Rinitit akut


Ky inflamacion i mukozës së sinuseve të hundës me gëlbaze karakteristike. Rinitit ka etimologji të ndryshme mund të ndodhë në formë akute dhe kronike.

Akute rinitit - simptomat:
 • indeve të thatë dhe të butë ënjtje sinuses nofullës;

 • kongjestion i hundës;

 • frymëmarrje vështirësi;

 • alokimit mukusit trashë;

 • paraqitja e qelb në këlbazë.


 • Simptomat e rinitit akut me kalimin e kohës dhe mund të përmirësojë të frymëmarrjes hundës përmirësohet. Kjo mund të thotë se sëmundja bëhet kronike. Rinitit akute dhe kronike janë regjim të ngjashëm për qëllim eliminimin e shkaqeve të sëmundjes dhe lehtësimin e simptomave.

  Akute rinitit - trajtim: • Pika vasoconstrictor hundë (mezaton, halazolin).

 • Ointments për hedhjen në kalimin hundës (vaj Symonovskoho, oksykort).

 • Shpëlarje hundë me një zgjidhje dezinfektues (furatsillina, kripë).

 • Thithja e bimëve dhe vajra esenciale.

 • Acid Askorbik.

 • Pije të bollshme të ngrohtë.

 • Fizioterapia ngrohja e sinuseve të hundës.


 • Rinitit akut purulent kërkojnë trajtim më intensiv, i cili zhvillohet ambulatore nën mbikëqyrje mjekësore. Siguron marrjen e antibiotikëve spektrin e gjerë dhe zgjidhjet aktuale sanitization aplikimit, të tilla si sulfatsila natriumi.

  Si për të trajtuar rinitit akut fytit?


  Kjo formë e rinitit karakterizohet me aktivitet të reduktuar të sistemit imun, sëmundjeve kronike e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Trajtimi konsiston në aplikimin drogë astringent dhe antibacterial në nivel lokal:

 • protargol;

 • collargol;

 • streptocide.


 • Duke treguar fizioterapi:

 • kvartsevaniya;

 • electrophoresis;

 • fushë ultravыsokochastotnoe;

 • Inhalimi me avull.


 • Nëse metodat e propozuara të efektshme dhe të fytit rinitit shpesh në mënyrë të përsëritur, operacioni nga djegia e mukozës së hundës.

  Rinitit alergjik akut - Trajtimi


  Forma alergjik i sëmundjes nuk mund të shërimit tërësisht. Për të ruajtur frymëmarrje normale hundës dhe kanë nevojë për të shmangur vazhdimisht alergeneve që shkaktojnë rrufë dhe sistematikisht trajtimit:

 • marrë antihistamines;

 • përdorin mjete anti për përdorim lokal;

 • Kortikosteroid hundës përdorin rregullisht drogë;

 • Zgjidhja larë sinus;

 • kryejë immunotherapy (norma injeksion me një përmbajtje minimale të alergjen-agjentit);

 • marrë vitamina (sezonale);

 • kryejë forcim të trupit;

 • A inhalimit.


 • Si për të kuruar rinitit akut vasomotor?


  Vasomotor rinitit ndodh për shkak të një sistemi të mosfunksionim autonom nervor. Çdo acarim i sinuseve të hundës, të tilla si hipotermi ose erë të mprehtë çon në ftohjet dhe vështirësive të frymëmarrjes. Rinitit tillë ka një kurs të gjatë dhe është trajtuar shpesh me një manifestim të dobët të simptomeve. Për shkak të kësaj indet mukoze rritet dhe të trash, e cila në sëmundjet infektive të çon në komplikime të rënda.

  Trajtimi i vasomotor rinitit kryer trajtim të ngjashëm të purulent akut dhe fytit rinitit. Sëmundje e rëndë që kërkon kirurgji:

 • Laser djegurit mukozës.

 • Surgical prerë ind shumë i madh.

 • Djegurit mukozës.

 • Cryodestruction (shkatërrimin e indeve të tepërta nën ndikimin e azotit të lëngshëm).