Strep


Fyt quhet inflamacion faringut e indeve mukozës.

Strep fyt - simptomat kryesore:
 • Siklet dhe dhimbje në fyt, kur gëlltitjes.

 • Indet mukoze kimik.

 • Dhimbje në veshët.

 • Rritja e dhimbje dhe nyjet limfatike të qafës së mitrës.

 • Skuqje mur pasmë faringut.


 • Fyt strep mund të kenë simptoma të tjera si ethe të vogël dhe gjendja e keqe e përgjithshme.

  Akute dhe kronike faringjit - Shkaqet: • indet Hipotermia e faring;

 • ndotja e ajrit;

 • irritues kimike;

 • infeksion viral;

 • rëndim të sëmundjeve kronike të frymëmarrjes;

 • mikrobet;

 • kërpudhave;

 • inflamacion në afërsi të fytit (sinusit, kariesit të dhëmbëve);

 • astma;

 • vështirësi në frymëmarrje hundës;

 • Përdorimi i zgjatur i vasoconstrictor pika.


 • Si për të trajtuar fyt strep?


  Strep siguron trajtim të thjeshtë që synon eliminimin e shenjave të mëdha të sëmundjes, kur simptomat janë të butë dhe gjendja e përgjithshme e pacientit është e kënaqshme. Në raste të tilla emëruar:


 • Banja e nxehtë këmbë.

 • Inhalimi me avull.

 • Paketa në qafë.

 • Pije të bollshme të ngrohtë.

 • Gargling.

 • Dietë të lehta.

 • Të qetë.


 • Dietë duhet të jenë të ndryshme dhe të balancuar. Duhet të përjashtohen nga dietë produktet e mëposhtme:

 • skuqur;

 • yndyrë (duke përfshirë mish yndyrshëm dhe peshk);

 • tymosur;

 • turshi;

 • akute;

 • ëmbëlsirat (përveç mjaltë dhe jam);

 • pije të gazuara;

 • supave mukoze;

 • fruta të freskëta dhe perime (në një të ziera ose steamed);

 • çaj i fortë dhe kafe.


 • Në kërkim të mënyrave për të kuruar faringjiti akute fytit duhet të krijojë agjent shkaktar. Ne rastin e infeksioneve virale është e nevojshme për terapinë antimikrobial:

 • antiseptik (CHLORHEXIDINE, ambazone, timol, etj);

 • anesthetics (mente, lidocaine);

 • antiseptics natyrore (vajra esenciale, mjaltë);

 • sulfonamides (sulfadimetoksina);

 • imunomodulues medikamente që përmbajnë lysates e baktereve patogjene dhe fungale (Imudon);

 • vitamina.


 • Antibiotikët për faringjit akute shpesh përdoret në nivel lokal dhe jo sistematikisht, dhe vetëm nëse simptomat të ndikojnë dukshëm në shëndetin e përgjithshëm, duke shkaktuar gjendje e sëmurë rëndë.

  Recommended në vijim medikamente:

 • Fyuzafunzhyn, Bioparox.

 • Azithromycin.

 • Ampicilin.

 • Doxycycline.


 • Kryesisht përdoret fyuzafunzhyn e formë të përshtatshme (llak) dhe toksicitetit të ulët komponent ekzistues.
  Faringjit akute karakterizohet hranuleznыy loosening indet mukoze e faring dhe formimi ata rrumbullakuar ose zgjatur kokrra (granula) kuqe. Ato provokojnë periudhave të shkurtra të zgjatura të kollitjes dhimbshme dhe fyt të fortë të thatë. Trajtimi i këtij lloji të sëmundjes është skemat e ngjashme të mëparshme me disa masa shtesë:


 • gargarë shpeshta fyt zgjidhje të ngrohtë alkaline;

 • inhalimi zierje e bimëve medicinale;

 • lëngjeve vajosje jodit që përmbajnë granula u formuan me efektin e djegies ose zgjidhje acid tryhloratsetatnoy;

 • marrja e vitaminave A, Art.


 • Nëse diagnoza është faringjit akute virale - antibiotikët nuk duhet të pranohet. Përveç faktit se trajtimi është i paefektshëm, i shqetësuar microflora në trup. Kjo do të shkaktojë një mosfunksionim të sistemit imunitar, sëmundje fillon të përparojë me rrezikun e komplikimeve.