Hormonet ndikojnë në oreks suppressant


Kjo është fiziologji tonë: disa hormone përfshijnë oreksin, të tjerët - off. Dhe për t'u bërë pronar i formë të mirë, ata duhet të balancojë! Se hormonet bilancit vendos se çfarë do të jetë shpejtësia e metabolizmit tuaj si trup shpërndarë dyqane yndyrë ("më pëlqen" mollaqe, bark ose gjymtyrë), sa kohë do të jetë në natën robëri Jora, duke provokuar hanë në një kohë 15 Eclair dhe / ose avull sanduiçe -triyku me suxhuk!
Kushtoj vëmendje të veçantë për ghrelin dhe leptin - çekuilibër hormon është një shkak i madh i trashje. Hormonet ndikojnë suppressant oreks duhet të bilancit më të mirë!Në vitin 1999, duke studiuar rritjen e hormoneve dhe shumica e hormoneve që ndikojnë në oreks shtypjen, shkencëtarët japonezë nga Qendra Kombëtare për Kërkime Kardiovaskulare gjetur komponimet biologjikisht aktive, stimulon urinë. Zbulimi u quajt hrelynom (nga Ing -. "Lirimi i hormonit të rritjes"), dhe njoftoi hapjen e një prej ngjarjeve më të rëndësishme në fushën e endokrinologjisë. Është kjo povikmy hormon bëri njeri të marrë off furrë dhe të shkojnë të fitojnë bukën e tyre të përditshme, duke lejuar për të mbijetuar. Kohët kanë ndryshuar, nevojën për marrjen e ushqimit të vështirë më. Megjithatë, shuma e ghrelin në trup mbetet e njëjtë. Dhe kjo vetëm Retreats nën ndikimin e ushqimit dhe shumica e hormoneve që ndikojnë në oreks suppressant - përndryshe ajo nuk mund të reduktohet. Por ju mund të outsmart! Mënyra më e mirë për të rregulluar nivelin e ghrelin dhe hormonet reduktimin - është gradualisht të çdo 3-35 orë.


Një pikë interesante: hormon ngopje bërë në qelizat yndyrë (adipocytes). Kur agjërimi humbje peshe dhe niveli i saj ul, dhe "Ditët e boot", nga ana tjetër, u rrit. Me fjalë të tjera, leptin është një lloj çekuilibër sensor i energjisë: racionin dobët niveli i saj bie, kalori - është në rritje. Për shembull, ndërsa ju jeni duke shkuar për të humbur peshë vetëm në ëndrrat dhe harchuyeshsya Normalisht, qelizat tuaja yndyrë të prodhojë mjaft leptin më hormonet që ndikojnë në oreks shuarje. Por është që ju të shkoni në një dietë - trupin menjëherë zapanikuye, nga frika për të vdesin nga uria. Në përgjigje, qelizat dinak yndyrë në mënyrë dramatike ngadalësojnë prodhimin e leptin - një oreks do të rritet në kohë! Trupi nuk i pëlqen të bërë nga e keqja, dhe të kthehen në peshë normale - edhe, jo si ndryshime. Është vërtetuar se pas 3-4 ditësh të fillimit të ulët kalori dietë nivelin leptin bie 2 herë! Nëse ju vazhdoni të reduktuar futje me kalori, nivelet e këtij hormoni bie më tej ju qëndroni nga këmbët e fundit duke luftuar me dëshirën për të ngrënë një elefant, por në fund zryvayeshsya dhe smetaesh frigorifer të plotë! Përfundimi është i thjeshtë: dietë të ulët kalori - një mënyrë e sigurt për të fituar oreksin mërzitur dhe për të rritur një njeri i pangopur.


Sinteza e leptin mund të stimulojë, pa vaksina dhe tableta. Ushqim perime malozhyrnoe rrit prodhimin e leptin. Por ushqimet yndyrore me origjinë shtazore të dëshpëruar. Interesante, ushqime natyrale të ulët në yndyrë (nuk duhet të ngatërrohet me jo-yndyrë) rrit jo vetëm sasinë, por edhe cilësinë e leptin, në sajë të tyre çdo molekulë merr funksionin zhyroszhyhatelnыe hormoneve në mënyrë më efikase në rëndësinë e hormoneve që ndikojnë në oreks suppressant. Mbani mend: të frenuar ghrelin për të ngrënë! Në mënyrë drastike reduktimin e futje kalori, ju me vetëdije obrekaesh veten për dështim. Çdo ushtrim rrit ndjeshmërinë e trupit ndaj leptin. Tarifimi është po aq e rëndësishme për humbje peshe si dietë.