Gjendje kome diabetik - ndihmës së parë, simptomat, shkaqet


Gjendje kome diabetik - është ndërlikim më të zakonshme, kryesisht diabeti, të shkaktuara nga mungesa e insulinës në trup. Hyperhlykemycheskuyu të cilët mund t'i atribuohet në fazën përfundimtare të metabolizmit të shqetësuar në një sfond të diabetit. Sot ajo është vërejtur në pothuajse 30% të pacientëve.
Për herë të parë në një simptoma diabetik koma mund të shfaqë në fëmijëri ose adoleshencë. Një rezultat fatal është më e zakonshme në mesin e njerëzve të moshuar me patologjisë në dispozicion ESU, anomalitë bronkopulmonale, sëmundje infektive, pasi vuan lëndime si rezultat i operacionit.


Disa herë komë diabetik ndodh më parë se diabetit mund të identifikuar si sëmundja ndodh në mënyrë të pavarur, si dhe të bashkohet me patologji e infeksioneve të ndryshme. Përveç kësaj, gjendje kome diabetik mund të shkaktojë dekompensatsyonnoho procesin në diabet pas mbarimit të trajtimit me insulinë ose në sasi të pamjaftueshme injektuar.


Shkaqet diabetik gjendje kome


Arsyeja kryesore për këtë, siç është mungesa e gjendje kome diabetik në insulinë pacientit diabetik. Kur koma hipekhlikemichnoyi zvogëlohet në masë të madhe insulinë immunoreactive. Si rezultat i ndërprerë konsumin e glukozës indeve, rrit gluconeogenesis në mëlçi, zhvillojnë shenja glycosuria, hiperglicemi, acidosis, depresioni i thellë i sistemit qendror nervor që janë të lidhur me ulur marrjen e glukozës nga qelizat dhe shkelje neyrotsytov fuqi qelizë e trurit.

Koma Hyperglycemic apo diabetik karakterizohet nga një sasi të madhe të sheqerit në gjak, por ajo ngriti proceset asimiluese për shkak të mungesës së insulinës, e cila e dallon atë nga koma hypoglycemic.
Arsyet që kontribuojnë vende hipekhlikemichnoyi përfshijnë: prania e proceseve inflamatore në trup dhe sëmundjet virale; Pirja e një shumë të ëmbëlsirat, kur ju të hyjë Doza e zakonshme e insulinës; Puna joefikase e stimuluesve që ndihmojnë të pankreasit të prodhojë insulinë; orar jo insulinë.

Gjendje kome diabetik ka disa opsione. Së pari, ajo hyperketonemycheskaya atsydotycheskaya gjendje kome, që është shoqëruar nga acidosis. Së dyti, komë hyperosmolar, karakterizuar ndërprerje papritur e hidratimit, rrjedhën e gjakut dhe formimin e kationeve në qelizat e trurit në prani të prodhimit të lartë urines dhe humbje të kripërave. Së treti, ajo hyperlaktatsydemycheskaya gjendje kome, e cila është formuar si rezultat i infeksioneve të rënda, funksioni i pamjaftueshëm i veshkave dhe mëlçisë, dhe pasi të hahet byhuanydov. E gjithë kjo provokon kripë e acidit laktik shkelje dhe sistemin Pyruvate, formimin e Glikoliza dhe formimin e një acidosis fuqishme metabolike dhe humbjen lëvore cerebrale.Simptoma diabetik gjendje kome


Manifestimet simptomatike hipekhlikemichnoyi vende që lidhen me helmimit të trupit kryesisht ketones CNS, dehidratim dhe ndryshim acid dhe alkaline ekuilibër të acidosis. Në përgjithësi, simptomat toksike zhvilluar gradualisht dhe gjendje kome hipekhlikemichnoyi parapriu shtetit prekomatoznyy. Ndonjëherë gjatë ditës dehydratatsyonnыe simptomat rëndë, karakterizuar nga etja, Polyuria, reduktuar efikasitetin dhe shtim në peshë, anoreksi me dobësi. Lidhur më tej shfaqjet e acidozës dhe ketosis si nervozizëm, dhimbje barku, të vjella, diarre dhe shpesh zhdukjen e oreksit dhe të ndërgjegjes shqetësuar në shkallë të ndryshme ashpërsi.

