Sinusit akut


Një nga sëmundjet më të zakonshme me të cilat përballen mjekët, otolaryngologists - një sinusit. Termi "sinusit" të quajtur inflamacion i mukozës të një ose më shumë sinuseve paranazale (sinuseve). Si të njohin sinusit akut dhe si ta trajtojmë atë, e konsiderojnë në këtë artikull.
Si është e sinusit akut?
Sinusit akut në shumicën e rasteve zhvillohet si një komplikim i sëmundjeve të ndryshme infektive të frymëmarrjes (gripit, fruthit, ethe flakë të kuqe, rinitit, etj), aktivizimin e ndonjë microflora mundshëm sekondar. Gjithashtu, sëmundja mund të jetë për shkak të traumave, kirurgji, sëmundje e dhëmbëve, alergji.


Në inflamacion akut sinus si rezultat i ënjtje e mukozës mbyllur hapje tyre nxjerrës. Pra grumbullohet në infeksion sinus që të çon në inflamacion.
Llojet e sinusit akut
Sot, ka shumë klasifikime të sinusit. Konsideroni ato të mëdha.
Lokalizimi katër lloje të sëmundjes:

 • sinusit - pezmatimi i nofullës (nofull) sinuseve të;

 • sinusit - pezmatimi i frontale (ballore) sinuseve të;

 • etmoyidyt - inflamacioni i qelizave ethmoid (labirint);

 • sfenoydyt - pezmatimi i sinus në formë pyke.


 • Nëse procesi inflamator përfshirë të gjithë sinus navkolonosovi diagnostikuar pansynusyta, ndërsa tërheqjen sinuset në njërën anë të kokës - hemysynusyta.
  Në otorhinolaryngology praktike sinusit akut në inflamacion natyrës është klasifikuar në dy forma:

 • sinusit akut fytit - ndikon vetëm sipërfaqen e mukozës;

 • purulent sinusit akut - një plagë të thellë që përmban qelb në sinuseve.


 • Forma më e fytit korrespondon sinusit virale dhe qelbëzuese - bakteriale.

  Simptomet e sinusit akut
  Simptomet kryesore të sinusit akut janë:

 • ethe;

 • dobësi, trazirat gjumit;

 • kongjestion i hundës;

 • shkarkimin hundës (mukusit ose qelb);

 • ënjtje të indeve të buta të fytyrës në sinuseve prekura;

 • dhimbje koke lokalizimin pasigurt;

 • Ndjenja e presionit dhe dhimbje në sinuseve prekura;

 • erë përkeqësim.


 • Diagnoza e sinusit akut
  Për të konfirmuar manifestimet klinike të analizave sinusit e gjakut, radiografi e sinuseve paranazale. Ajo gjithashtu mund të kryhet tomography llogaritur e sinuseve paranazale dhe rhinorrhea mikrobiologjike kërkimore.

  Trajtimi i sinusit akut
  Për trajtimin e sinusit akut zbatohen terapi të përgjithshme dhe lokale. Si përshkruesit e trajtimit të përgjithshme, forcimin e sistemit imunitar. Për të normalizuar rrjedhjen e barnave të përdorura vasoconstrictor (Naftizin, Sanoryn, Nazol dhe t. E.) që eliminojnë ënjtje e mukozën e zgavrën e hundës dhe të dëmtimit të dhëmbëve paranazale. Gjithashtu kryen nje terapi anti-inflamator lokal, antihistamines dhe droga caktuar absorbable (për të parandaluar formimin e mbështjelljes në sinuseve). Trajtimi i sinusit akut me antibiotikë kryhet vetëm në rast të një forme bakteriale e sëmundjes.

  Për të hequr qelb dhe mukusit mund të përdoret kullimit vakum, zgjidhje sinus larje dezinfektues. Në sëmundje të rëndë kryen kirurgji (birë). Pas qetësimin poshtë trajtimin e ngjarjeve akute plotësuar fizioterapi (UHF, dyll parafine, dylli minerale, etj).
  Trajtimi i mjeteve juridike popullore sinusit akut

 • Inhalimi Steam - 5 - 10 minuta, ukutavshys peshqir për të marrë frymë mbi concoctions avull e bimëve (nenexhik, kamomil, Calendula, eukalipt, etj), patate të ziera në lëkurat e tyre, me ujë me disa pika të vajrave thelbësore të pemë çaji, karamele mente, eukalipt, pisha, etj).

 • Grate larë Cyclamen zhardhok, shtrydh lëng dhe filtruar. Bury lëng hundë 1 pikë tuaj në çdo vrimë hunde çdo ditë në mëngjes.

 • Çdo ditë, lani ekstrakt hundë qepë, i përgatitur si më poshtë: Grate qepë, shtoni një lugë çaji mjaltë, të lënë për 5 orë dhe tendosje.