Simptomat mukozale mbipopullim


Duke folur për këtë term mjekësor si "kongjestion"Është e nevojshme për të sqaruar se ajo është e theksuar skuqje e seksioneve të veçanta të lëkurës, mukozës ose të të gjithë trupit. Çfarë e shkaktoi gjendjen? Para se të flasim për simptomat e këtij fenomeni, ia vlen të kujtohet se mekanizmi shtyer është zgjerim patogjene e enëve të gjakut direkt në fokus plagë ose inflamacion. Si rezultat, reddens lëkurës në mënyrë të konsiderueshme, dhe kjo skuqje nuk mund të shkojnë më për disa ditë, duke kërkuar masa të menjëhershme terapeutike. Nëse ju shikoni, skuqje fiziologjikisht e lëkurës ose mukozës, në fakt, është mbrojtëse. Fakti që ajo është për shkak të furnizimit të zgjeruara të gjakut në mënyrë të konsiderueshme përshpejton procesin natyror të eliminimit të toksinave dhe rigjenerimin e indeve. Megjithatë, ky përmirësim është për shkak të dhimbjeve të fortë si shtyer, e shoqëruar zakonisht me ënjtje dhe një ndjenjë e squeezing zonat e prekura. Në raste të tilla, diagnoza e këtij koncepti mjekësor është përdorur për të përcaktuar zonën e dëmit, por nuk janë njësi specifike dhe themelore e patologjisë. Pra, në këtë foto klinike duhet të kuptojnë se pas heqjes së (shërimit) plagosje primare ose dëmtimit skuqje do të zhduket vetë si simptomë shqetësuese. Sa i përket ngjeshur totale arterial, ajo zakonisht është e shoqëruar me temperaturë, manifestohet infeksionet akute virale dhe bakteriale të cilat janë thjesht të lidhur me zinxhirë në një pacient shtrat të një dite. Përveç kësaj, kjo anomali është shpesh zhvillohet me aktivitete të tepërta fizike, si dhe në dhomat e mbyllura me ajër të nxehtë ose temperaturë të lartë të ambientit. Përshkruar më lart manifestim shkakton mbipopullim kryesisht në lëkurë, por është i njohur për skuqje mund të shfaqen në mukozës, duke demonstruar intensifikimin e sëmundjeve të caktuara.


Çfarë është e njohur në lidhje me këtë anomali? Kështu, skuqje jo normale të mukozës zakonisht të shkaktuara nga plagë e strukturave qelizore karakteristike e membranave, në veçanti, mund të shfaqen papritmas pas djegiet kimike dhe mekanike. Në raste të tilla është e nevojshme për të vazhduar në efekt të menjëhershëm trajtimit, sepse e kuqe tregon një proces patologjike që thjesht duhet të ndalet në kohën më të shkurtër të mundshme. Kur ftohjet gjithashtu të ngjeshur që prek mukozës së gojës, fytit dhe hundë të jetë e mundur. Pra, vetëm me skuqje të fytit dhe bajamet specialist kompetent dhe mund të bëjë një diagnozë të saktë. Kur është skuqje të fytit, zhduket dhe dhembja e tij, duke treguar se shërim përfundimtar është në rrugë. Prandaj, ne konkludojmë se sinjali ngjeshur që ndodh në pacientit në formën akute të procesit patologjik dhe është e rëndësishme që menjëherë të heqin qafe e. Por Membranat dukshme zbehtë mucous thotë se situata është në shërohem. Në mjekësi është e njohur dy lloje të ngjeshur: arterial dhe venoz. Në praktikë, lloji më i zakonshëm i parë i skuqje, dhe ai shkaktoi rrjedhjen e përshpejtuar e gjakut nëpër arteriet gjatë rikthim. Ai ishte duke kontribuar në rritjen e ngarkesave, puls të shpejtë, temperaturë të shqetësuar dhe faktorë të tjerë që përshpejtojnë qarkullimin e përgjithshëm. Në përgjithësi, kjo skuqje zhduket pak ditë pas pamjen e saj, por në çdo rast kërkon trajtim në kohë. Si forma venoz skuqje që duhet të qartësojë se ajo përparon për shkak të përkeqësimit për shkak uyazyka qarkullimi në gjak dhe pastaj vjen me të njëjtën shpejtësi duke rritur presionin në muret e venave. Kjo është një dukuri jashtëzakonisht e rrezikshme për shkak se ajo mund të ndalojë plotësisht qarkullimin e përgjithshëm. Në mënyrë tipike, ky proces patologjik lidhur me mungesë akute të oksigjenit në inde, shkeljen e pėrshkueshmėrisė dhe elasticitetin e mureve të enëve dhe zhvillimin e edemë. Stagnimit zgjatur e gjakut dhe ënjtje të krijuar uyazyka favorshme për parenkimale organ. Për shembull, një mbipopullim shumë e rrezikshme clitoral, siç është e lidhur shpesh me gjenitale të rëndë të sëmundjes apo dëmtimit mekanik në klitoris, e cila është gjithashtu e kërcënuar pasoja të pakëndshme. Pra, nuk do të jetë i pakujdesshëm për të trajtuar skuqje të dukshme të lëkurës ose mukozën, pasi ajo është e mundur që simptomat paralajmërimit të hershëm të një sëmundje të caktuar në trup. Nëse skuqje karakteristike vazhdon për dy deri në tre ditë, është koha për të bërë një takim. Një ekspert kompetent në manifestimit zonë të vogël të lëkurës si ngjeshur, mund të them shumë. Kjo është arsyeja pse e kuqe duhet të diagnostikohet menjëherë për të mos kandiduar patologji të mundshme.