Simptomat hipertensionit


Sëmundjet karakter neurotike, e cila çon në presionin e lartë të gjakut, të quajtur hipertensionit. Presion të lartë nuk është e lidhur me ndonjë sëmundje të organeve të brendshme. Aktualisht, hipertension ndodh në 10 - 20% e pacientëve mosha e të cilëve ka arritur në 40 vjet. Hipertensioni është konsideruar si një problem shumë serioz mjekësor, si mund të çojë në zhvillimin e arteriosklerozës rëndë dhe të bëhet një kërcënim të drejtpërdrejtë jo vetëm për shëndetin, por edhe jetën e njeriut. Shpesh njerëzit ngatërrojnë simptomat e hipertensionit rritur presionin që rrjedhin nën ndikimin e sëmundjeve të tjera. Ajo simptomë hypertensive që zhduket pas heqjen e sëmundjes themelor. Hipertensioni kërkon trajtim të veçantë. Nëse një person gjendet hipertensionit, historinë e vëzhgimeve, pothuajse gjithmonë përfshin informacion në lidhje me praninë e tendosje emocionale apo trauma psiko-emocionale të shkaktuar nga një shkelje e aktivitetit nervor. Në gratë, këto kushte shpesh ndodhin në menopauzë. Gjithashtu, zhvillimi i hipertensionit vërejtur në rastin e tronditje kokë. Këto shkaqe mund të krijojnë ndenjur në ngacmim qelizave të trurit, e cila ul arteriolar ton. Si rezultat, veshkat fillojnë të prodhojnë një sasi të konsiderueshme të reninë hyjnë në sistemin e qarkullimit të gjakut. Kjo substancë shkakton proteinë për t'u bërë hypertenzyn që ka aftësinë për të ngushtoj enëve të gjakut. Procesi mund të shkaktojë ndryshime të veçanta në funksionimin e sistemit të qarkullimit të gjakut dhe muskujve të zemrës.


Hipertensioni diferencohen në 3 faza. Periudha fillestare është diagnostikuar nëse presioni rritet për një kohë të shkurtër. Arsyeja për kërcimin është eksitim emocional. Në fazën e 1 e hipertensionit është e lehtë të shërueshëm. Faza 2 shoqëruar me një rritje të vazhdueshme në presion është për të zvogëluar nevojën për të përdorur agjentë të veçantë farmakologjike. Në këtë fazë, personi fillon të shfaqet predispozicion për zhvillimin e krizës hypertensive. Faza sklerotike ose e tretë karakterizohet nga ndryshime të pakthyeshme në aortë, enët e gjakut të veshkave, arteriet e trurit. Në varësi të shpejtësisë së procedurës, mund të jetë i hipertensionit malinj, pra, shpejt progresive, ngadalë progresive. Ka edhe disa forma të sëmundjes. Kështu, kur pacienti ndjen formë hyperadrenerhycheskoy e takikardi sinus me presion të paqëndrueshme, djersitje, skuqje të lëkurës. Forma Hyperhydratatsyonnaya karakterizuar nga personi prania puffiness në mëngjes, mpirje dhe ënjtje e gishtat. Shpejt përparuar hipertensionit çon në akute dështim i veshkave, edemë pulmonare, ulur mprehtësi vizuale, encefalopati. Unë duhet të them, Diagnoza "hipertensionit" simptomat e ndryshon në varësi të anije furnizimi i cili i nënshtrohet ndryshimeve të brendshme. Gjithsej dallojnë katër forma. Lloj Zemra çon në angina, dështim të qarkullimit të gjakut, si dhe infarkt miokardi. Lezione cerebrale vaskulare formën e duhur, zhbirues tru. Veshkave veshkave karakterizohet arteryolosklerozom. Ka 4 lloj - të përziera. Në hipertensionit fillestare fazë është praktikisht nuk ka ankesa, si asimptomatike. Identifikimi patologjinë aksidentalisht, gjatë ekzaminimeve periodike mjekësore gjatë ekzaminimit të pacientit ose për një arsye tjetër. Zakonisht, rritet presioni shkakton nervozizëm nervor, ul performancën, ndonjëherë dhimbje koke. Rrit presionin e gjakut pak për një periudhë të shkurtër. Gjatë shqyrtimit vuri në dukje pulsin intensive me një tendencë për të takikardi. Faza 1 është manifestuar nga rritja e presionit të gjakut 160-180 mm. Hg. Art. Më të ulët, presion systolic rritur në 95-105 mm. Hg. Art. Presioni paqëndrueshme dhe normal nëse personi është në pushim. Megjithatë, në këtë fazë, presioni do të rritet pashmangshmërisht në qoftë se ju nuk do të ndërmarrë veprime në kohë. Nga simptomat e fazës së 1 st përfshijnë zhurma dhe dhimbje në kokë, shqetësime gjatë gjumit, reduktimin yyazytsirnist të kapacitetit mendor. Pacienti mund të jetë nosebleeds, marramendje përsëritura. Faza 2 përcaktohet nga zgjerimi i muskulit të zemrës në anën e majtë. Nuk është impuls intensiv, fokusi i tonin aortës 2. Manifestuar një tendencë për një rritje të mprehtë në presionin e gjakut, dhe në këtë mënyrë rrit ndjeshëm rrezikun e krizës hypertensive. Kjo gjendje manifestohet pamjen dhimbje të mprehtë në zonën e qafës, zhurmë të fortë në kokë, si dhe veshët, djersitje, nauze dhe vjellje, marramendje, duke u dridhur. Shpesh, kur kriza hypertensive është një shqetësim i rrjedhës së gjakut në enët e zemrës, duke çuar në dhimbje me zonën zahrudnoy i jep të gjithë pushtetin në shpatullën e majtë dhe krahun. Me 3 fazë janë dëmtimi i trurit, muskujve të zemrës, veshkat. Qarkullimi i pamjaftueshëm i gjakut dhe të ushqyerit e indeve të trurit është e shoqëruar me marrje mendsh shpeshta, humbje të kujtesës, dhimbje koke. Humbja e mundshme e vetëdijes provokuar trombozë të trurit. Procesi patologjik ka simptoma të tilla si paralizë, frymëmarrje vështirësi dhe gllabërim, shkelje të funksionit të fjalës. Është e mundur që sëmundja në fazën e 3-të do të çojë në apopleksi ose goditje në tru. Vizuale mprehtësi mund të reduktohet në mënyrë të konsiderueshme, pacienti ankohet për "mjegull në sytë e tij," një imazh të paqartë që dukej e mbuluar me tyl. Fast sëmundje rrjedhin, me dhimbje koke të mprehta natyrshme në moshë të re. Të moshuarit shpesh shikojnë rrjedhën e ngadaltë të sëmundjes, zakonisht me dëmtim të muskulit të zemrës.