Nasopharyngitis akute


Duke përfaqësuar një kombinim të rinitit dhe faringjit, nasopharyngitis akute është shenjë paralajmëruese e parë e një të ftohtë ose alergji. Kjo cipë përflakur mucous e murit pasme të fytit dhe të hundës, duke shkaktuar ndjenja të veçanta që ne zakonisht e konsiderojnë si "hundë itchy" dhe "druri në fyt."
Lloji nasopharyngitis
Sëmundja është quajtur në një mënyrë të ndryshme: e pasme të fytit. Inflamacion - një reagim nervnoreflektornaya indeve për bakteret, viruset ose alergeneve. Nga ana e tij të dalluar nasopharyngitis akute bakteriale dhe virale, se alergjive bezdisshëm gjatë lulëzuar bimët alergjik dhe. Dy lloje e fundit janë më të zakonshme.


Arsyet nasopharyngitis
Njeriu zastudzhuyetsya me hipotermi, e cila redukton funksionin mbrojtës të trupit, duke e bërë atë të prekshme për mikrobet dhe viruset. Ata së pari goditi rrugët e frymëmarrjes, dhe nasopharyngitis akute fytit - kombinimin më të zakonshme të inflamacion të faring dhe hundë. Për shembull, fyt në vetvete është shumë e rrallë, si rinitit pa dhimbje në fyt.
Goditja e parë e mbi të mund të marrë në hundë ose fyt, edhe pse shpesh të djegur, thatësi dhe një gudulis duke u ndjerë në të njëjtën kohë.

Si funksionon nasopharyngitis?
Në ditët e para të sëmundjes vërejtur:

 • hundë të thatë;

 • fyt gërvisht;

 • ndjesi djegie në nasopharynx.


 • Nëse shqyrtimi tregon se muri pasme të fytit reddened dhe u rrit deri pak (ju mund ta konsideronte veten në pasqyrë).
  Dita fillon dhimbje fyt; shkarkimin e rrallë hundës se pas 4 - 5 ditë bëhet purulent (nasopharyngitis akute qelbëzuese). Kjo tregon kulmi i sëmundjes, atëherë personi fillon të shkojnë në mend.
  Gjithashtu, sëmundja shoqërohet me teshtitjes dhe shkeljet e vazhdueshme të të nuhaturit (mungesë e nuhatjes deri përkohshme); zhurma veshit mund të ndodhë. Nyjet limfatike në qafë dhe qafë pak rritje. Në ditët e para të dhimbje koke dhe marramendës ndodh.

  Temperatura nuk ngrihen mbi 375 ° C.
  Trajtimi i nasopharyngitis akute
  Për të luftuar undead dobishme futur në fondet hundë nga ekstraktet e naftës nga bimeve medicinale, në veçanti - me eukalipt dhe nenexhik.
  Zgjidhja fyt pije e sode, por ajo mund të shkaktojë iritim, kështu që nuk është për të gjithë. Jodi në këtë mënyrë është më mirë të mos për të shtuar - kjo është përsëri shumë e thatë. Ndihmon në lehtësimin e ndjesi djegie në fyt zierje e kamomil apo ujë të ngrohtë me disa pika të pemë çaji vaj esencial.

  Treat nasopharyngitis akute, si përvoja tregon, në mënyrë efektive duke përdorur ujë mineral Borjomi, kjo e bën mbytje. Gaza duhet të japin dhe ujë shumë pak të ngrohtë.
  Shtatzënisë akute nasopharyngitis
  Për gratë në pozitën e sëmundjeve edhe të tilla të parrezikshëm si rinitit, mund të jetë i rrezikshëm. Prandaj, në qoftë se nëna shtatzënë diagnostikuar me nasopharyngitis akute, duhet të trajtohen vetëm nga ato mjete të cilat miraton mjekun. Është e njohur se gjatë shtatzënisë një listë e barnave të sigurta dhe bimëve të minimizohet.

  Pra, për të lehtësuar shalfeevыe lënduar fyt kamomil aftë dhe shpëlarje; vajosje Propolisi fyt. Shumë e dobishme të pijshëm e lëngjeve dhe regjim shtrati. Nga ushqime të kripura dhe acid duhet vidyazykatysya dhe barra më pak litarët vokale.
  Hunda mund të larë me ujë të kripur, por janë të kundërindikuar vasoconstrictor pika.
  Vlen të përmendet fenomenin e rinitit shtatzënisë i cili është një anije reagim për trupin hormonal. Ajo ndryshon nga mungesa nasopharyngitis e një dhimbje të fytit dhe të gjitha simptomat e tjera përveç ngjeshur dhe zgjedhje transparente. Në përgjithësi, një grua ndihet mirë. Kjo gjendje shkon larg pas lindjes dhe nuk trajtohen, mund të lehtësojë simptomat përsëri larjen e ujit hundës kripë.