Dhimbje akute në gastritit në stomak është e rrezikshme


Shkencëtarët thonë se gastrit, kronike apo akute, të sëmurë çdo mashkull i rritur tjetër në planet. Por nuk do të humbasë: Këshilla dhe vullnet jemi bashkëpunëtorët e kësaj sëmundjeje.

Gastrit - një inflamacion i murit stomakut, mukozës të saj. Sëmundja shoqërohet shpesh nga të ulët, të lartë, normale apo zero aciditetit. Ky faktor është shumë i rëndësishëm në zgjedhjen dhe emërimin e trajtimit dietë. Prandaj është e nevojshme të dinë aciditetin. Ajo mund të përkufizohet në disa mënyra: në qoftë se keni nevojë për diçka vetëm nëpërmjet ndjerë stomakun, me më pak saktësi - përmes atsydotesta, mirë, ju mund të zotërojnë.Aciditeti i lëngut të stomakut:

rritur nëse pas pirë lëng të mollës ose miletit qull me gjalpë fillon të ndjehen të sëmurë, urth torturuar, ndjeni dhimbje ose shurdhim në stomak, të cilat kalojnë pas marrjes zgjidhje sode buke (05 teaspoons në gotë me ujë);

reduktuar në qoftë se pas marrjes filxhan agjërimi lëng molle kosi nuk është vërejtur siklet;

zero, në qoftë se forma e një limon të prerë jo servilizëm dhe duan të hanë të gjitha pa sheqer.

Në gastrit duhet t'i kushtojë vëmendje, përndryshe herët a vonë, kjo sëmundje trupi i konverton në shkatërrim. Kjo është ajo që nuk është, shkenca nuk është e njohur një rast, kështu që trajtimi është e nevojshme. Për të bërë një diagnozë të saktë duhet të aplikojnë për një gastroenterologist.Kronike gastrit - një sëmundje që mjekët e quajnë shaka hakmarrje stomak qëndrim të keq në shëndetin e tyre. Sëmundja mund të formojnë për shkak:
Të hahet ushqim të ftohtë

Përdorni të mprehtë, shumë e nxehtë, ushqim trashë

Pirja e duhanit

Përdorimi i barnave që irritojë mukozën e stomakut (antibiotikëve, aspirina, prednyzalon etj)

Ushqim të varfër përtypet

Fuqia pa trajtim

Mungesa e vitamina, proteina dhe hekur.
Ai vijon se shumë shkaqe e gastrit kronik mund të eliminohet. Në disa raste, stomaku mund të ndihmojë të krijojë qoftë se dietë dhe të përdorin enët më pak djegëse. Shpesh njerëzit nuk e vërejnë simptomat e tilla të gastrit kronik janë të padëmshme - si shurdhim në stomak pasi të hahet. Por kjo nuk është e gjatë, torturonte pacientit sëmundje:

Pakëndshme, nganjëherë metalike, shije në gojë

Oreks të dobët

Shkulm

Pasi të hahet, vjellje

Dhimbje e lehtë në stomak
Ushqimin e duhur - kjo është më e rëndësishme në trajtimin dhe parandalimin e gastrit kronik. Dietë duhet të ndiqen për të përfunduar zhdukjen e dhimbjes, produkte të reja janë shtuar gradualisht, për të përjashtuar enët shumë të nxehtë dhe të ftohtë gjatë trajtimit dhe pas dy javësh.

Dhoma 2 dietë është bërë obligim për gastrit kronik me të reduktuar ose zero aciditetit, ku ndalohet: mish yndyror, peshk, rrepkë, qepë, proshutë, pjekur me pastë, trangujve, hudhër, kërpudha, turshi, turshi, tymosur, ushqim të konservuar, mustardë çokollatë, datat, fiq, manaferrat (rrush pa fara e kuqe, butë) tortë me krem, verë krijoj.


Numri Dietë 1a emëruar në aciditetin e stomakut ngritur ose normale në të cilat absolutisht nuk mund: djathi, salcë kosi, kos, djathë, miell dhe bukë të freskët, perime të papërpunuara, kafe, kakao, salcat, sodas.

Në luftën kundër kësaj sëmundjeje të vijnë në bar shpëtimit. Në të ulët ose zero aciditetit duhet të marrë dy infusions muaj, dy muaj duhet të bëjë një pushim për dy javë dhe të vazhdojë trajtimin për të paktën gjashtë muaj: - duhet të marrë lë një shikojnë lugë gjelle trifletësh, rrënjë ëmbël flamurit, lëvozhgë portokalli, herbs centaury, gjethe pelin. Dy lugë përzierje derdh një gotë me ujë, ngrohje të vluar për 30 minuta. dush me ujë, cool, tendosje. Merrni 05 filxhan tri herë në ditë.


Diarre gastrit, veçanërisht akute, kjo është e mundur. Gastrit akut manifestohet në mënyrë që rreth 30 minuta pasi të hahet një person mund të zhvillojë drooling të rënda ose në gojë thatë. Së bashku me shenja të tilla mund të jenë të përzier, të vjella, dhimbje të forta në stomak, dobësi, diarre, ethe, dhimbje koke, gjuha duket pllakë ka filluar të thinjet.

Shkaqet e kësaj sëmundje mjaft pak:
përveç overeating përditshme;

ushqim që është i infektuar me mikroorganizmave patogjene;

alergjik tek disa produkteve;


sëmundjet ngjitëse.
Ajo duhet të mbahet mend se pas sulmi i gastrit nevojë për të shpëtoj trupin e substancave toksike të cilat janë të dëmshme për shëndetin. Me këtë qëllim duhet domosdoshmërisht të marrë polifepan. Ky pluhur duhet të tretur në ujë të zier. Pini ajo duhet sips një orë e gjysmë përpara se të hahet. Dy ditë polifepan marrë katër herë në ditë jo më pak se 5 ditë dy ose tre herë në ditë.

Përveç ilaçeve për të ndihmuar të përballen me bar gastrit edhe për shkak se ata janë të shërimit, dhe për më tepër edhe e dobishme. Që nga ekstrakte bimore të ndihmojë në lehtësimin inflamacion dhe dhimbje. Duhet të marrin një lugë gjelle lule kamomil, herbs Hypericum, zog alpinist centaury, lë hithër, bobivnyka trifletësh dhe karamele mente. E gjithë kjo derdh një litër ujë të vluar të nxehtë. Infuzion të lënë për dy orë, me deri në thahet. Infuzion të pirë një gotë rreth katër herë në ditë për 25 minuta përpara se të hahet.


Pas dy javësh të pijshëm këtë koleksion: Merrni katër lugë gjethe delli, 3 lugë hips dhe kopër, 2 lugë dragua dhe steamed dhe të thata lule kënetë. Dy lugë pour dy gota me ujë të valë dhe të insistojnë tridhjetë minuta në një banjë me ujë. Atëherë është e nevojshme që të thahet. Pi një gjysmë gotë infuzion prej rreth katër herë në ditë për pesëmbëdhjetë imi për ushqim.

Këto receta gastrit akut janë shumë të dobishme dhe për të ndihmuar trupin të shërohet plotësisht. Nga kjo sëmundje mund të shpëtoj përgjithmonë, duke respektuar të gjitha rregullat që janë shkruar në këtë artikull.