Dështimi hormonal


Herët ose vonë çdo grua ballafaqohet me probleme endokrine. Në këtë artikull ne do të diskutojnë se si për të identifikuar dështimin hormonal në trup dhe çfarë shkakton paraqitjen e saj në vajzat. Le të gjetur se çfarë janë metodat për të normalizuar gjendjen dhe për të parandaluar pasoja të padëshirueshme.

Pse është dështimi hormonal?Para së gjithash, duhet të theksohet se dështimi hormonal nuk është gjithmonë një sëmundje. Kjo është normale në rastet e mëposhtme:

 • Adoleshencë , kur trupi përgatit vajzat për muajin e parë dhe duke fituar aftësinë për të lindur fëmijë.

 • Barrë , kur rritja e fetusit dhe zhvillim të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme nivelin e një hormon.

 • Kulm kur një grua pushon të jetë hormonet pjellore dhe seksit të pushojë gradualisht të prodhohen.


 • Në raste të tjera, dështimi hormonal ndodh arsyet e mëposhtme:

 • përputhja vazhdoi me dietat strikte për humbje peshe, dietë të varfër;

 • stresi;

 • Mungesa e gjumit, lodhje;

 • Puna e rëndë fizike;

 • predispozicion gjenetik;

 • droga pakontrolluara hormonale;

 • faktorët e mjedisit;

 • sport intensive;

 • Konsumimi i tepruar i birrës;

 • infeksion, sëmundje, sëmundje seksualisht të transmetueshme;

 • parazitëve.


 • Shenjat dhe simptomat e dështimit të hormoneve në vajzat


  Simptomat më të dukshme janë cikli i parregullt dhe sindromi premenstrual. Nëse koha nuk i kushtoj vëmendje të këtyre faktorëve në zhvillimin e mëtejshëm të sëmundjeve të rrezikshme të sferës seksuale - pasojat e dështimit hormonal, të tilla si Endometrioza, shterpësi, gjirit.
  Mbi 80% e grave ankohen për puçrra fytyre për shkak të dështimit hormonal. Dhe skuqje të lokalizuara në mjekër dhe mollëzat, nën lëkurë, janë të mëdha dhe mjaft të dhimbshme në prekje.

  Një tjetër tipar i dukshëm i dështimit hormonal është konsideruar hirsutism. Vajzat fillojnë të shfaqen qime të ashpra të errëta rreth nipples, mbi buzën e sipërme dhe hips.
  Përveç kësaj, gratë me probleme endokrine qenësishme në karakteristika të tilla:

 • fjetur probleme;

 • Ndryshimi i papritur i humor;

 • suyazykatist, përgjumje;

 • nervozizëm;

 • Sulmet frika pajustifikuar dhe paniku, nganjëherë - agresion.


 • Dështimi hormonal: çfarë duhet të bëjmë dhe se si për të krijuar sfondin normale


  Dyshuar çekuilibër në hormonet e tyre duhet gjithmonë të shqyrtohet nga një specialist. Pas ekzaminimit, mjeku udhëzon dorëzimin testet e nevojshme për hormonet, duke specifikuar ciklin ditë në të cilat ata duhet të verifikohen. Vetëm pas deshifrim rezultate mund të jepet trajtim adekuat. Pra, nuk do të kërkojnë këshilla në forume apo duke kërkuar miq në gratë se çfarë të bëjë me ndërprerje hormonale.

  Vetë-mjekim dhe emërimi i një drogës kërcënon jo vetëm efekte negative, por shumë komplikime dhe comorbidities. Më pas duhet të kalojnë një shumë më shumë burime materiale dhe kohë për trajtim.

  Mjete popullore Trajtimi dështimi hormonal në vajzat


  Mbani në mend se metodat tradicionale janë vetëm trajtim mbështetës. Ato nuk mund të kuruar sëmundje si monoterapi. Përveç kësaj, duke vendosur për të përdorur mjekësi alternative në ndërprerje hormonale, duhet të konsultoheni me ndjekin gjinekologu-endokrinolog. Ekziston rreziku i përkeqësimit të gjendjes së marrë sasi të tepërta të phytoestrogens, të cilat janë të pasura me bimë medicinale.

  Recommended qasje vetëm sigurt kombëtare:

 • rritet në dietë e frutave dhe perimeve në çdo formë;

 • zëvendësojë bukë të bardhë, produkte wholegrain;

 • konsumojnë më shumë proteina sesa të kafshëve;

 • preferojnë ekstrakte bimore të çaj dhe kafe;

 • duke përdorur Aromatherapy me vajra esenciale.