Në ekzaminimin fizik vërejtur të gjitha shenjat e hypovolemia dhe dehidratim. Ajo karakterizohet nga thatësi e lëkurës dhe mukozës membranat, reduktuara shikimet TURGOR dhe lëkurë, hipotension, takikardi. Përveç kësaj, pacientët me një hipekhlikemichnoyi presje shënuar ton të ulët të muskujve, atsetonovыy ajrit pacienti exhaling mund të ndjehen apo aroma e mollë kalbur. Mes acidosis theksuar Kussmaul frymëmarrja është dëgjuar si të shpeshta, të thellë dhe të zhurmshme.
Pothuajse gjysma e pacientëve me një presje hipekhlikemichnoyi psevdoperytonyta ka të gjitha simptomat: mur intensive dhe e dhimbshme të barkut, dhimbje barku, ulur peristaltikės. Në kryerjen e provimit të barkut diagnostikuar ndonjëherë si rezultat akute stomakut parezë të karakteristikave të tilla si hipokalemise. Simptomet e formës akute bark të rreme formuar nga veprimi i organeve ketonit në stomak dhe traktin e zorrëve, dhe si rezultat i dehidratim peritoneum.

Vendet Ky funksion hipekhlikemichnoyi si hipokalemise zhvillon pas trajtimit filluar. Kështu në pacientët me ritëm të trazuar të zemrës, dhimbje të muskujve të ndodhë dhe parezë peristaltikės. Përveç kësaj, ndryshimi vërejtur temperatura e valëzuar e mundur për të rritur apo ulje që mund të shkaktojnë infeksion.
Simptomet e ndërgjegjes dëmtuar zhvilluar edhe gradualisht. Së pari, nuk është një lloj i të qenët i përgjumur dhe hutimi, gjumë i rëndë pastaj shënoi dhe vjen gjendje kome diabetik, e cila karakterizohet nga një reduktim ose humbje të reflekseve, ajo çon në kolaps edhe më tej dhe olyhoanuryy. Në sheqer urinës përcaktojë rëndësishëm me ardhjen e trupave ketonit.

Gjendje kome diabetik (hyperosmolar) është një gjendje në të cilën u rrit për shkak të rritjes osmolaritet e glukozës në gjak nga dehidratim dhe hypovalemyey. Kjo nuk është për shkak të ketoacidosis diabetik koma, dhe prania e karakterit ekstracelular hyperosmolyarnosty që zhvillohet si rezultat i dehidrimit në nivel qelizor dhe hiperglikemise. Në fëmijët, ajo pothuajse nuk ndodh.
Në mënyrë tipike, pika zhvillimi hipekhlikemichnoyi (hyperosmolyarnoy) ndikojnë: një konsum të konsiderueshme të ushqimeve të pasura me karbohidrate; çrregullimet e qarkullimit të ndryshme, të tilla si koronare dhe cerebral; kirurgji; infeksionit; dëmtimi; Dehidratim dhe të tjerët. Një gjendje kome tillë diabetik mund të zhvillohet brenda dy javësh.

Simptomat hipekhlikemichnoyi pika (hyperosmolyarnoy) karakterizohet me fillimin gradual dhe mund të vazhdojë të shkaktojë tronditje hypovolemic. Pacientët vendosur lëkurë të thatë, ulur TURGOR, frymëmarrje të shpejtë, rritur presionin e gjakut dhe temperatura, shikimet butë tonin e muskujve në pezullim, konvulsione epileptiform, oliguria, hemiparesis me refleks patologjike Babinsky dhe simptomat meningeal etiologji. Nuk përcaktohet erë atsetonovыy dhe nuk është vërejtur simptomë Kussmaul.
Përveç kësaj, për këtë lloj vende hipekhlikemichnoyi karakterizuara nga dehidratim të lartë, glycemia dhe osmolaritet. Simptomet nga etja, Polyuria dhe polydipsia edhe e natyrshme për këtë lloj vende hipekhlikemichnoyi. Por oliguria me azotemia zhvilluar shumë më të shpejtë ende, ndryshe nga ketoacidosis. Më vonë fëmija bëhet asthenic, vë në gjumë, duket hallucinations. Në kohën e shtrimit në disa pacientë kanë ethe dhe shok.

