Dhëmbët hypersensitivity Rritja e ndjeshmërisë dhëmb


Hypersensitivity Dentare - rrit ndjeshmërinë e indeve të efekteve të temperaturës, kimike dhe stimujve mekanike. Dhëmbët hypersensitivity më shpesh zhvillohet në erozionin e smalt dhëmbit, rritje veshin e smalt, kariesit të dhëmbëve, sëmundjet periodontale, dentare formë pykë-defekte dhe proceset e ndryshme jo-karies. Në disa raste, hypersensitivity dhëmbi ndodh pa asnjë - ndonjë arsye të dukshme
Simptomat
Hypersensitivity Dentare manifestuar mjaft të ndryshme. Ka një ndjeshmëri të theksuar ndaj stimujve fizike, kimike dhe termike, ndjenja të mpirë. Ndjesi të dhimbshme janë të forta, por shpejt kalon natyra. Fuqia e dhimbjes duke filluar nga parehati të vogla në dhimbje shumë të rënda pulsating. Pacientët ankohen se ata nuk mund të hanë ëmbël, i lagësht, i kripur; nuk mund të marrë frymë e ajrit të ftohtë; ushqim vetëm të pranojë para-nxehtë. Në shumicën e rasteve, këto efekte janë konstante, por mund të jetë periudha e përkohshme e faljen kur dhimbje ulur ndjeshëm ose të ndërpritet plotësisht.


Dhëmbët hypersensitivity nuk ndikon në jetën normale të pacientit, por komplikon trajtimin e periodontale dhe kariesit të dhëmbëve.
Një inspektim vizual i ndryshimeve vërehet në statusin periodontale dhe struktura e indeve të vështirë. Pjesa më e madhe e rënies së vërejtur në indet e vështirë prerjes teh ose okluzale sipërfaqe (canines sipërfaqësore vestibular, prerës dhe molars të vogla). Dentin Naked qetë, e vështirë, me shkëlqim, nganjëherë pigment pak
Trajtim
Trajtimi i hyperesthesia dhëmbëve është i varur nga arsyet që çuan në rritjen e ndjeshmërisë. Nëse hypersensitivity rezulton nga procesi i kariesit, dhëmbi duhet të pres dhe të vënë vulën. Nëse shkaku i ndjeshmërisë ishte ekspozimi (duke rezultuar në uljen e Desna) zona e qafës së mitrës e dhëmbit - ndërhyrjes kirurgjikale të kryera, që synon heqjen mishrat nivel normal. Nëse hypersensitivity dentare zhvilluar kundër një sfond të inflamacion të mishrat, duke përdorur një metodë të kombinuar të trajtimit, bazuar në shtimin e kirurgjisë trajtimit terapeutik. Në rastin e hyperesthesia butë, ka yyazytsirnist bëjë fluoridation konvencionale të dhëmbëve duke përdorur aplikacionet mbulesë e kalciumit dhe fluorit në dhëmb të dëmtuara (norma e 10 deri 15 aplikime). Në rast të mungesës së efikasitetit të këtij lloj trajtimi mund të mbivendosen materiale ndalimi smalt. Nëse ndjeshmëri dhëmbit është rritur për shkak të konsumuarit të zgjeruara të dhëmbëve - për malocclusion, trajtimi ortodontik është kryer.


Për lehtësimin e dhimbjeve në fazat e hershme të trajtimit të përshkruara 10 seanca të rrethit electrophoresis hlytserofosfata rum kalciumit. Parallelnos kjo, mjaft efektive procedurat jakë panatyrshëm.
Mënyrë shumë efektive inovative për të trajtuar hyperesthesia dhëmb është projektuar posaçërisht llak thonjsh dentare, përbërjen kimike të përbërë nga fluori kalciumit dhe fluori natriumi. Këto komponime arritur rezultate të shpejta dhe të qëndrueshme.
Më shumë artikuj mbi këtë temë:
1. stomatit kronike përsëritur aftoz

2. fluorosis