Hypertrophy miokardi


Me kalimin e kohës, pothuajse të gjithë pacientët hipertensionit zhvillimin patologjinë e muskujve të zemrës që është karakterizuar nga masa e tij të ndërtojë-up. Hypertrophy nuk konsiderohet sëmundje shumë të rrezikshme, pasi në kontrollin e duhur presionit dhe aderimin në mënyrën e jetesës e duhur nuk ka komplikime të lindin.

Shkaqet dhe shenjat e hypertrophy majtë ventricularPërshkruar gjendjen funksionale të zemrës shkaktuar nga faktorët e mëposhtëm:

 • hipertension;

 • sëmundje të lindura ose të fituara të zemrës;

 • cardiomyopathy;

 • cardiomegaly;

 • defekte aortic;

 • Pamjaftueshmëri ngjashëm me mitër valvul.


 • Simptomet e hypertrophy ndodhin në tre faza:

 • kompensim;

 • subcompensation;

 • dekompensimi.


 • Në dy fazat e para janë praktikisht nuk ka simptoma, ndonjëherë nuk është një angina dobët. Gjatë dekompensimi ardhshëm zhvillon simptoma:

 • dobësi e muskujve;

 • kollë e thatë, zihet fryma;

 • të qenët i përgjumur;

 • gulçim;

 • palpitations zemrës (të shpeshta);

 • normat e ulëta impuls intensitet;

 • lodhje;

 • ënjtje në afërsi të personit;

 • Sindromi kardiak astma.


 • Duhet të theksohet se moderuar hypertrophy majtë ventricular vështirë se mund të zbulohen jo dorëzojë siklet pacientit. Kjo sëmundje rrallë është diagnostikuar dhe zakonisht aksidentalisht, gjatë kryerjes së elektrokardiogramë rutinë. Ajo është e lidhur me aktivitetin e rritur fizik ose ndryshime të lidhura me moshën në trup.
  Koncentrik hypertrophy majtë ventricular është konsideruar kushti më e rrezikshme që prek atletët. Për shkak të trajnimit intensiv, sidomos me lojë (dinamike) sportive të zemrës rritet muskujve në madhësi pa zgjerimin zgavër trupore. Në situata të tilla, është e rekomandueshme për të reduktuar gradualisht ngarkesën për të shmangur shfaqjen e komplikimeve dhe sëmundjeve të zemrës shoqërues.

  Trajtimi i hypertrophy majtë ventricular


  Vetëm terapi taktikë deri më sot - të eliminuar simptomat e sëmundjes. Verapamil është e rekomanduar për të marrë në lidhje me përkatëse beta-blockers. Këto barna përmirësimin e qarkullimit të gjakut, të normalizuar normën e zemrës dhe presionin e gjakut.
  Përveç kësaj, kardiologët këshillojë:

 • Heqin qafe e zakone të këqija.

 • Gjueti në një dietë të përjashtuar yndyrore dhe ushqime të skuqura.

 • Limit futje kripë.

 • Mirë për të plotësoj produktet dietë të qumështit, fruta të freskëta dhe perime, peshqit e detit.