Gjithashtu, simptomat shumë e hershme të çrregullimeve të thella neuropsikiatrike që mund të çojë në një diagnozë të rreme. Gjitha këto simptoma neurologjike në formën e meningism gjykatës, reflekset patologjike mund të ndryshojë shpejt në intervalin disa orë.
Gjendje kome diabetik (laktatatsydemycheskaya) tipike për pacientët e moshuar të cilët kanë sëmundje shoqëruese e mushkëritë, veshkat, mëlçisë, zemrës dhe alkoolizmi kronik.
Ka disa lloje hipekhlikemichnoyi pikë (laktatatsydemycheskoy), përkatësisht lloji i parë zhvillohet për shkak të hypoxia indeve. Për patologji të dytë karakteristike të organeve dhe sistemet. Lloji i tretë i drogës efekt dhe toksina. Në formimin e vendeve katërt hipekhlikemichnoyi tipit përfshira shkeljet në nivel gjenetike.

Shenjat hipekhlikemichnoyi vende që lidhen me daljen e pacientit në indet e acidit laktik. Në përgjithësi, simptomat e progresit S.S.N.
Gjendje kome diabetik fillon mjaft e ashpër me jerm shfaqjes, fenomeneve pesimist e natyrës, dhimbje në zemër, ngjan pectoris. Gjithashtu shënuar dhimbje të muskujve dhe dhimbje, simulon patologji kirurgjikale. Pastaj vështirësi në frymëmarrje simptomë Kussmaul në rritje, thotë kolaps, hipotermi dhe oliguria. Zvogëlon paraqitjen e TURGOR lëkurës mermeri-cyanotic ngjyrë. Kjo lëkurës është e ftohtë në prekje, shikimet janë të buta dhe nuk mund të përcaktojë atsetonuryyu. Glukozës në gjak sasi të vogël, rreth 15 mmol / l. Në mënyrë tipike, kjo pikë formë hipekhlikemichnoyi ka prognozë të keqe për shkak se ajo është e vështirë për të diagnostikuar, kështu që të jetë trajtim adekuat është gjithashtu problematike.Gjendje kome diabetik në fëmijët


Në fëmijëri, gjendje kome diabetik shkaktuar nga një rritje të ngadaltë të glukozës në gjak për gati 13 mg / dl.
Faktori etiologic e vendeve të hipekhlikemichnoyi konsideruar kryesisht diabeti, dhe madje edhe diagnoza vonë me vonesë dhe trajtimi i sëmundjeve. Sipas disa ekspertëve, edukimi i kësaj sëmundjeje janë shkelur në rregullimin e neuro-hormonal natyrës. Burime të tjera thonë se shkaqet e vendeve të hipekhlikemichnoyi fëmijët mund të jenë: insulinë të rreme të caktimit që është projektuar siç duhet dozen ose zëvendësimin e tij me një lloj tjetër të cilin fëmija nuk ka ndjeshmëri; trazirat në të ushqyerit; intercurrent Format akute të sëmundjeve, sidomos në lidhje me infeksionet septike; Patologjia ESU.; kirurgji; shoku natyrën nervor; përdorimi i dozave të mëdha të drogës kortikosteroide. Kështu, këta faktorë kontribuojnë për nevojën e trupit për të insulinës, dhe kjo është arsyeja e formave të tilla të rënda si dështim ishullor dhe sindromi metabolike.

Në mekanizmin e koma diabetike në fëmijët është ketoatsidoticheskoy hipekhlikemichnoyi, hyperosmolyarnoy hipekhlikemichnoyi pa ketoacidosis dhe laktatatsydemycheskoy.
Për vende hipekhlikemichnoyi ketoatsydotycheskoho natyrën, e cila është ndërlikim më e zakonshme e diabetit, është e karakterizuar nga mungesa e rëndë e insulinës, e cila ndodh kur trajtimi joadekuat i sëmundjes themelor ose në rritje nevojat e insulinës që rezulton nga infeksionet, lëndimet, operacioneve, stresi dhe të tjerët. Pothuajse një e treta e rasteve kjo formë shfaqet në fëmijë si rezultat i diabetit panjohur.

