Hipertensionit - Sëmundje karyerystiv


Si statistikat zhgënjyese, hipertension të rinj çdo vit. Në qoftë se një dekadë më parë ajo prirur për të moshuarit, por sot sëmundja është diagnostikuar në 30-40 vjet, në mënyrë të konsiderueshme ndërprerë cilësinë e jetës. Siç e dini, rreziku sëmundja ishin njerëz me probleme të dukshme e sistemit kardiovaskular që kanë zakone të këqija dhe Workaholics mbipeshë dhe tmerrësisht. Kjo është vetëm për kategorinë e fundit të pacientëve të mundshëm dhe duan të flasin më shumë. Sipas statistikave, shumë alpinistë të rinj vuajnë nga simptomat e hipertensionit, dhe tani është sëmundje aktive në moshën 30 vjet. Në mënyrë tipike, diagnoza ndikon në cilësinë e jetës dhe zakonet e tyre, tensioni i gjakut hedhje të kapur si në kohë të gabuar. Pra, pacienti duhet të vazhdimisht të veshin një tabletë për të hequr menjëherë rikthim podstupyvshyy papritur. Ajo është e njohur se hipertensionit - një sëmundje që ka një predispozitë gjenetike, kështu që mund të sigurtë të trashëguar nga prindërit për fëmijët është tashmë vzrosleyuschym. Nëse të tilla "Të rriturit Fëmijët" ka edhe karrieriste, është e mundur që rikthim i parë mbahet në një moshë relativisht të re. Prandaj, duke e ditur llojin e sëmundjes, duhet të përmbahen nga ngarkesa të tepërta fizike dhe rozuyazykah që rëndim i parë do të jetë e dytë dhe të tretë. Gjithkush ka njohur gjatë se hipertensionit ndodh në formën kronike dhe është e prirur për rikthim.


Nuk është një pyetje mjaft logjike: janë të gjitha karrieriste-hypertensive trashëgim i keq? Faktorë të vërtetë patogjene që provokojnë hedhje në presionin e gjakut në një moshë të tillë të rinj të shumtë, dhe qen i punës, pa vërejtur, promovon zhvillimin e kësaj sëmundjeje kronike. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme të dini gjithçka në lidhje me sëmundjen e hipertensionit për të mbrojtur veten dhe trupin tuaj nga një fat të tillë e trishtuar. Së pari, gjithmonë i zënë në punë njerëz jetojnë në kushte të stresit të rënda dhe mbingarkesës emocionale, sepse ai rregullisht duhet të mbajnë përgjegjësi, të rrezikut, të lidhë marrëveshje dhe të komunikojnë me partnerët e biznesit, ose thjesht për të dëgjuar një qortim nga shefi kategorik. Një zemër e dhimbje për ditën tuaj të preferuar marrëveshje dhe natën. Kjo është vetëm të gjitha këto goditje emocionale dhe mund të zhvillojnë hipertensionit, e cila do të kujtoj periodikisht veten rifillimi e diplomave të intensitetit të ndryshme. Prandaj është e rëndësishme për të punuar urgjentisht për të stabilizuar sistemin qendror nervor dhe rregullon sfond emocional që të gjitha problemet dhe dështimet perceptohen si pengesa të ligjshme në rrugën e tij ngjitje i ashtuquajturi "shkallë". Sigurisht, për këto qëllime, ju mund të përdorni qetësuesve të ndryshme perime dhe origjinën sintetike, por është mirë të mos helmuar kimi trupin tuaj dhe të përmendin karakteristikat unike të yoga dhe Pilates. Kjo mësimet Lindore do të shikojmë botën agresive me sytë të ndryshme. Së dyti, çdo qen i punës shpesh thjesht harrojmë për ushqimet e nevojshme për pengim të punës si bëhet jeta përhershëm përditshme. zakonisht sulmet urisë vetëm para gjumit dhe vetëm atëherë fillon frigorifer pamenduar shkatërrim. Vakt i tillë i dendur dhe i përzemërt para se ëndrrat janë jashtëzakonisht të dëmshme për shëndetin sepse ato mund të prishin vetëm metabolizmin dhe të bëhet shkaku kryesor i peshë të tepërt. a. siç e dini, shumica e njerëzve të dhjamosur vetëm vuajnë nga hipertensioni, kështu që një diagnozë zhgënjyese është e qartë. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme për të gjetur në të zënë të përditshme rutinore disa dritaret tuaja që lejojnë të gëzojnë ushqim të shijshme dhe të shëndetshme. Kjo rostiçeri dhe të qetë sistemin nervor, humor dhe në heshtje të rritur. Së treti, është e rëndësishme të kujtoni kulturën e ushqimit, dhe në këtë rast nuk ka të bëjë me aftësinë për të sillen në tryezë. Fakti që alpinistë përdorur për të hahet në lëvizje, ndërprerë një copë bukë në një lokal të vogël apo ushqim të shpejtë. Të them të vërtetën, edhe një vakt në një restorant nuk është gjithmonë efekt i dobishëm në sistemin kardiovaskular. Nuk është mjaft e një çështje të drejtë, atë që është e dëmshme me ushqim të rregullt "furnizim ushqimi"dhe cilat janë disavantazhet e saj kryesore? Së pari, është e rëndësishme për të kuptuar se të gjitha enët e propozuara nga përmban në përbërjen e saj më shumë kripë. Përveç kësaj, chefs për të rritur cilësinë shije e përbërjes së ushqimit është shtuar në gluconate natriumi. Por kjo është vetëm kombinimi organik i një numri të madh të patogjene nxit mbajtjen e ujit në trup, duke shkaktuar enët e gjakut ngushtuar ndjeshëm, dhe presioni, respektivisht, rrit me shpejtësi, larg nga kufiri. Pra, është e qartë se ju nuk duhet të bëni ushqim restorant - traditën dhe normë në familjen e tij. Së katërti, alkoolizmi dhe pirja e duhanit sot bëhet normë të gjithë punojnë dhe gjithmonë njerëz të zënë. Kjo është një mënyrë e madhe për të jo vetëm të pirë e të ngrënë, por edhe për të bërë kontakt me kolegët dhe relaksohuni pak. Megjithatë, në realitet këto substanca toksike të bërë enët e dobët të gjakut dhe të provokojnë hedhje të presionit arterial. Kjo është arsyeja pse ajo është aq e rëndësishme vidyazykatysya nga të gjitha zakonet e këqija të mbrojë tashmë të dobësuar trupin punësimin tuaj aktiv. Por, sportive dhe të ushqyerit vetëm të mbrojë kundër hipertensionit.