Rhinosinusitis akute


Akute rhinosinusitis - plotëson diagnostikuar rregullisht, e karakterizuar nga prania e inflamacionit në rreshtim të sinuseve pranë hundës. Shumica rhinosinusitis shkaktojnë bakteret, alergeneve, viruse ose kërpudhave.
Getting në sinus navkolonosovi këto grimca të shkaktojë një reagim - formimin e mukusit për prodhimin e tyre, por kjo mukusit grimcave të tilla shumohen edhe më të shpejtë, duke çuar në formimin e edemë. Ënjtje nga ana tjetër, pengojnë shkarkimin normale të mukusit dhe provokojnë akumulimin e saj në sinuseve. Kështu, ne kemi marrë një pamje të përgjithshme të rinitit akut: Procesi i inflamacionit në sinuseve.


Rhinosinusitis akute - simptomat dhe trajtimi


Rhinosinusitis mund të identifikohen nga kriteret e mëposhtme:

 • hundë të zihet fryma;

 • Hunda lëshuar vazhdimisht mukusit dhe qelb;

 • ethe, lodhje të përgjithshme;

 • Siklet në zonën e sinuseve;

 • zbutjen e erë;

 • tumoret e vogla pranë sinuseve.


 • Në mënyrë që të diagnostikuar praninë e sulmit rhinosinusitis, mjeku kryen një rishikim, emëron analiza, vlerëson pacientit dhe të shfaqin shenja të sëmundjes së. Lehtësim i rhinosinusitis shpesh kërkon ekspozimin kirurgjikale, nëse sëmundja nuk është kaluar në një fazë të mëvonshme.

  Rhinosinusitis kërkon trajtim të mëtejshëm:

 • eliminuar burimin e infeksionit;

 • largimin e inflamacionit;

 • Madhësia normalizimi mukusit sinus për vetë-kujdesit.


 • Shenja të ngjashme të rhinosinusitis kërkojnë trajtim kompleks që përfshin anti-edemë, inflamacion dhe për të rivendosur imunitar të trupit. Më të përdorura të drogës - është Sanoryn, Nazyvin, Naftizin me antibiotikë - Amoxicillin dhe çdo immunomodulators (p.sh. Immunal).

  Rhinosinusitis - trajtim në shtëpi


  Rhinosinusitis dhe trajtimi i mjeteve juridike popullore janë të mundshme, por vetëm pas ekzaminimit dhe këshillat e mjekut. Nëse brenda rhinosinusitis shmang ilaçe, mjeku do të zgjedhin fondet që hequr më mirë simptomat. Në mënyrë tipike, trajtimi kombëtar është një kombinim i pilula dhe pika, duke lejuar lehtësimin e ënjtje dhe të sigurojë eliminimin burimin e infeksionit.
  Grass, përdorur në mënyrë aktive për shërim përfshijnë sanëz, Calendula, kamomil, eukalipt, i urtë. Mbi këtë bazë, të bëjë një rënie dhe sjelljen e mbytje të përgjithshëm. Infusions dhe decoctions e bimëve për të ndihmuar në lehtësimin e ënjtje dhe të japin efekt lokal antibacterial.