Gjendje kome diabetik (ketoatsidoticheskaya) zhvillohet shumë ngadalë, gjatë disa ditëve. Me mungesën e insulinës në trupin e një fëmije të ndërpresin përdorimin e glukozës. Kjo shkakton hyperglycemia dhe glucosuria që promovon formimin e ketosis.
Simptomatike përfshin tre faza të njëpasnjëshme hipekhlikemichnoyi vende: ketoacidosis moderuar, Coma dhe shtetërore prekomatoznyy.
Fëmijët e sëmurë me ketoacidosis moderuar duke përjetuar simptomat e dobësi, ata janë të ngadaltë, i lodhur shpejt, gjithmonë duan të fle. Disa ankohen për paraqitjen e tringëllimë në veshët, i sëmurë e tyre dhe ata gjithmonë duan për të pirë, por oreksi është reduktuar në masë të madhe. Ndonjëherë këta fëmijë të përjetojnë dhimbje të barkut dhe urinim shumë të shpeshtë. Nga këta pacientë, era e aceton në rozyazytsi. Urinës vërejtur hlyukozoryya dhe Ketone trupat moderuar. Në gjak - hyperglycemia, ketonemiya dhe një rënie të vogël në pH.

Në mungesë të trajtimit të duhur, ketoacidosis moderuar shkon në prekomu hyperhlykemycheskuyu. Kështu fillon një fëmijë të sëmurë të sëmurë me periudhave të shkurtra të shpeshta të vjella. Kjo është krejtësisht indiferent për gjithçka përreth. Pastaj dhimbje barku intensifikuar dhe dhimbje në zemër. Fëmija ndjen etje, urinimi shpesh ndërsa ende të ndërgjegjshëm, por reagimi i tij inhibited pak. Në pyetjen mund të përgjigjen në monosyllables dhe i paqartë. Lëkurë të thatë, i përafërt dhe të ftohtë në të prekur. Në buzë, tsyanotycheskoho hije, të çara dhe crusts, dhe ajo ka të kuqe flakë dhe pllakë pista kafe me shenja e dhëmbëve në edges. Të gjitha reflekset gilcë dobësuar, dhe hiperglikemia është rreth 25 mg / dl. Kjo prekomy shteti mund të marrë disa orë ose disa ditë. Por pa masa e trajtimit të një pikë fazë.

Kjo fazë karakterizohet nga humbja e vetëdijes, një rënie në temperatura, thatësi dhe butësi lëkurës, hypotonia muskulare, të ulët sytë ton zhdukjen e reflekseve. Fëmija fillon të marrë frymë thellë me shpejtësi dhe zhurmë. Ka zgjatur frymë dhe frymëmarrje të shkurtër me një erë të mprehtë të aceton ose mollë ngjyhet. Ky parfum do të jetë i pranishëm në dhomën e një fëmijë të sëmurë. Përveç kësaj, të shpeshta, impuls i vogël të plotësojë, presioni detektueshme reduktuar të gjakut, veçanërisht diastolic, e cila mund të çojë në kolaps. Në këtë situatë, prekje barkut tensionuar, pak tërhequr dhe pothuajse nuk merr pjesë në frymëmarrje. Diagnoza laboratorike zbulon hiperglikemia rreth 50 mmol / L, glucosuria dhe atsetonuryyu. Në organet e ngritura rëndë ketonit gjakut, kreatinë, ure, dhe natriumi, në kontrast, është ulur. Gjithashtu tregojnë leukocytosis me ndryshim neutrophilic.


Gjendje kome diabetik mund të kontribuojnë në shfaqjen e funksionit të pamjaftueshëm të veshkave, kështu që zvogëlon ose ndalon plotësisht ketonuryya dhe glucosuria.
Gjendje kome diabetik (ketoatsidoticheskaya) nga AA Martynov ka katër faza prekomy lloje të tilla si të barkut, kardiak, veshkave dhe эntsefalopatycheskaya.
Klinika për formën e barkut karakterizohet nga dominimi i natyrës pesimist fenomeneve, dhimbje barku dhe shtrëngoni muskujt para peritoneum. Ndonjëherë ka të vjella ngjyrën e llum kafeje, ka ngathtësi zorrët, të gjitha simulon "barkut akute".

