Hernie diskale është më e lehtë për të parandaluar se kurë


Hernie intervertebral ose prolyaps - sëmundjet e shtyllës kurrizore, ku hapësira intervertebral humbet elasticitetin e tij, dhe personi ndjen dhimbje të pakëndshme. Disqe intervertebral në njerëz të shëndetshëm janë balestrat që shtypin luhatjet në shpinë gjatë lëvizjes. