon në mosfunksionim e gjëndra djerse.

  Gjithashtu klasifikuar nga llojet e hyperhidrosis lokalizimin:

 • përgjithësi;

 • lokalizuara.


 • Shkaqet e përbashkëta rritur djersitje mbi gjithë sipërfaqen e trupit ose për pjesën më të madhe, ku gjëndra djerse.
  Lokalizuar - hyperhidrosis e pëllëmbë, këmbë, kokë (fytyrë dhe lëkurë e kokës), hyperhidrosis axillary - zakonisht nuk ka asnjë arsye të dukshme.
  Rritja ndarja kërkon ndryshim më të shpeshta, t. K. është veshje lagësht. Shpesh një erë e pakëndshme të trupit për shkak të baktereve aktive, zhvillimit dhe hnoyerodnoy fungale florës e në lëkurë.

  Njerëzit me rritjen djersitje kanë tendencë për të shmangur kontakt të ngushtë (përqafime, shtrëngime duarsh), të kufizojnë aktivitet fizik. Edhe mendimi i një situatë që shkakton ankth, mund të aktivizoni gjëndra djerse.

  Shkaqet e hyperhidrosis


  Hyperhidrosis sekondar mund të tregojë praninë e sëmundjes:

 • Shkelja e sistemit autonom nervor;

 • ndryshuar funksionet e sistemit endokrin (duke përfshirë gjatë menopauzës);

 • tuberkulozi;

 • grykët kronike;

 • diabeti, etj


 • Gjithashtu djersitje e tepruar mund të shkaktojë këpucë veshin gome, rroba sintetike dhe çorape.

  Ndonjëherë mjekët manifestime të hyperhidrosis primar është i lidhur me trashëgim.

  Hyperhidrosis Trajtimi


  Metoda e trajtimit të hyperhidrosis diskutohet me mjekun tuaj (Internist, endokrinolog, neurolog), pas identifikimit të shkaqeve të saj.
  Kur emocionale hyperhidrosis medikamenteve - qetësuesve, qetësuesit. Ju duhet gjithashtu të marrin një mjet të përgatiten, në mënyrë rigoroze të respektojë higjienë të mirë personale, veshin rroba dhe këpucë nga materialet natyrore.
  Hyperhidrosis moderuar ruani deodorants antiperspirants që bllokojnë gjëndra djerse, pengojnë veprimtarinë e baktereve dhe salcë. Antiperspirants mund të përdoret jo vetëm kur hyperhidrosis axillary, por edhe për duart, këmbët, mbrapa dhe gjoks.

  Ata janë në dispozicion si pluhurat për prypudryuvannya, zgjidhje, xhel, ointments.
  Për trajtimin e djersitje të tepërt duke përdorur kurse fizioterapi:

 • Rrezatimi UV;

 • iontophoresis;

 • UHF-terapi;

 • dush fuqi.


 • Efikase, por mjaft të dhimbshme dhe të shtrenjta metodë - injeksione të Botox dhe Dysport. Drogës është injektuar subcutaneously dhe vepron rreth gjashtë muaj duke bllokuar impulset nervore në gjëndra djerse.
  Mbështeten në kirurgji, nëse metodat e tjera nuk ndihmojnë. Ka disa lloje të ndryshme të operacioneve në zonat problematike të trupit, me të cilën ju mund të shpëtoj nga hyperhidrosis. Megjithatë, metodat kirurgjikale mund të kryejë së bashku dhe efekte anësore.

  Mjete hyperhidrosis Trajtimi popullore


  Njohur trajtim kombëtar hyperhidrosis përdorur leh supë lisi, e cila normalizes gjëndra djerse. Për të përgatitur një lugë çaji lisi leh zier me ujë dhe do të lejojë të mbush. Fshini fushat me probleme, dhe ju mund të bëni dush për 10 minuta për duart dhe këmbët.
  Efekt të mirë në hyperhidrosis përgjithshme jep douches, ndërsa këmbët djersitje - spërkasë pluhur acid borik.