Për forma të zemrës simptomat karakteristike të dështimit të zemrës dhe enëve të gjakut si kolapsit cianozë, takikardi, dyspnea inspiratory, aritmisë.
Gjendja Prekomatoznyy formë të veshkave diagnostikuar në fëmijët e diagnostikuar me nephropathy diabetik, e cila ndodh fenomene dizuricheskie. Në raste të rralla, të shikojnë anuria dhe dështim akute renale.
Эntsefalopatycheskaya formë një nga koma më të rënda në hipekhlikemichnoyi (ketoatsidoticheskoy), e cila është karakterizuar nga simptomat që lidhen me qarkullimin akute të gjakut në tru.Trajtimi diabetik koma


Në fillim të trajtimit hipekhlikemichnoyi vendos një nga masat më të rëndësishme është trajtimi me doza të mëdha të insulinës dhe futjen e thjeshtë e numrit të kërkuar të NaCl zgjidhje dhe 25% r-ra bikarbonat natriumi.
Në pacientit të parë në një gjendje të precoma koma ose mënyrën hipekhlikemichnoyi urgjente që do të dërgohen në Departamentin e TI (terapi intensive).
Në parimet bazë të trajtimit janë veprime të tilla si proceset e rehydration celular dhe hapësira të tjera; Zbatimi i futjes terapi zëvendësimi të veprimit të thjeshtë insulinës; normalizimin e treguesve kryesorë të bilancit electrolyte dhe nivelet acid-bazë; yatrohennoy parandaluar hypoglycemia. Dhe prania e një sëmundje infektive e etiologji virale dhe të nevojshme për trajtimin e duhur, të zbuluar dhe trajtuar patologji të tjera që kanë kontribuar në pikë të zhvillimit hipekhlikemichnoyi dhe pastaj të caktojë trajtimin simptomatike.

Vendet Trajtimit taktike hipekhlikemichnoyi mund të ndahet në dy fragmente. Së pari - kjo është e insulinës, dhe së dyti - kjo terapi infuzion. Në përgjithësi, tre mënyrat e insulinës përdoret për të trajtuar vende hipekhlikemichnoyi. Mënyra e parë është e karakterizuar nga administrim intravenoz të vazhdueshëm e dozave të ulëta të insulinës. Për të dytë metode karakteristike mënyrën në të cilën insulin normal përdoret në sasi të vogla. Mënyra e tretë - një metodë ku injektuar doza të mëdha të drogës, duke përdorur të dhëna pjesshëm.

Në regjimin e parë, shiringa automatike përdoren për infuzion intravenoz të insulinës. Sot kjo metodë është e njohur në të gjithë botën dhe thelbi i tij është si vijon: sasia e glukozës në 333 mg / dL fillojë terapi me insulinë të vazhdueshëm intravenoz, ku shpejtësia e tij është 6-10 IU në orë, dhe për vlerat e mëdha të këtij Rezultati - 12-16 IU në orë.
Vendet trajtim hipekhlikemichnoyi ndarë në tri faza. Në rastin e parë është e nevojshme për të zvogëluar glukozës në gjashtëmbëdhjetë milimol për litër. Pastaj do të vazhdojë në përmirësimin e pacientit me aftësinë për të ngrënë në mënyrë të pavarur. Dhe faza e tretë e pikës trajtim hipekhlikemichnoyi është për të lëvizur pacientin të jetesës e tij të zakonshme.

Insulina është bërë në monitorimin e vazhdueshëm të gjakut glukozë në fillim të trajtimit të çdo ore, pastaj dy orë, duke aplikuar terapi adekuate infuzion. Për uyazyka nëse niveli i glukozës brenda tre në katër orë nuk bie nga tridhjetë për qind, në doza të punës të aplikuar për herë të parë, do të përpiqen për të rritur gati dy herë. Arritja e glukozës në gjashtëmbëdhjetë milimol për litër, doza e insulinës është reduktuar në dy deri katër njësi në orë. Dhe në glycemic 11-13 milimol për litër, drogës nën-lëkurë në katër deri gjashtë njësi në dy deri në katër orë. Më vonë në drejtim të glukozës në dhjetë ose dymbëdhjetë milimol për litër nuk është e rekomanduar për të vazhduar insulinë për të shmangur gjendjen hypoglycemic.

Taktika infuzion vende terapi hipekhlikemichnoyi ndarë gjithashtu në tri faza. Në fazën e parë të trajtimit fillon administruar intravenoz nat. qarkut. Gjatë orën e pare te terapise kryer reaktiv administrim intravenoz një litër medikamentit, dhe pastaj lëvizin në gjysmën e dozës. Më vonë, kur shenjat eliminuar gradualisht dehydratatsyonnыe nat. Rrethi ka futur ngadalë derisa të glukozës në gjak arrin gjashtëmbëdhjetë tregues milimol për litër.
Dhe me hipokalemise, ajo do të vazhdojë të jo më shumë se dy orë e trajtimit me përdorimin e mortaja. Për këtë zgjidhje intravenoz të klorur kaliumi. Dhe për KSHCHS normalizimit përshkruhet zgjidhje intravenoz sode në formën e bikarbonat natriumi në prani të acidozës dhe pH meposhtme shtatë. Të gjitha indekset kontrolluara terapi infuzion presion qendror venoz dhe output orë urina.

Ne trajtimin fazë pikën e dytë hipekhlikemichnoyi kur pacienti rimëkëmbet vetëdijen për të parandaluar një rënie të mprehtë në sheqer të fillojnë të 5% glukoze intravenoz r-ra 200 ml në orë me shtimin e insulinës (4 IU). Atëherë pacienti mund të pini çaj të ëmbël apo të ngrënë një kub të sheqerit.
Faza e fundit e trajtimit të kryhet në një departament të specializuar. Kjo vihet injeksione nënlëkurës insulinës katër orë apo gjashtë, me glukozë detyrueshme kontrollit. Çdo insulinë pacienti duhet të hani ushqim që përmban 50 gram të karbohidrateve. Pastaj anulluar zgjidhje të dhëna, dhe pacienti fillon të marrë ushqim me gojë. Dietë projektuar №9, e cila përjashton marrjes të ushqimit yndyror për periudhën acetonuria dispozicion pas zhdukjes së saj edhe për dhjetë ditë. Përveç kësaj, për qëllimet e masave parandaluese pas tërheqjes së koma hipekhlikemichnoyi pacienti krevat caktuar periudhë tjetër prej shtatë ditësh.

Në disa situata ku nuk ka shiringa automatike, vazhdo në këtë metodë si insulinës pjesshëm në doza të vogla. Të gjithë pune doza e ngjashme me metode e parë të trajtimit, por nuk është vetëm administrim intravenoz jetting nëpërmjet çdo orë.
Por, për trajtimin e tretë hipekhlikemichnoyi vende të karakterizuar nga insulinës në doza të mëdha, por sot ajo është përdorur pothuajse asnjëherë. Thelbi i saj është një dozë e vetme prej 40-60 IU terapisë infuzion insulinë pa vëmendje, sepse ajo është shumë shpesh bëhet laktatsydoza shkaku, edemë cerebrale, një rënie të mprehtë glukozës rezultuar në vdekje.

Trajtimi terapeutik i sëmundjeve infektive dhe çrregullimet inflamatore të ndryshme përfshijnë përdorimin e antibiotikëve të spektrit të gjerë. Nëse trajtimi është patologji kirurgjikale, të tilla si gangrenë e këmbë, operacioni përshkruar emergjente. Por, para operacionit pacienti duhet të tërhiqet nga dekompensatsyonnoho shteti. Të gjitha sëmundjet e tjera të gjetura të cilat shkaktohen hyperhlykemycheskuyu të cilët i nënshtrohen trajtimit simptomatike.


Gjendje kome diabetik ndihma e parëGjendje kome diabetik karakterizohet nga zhvillimi i ngadalshëm brenda disa ditësh. Kjo shumë pidvyschuvalosya e glukozës në gjak shkakton akumulimin pacientit e substancave të dëmshme toksike në trup, të cilat janë formuar nga karbohidratet përpunimit. Në mënyrë tipike, një pacient me një diagnozë të tilla si diabeti i vetëdijshëm për këtë shtet si një gjendje kome diabetik dhe pothuajse gjithmonë në kontroll me simptoma progresive. Për këtë qëllim, ajo përjashton nga produktet dietë që përmbajnë karbohidratet futje normalizes tabletë ose insulinë injectable fillon të pini shumë lëngje.

Por në disa raste gjendje kome diabetik mund të shkaktohen nga arsye të tjera, të tilla si pas lëndimit si pasojë e sëmundjeve infektive, alkoolit, gjatë shtatzënisë ose pas kryerjes së një situatë stresues. Në këtë rast, viktima e nevojshme ndihmë emergjente për të vizituar mjekët.
Së pari ju duhet të bëni të sigurtë që ajo është me të vërtetë vende hipekhlikemichnoyi shtetërore, dhe jo shenjat e sëmundjeve të tjera. Para së gjithash ju duhet të dini se sulmi kur pacienti është ende i vetëdijshëm, ai ka një dobësi, një ndjenjë e të qenët i përgjumur, ajo është shumë e etur, ai plotësisht refuzon për të ngrënë, humbur oreksin, ankohet për urinim i shpeshtë dhe dhimbje kokë dhe marrë frymë rëndë. Në këtë rast, pacienti duhet të mësojnë nëse ai merr insulinë dhe me një përgjigje pozitive për të ndihmuar viktimën për të hyrë dozën e nevojshme, dhe nëse është e mundur për të dhënë pacienti pirë një sasi të madhe të lëngshme. Vë atë horizontalisht dhe të sigurojnë ajër të pastër, dhe pastaj e quajnë cilësinë e kujdesit mjekësor.

Nëse ju e humbni vetëdijen, duke ulur ndjeshmërinë e lëkurës, shenjat e para të një gjykate në një gjymtyrë dridhur, tensioni i gjakut bie dhe erë e fortë e aceton në pacientit, duhet menjëherë të futur 50-100 IU insulinë nënlëkurës intravenoze dhe të njëjtën gjë. Nëse ka pasur një viktimë ndalesa frymë ose rrahje zemre të dëgjohet, pastaj do të vazhdojë me zbatimin e karakterit masat e reanimimit në formën e masazh indirekte të zemrës dhe frymëmarrje artificiale për ardhjen e mjekëve. Gjithashtu, të jetë i sigurt për të monitoruar pulsin për të parandaluar vdekjen e pacientit.

Në rastet kur viktima është gjetur pa ndjenja, shpesh paraqiten disa vështirësi në diagnostikimin dhe kujdesit emergjent. Ajo është parë e nevojshme për të shqyrtuar e pacientit dhe të përcaktojë shkakton humbje ndjenjash. Ka hematoma si pasojë e shokut, plagët, gjurmët e injektimit të drogës, ka një erë aceton, prekje shikimet e përcaktuara në tonin dhe të reduktuar të tjerët. Në shenjat karakteristike ekzistuese duke treguar hyperhlykemycheskuyu cilin ajo është e rëndësishme për të siguruar ndihmën e parë e parë. Në këtë rast është e nevojshme për të siguruar pacientit me një pozicion horizontal duke u kthyer kokën për të parandaluar tërheqjen e gjuhës, dhe për të krijuar qasje në një rrjedhë të lirë të ajrit në mbytje e saj.

Ndihma të mëtejshme emergjente për gjendje kome hipekhlikemichnoyi tashmë të jetë në dispozicion në ambulancë. Në këtë rast rihidratimi administruar zgjidhje vena 09% e NaCl për një litër, zgjidhje zilja ndaj një litër me vitamina B, C. kokarboksilaza gjithashtu paraqiti, glycosides zemrës dhe të kryer terapi oksigjeni. Për të eliminuar acidosis injektuar 4% qarkut bikarbonat natriumi 300 ml në orë, dhe intravenoz - 20 Pananhyna ose 10% zgjidhje të KCl.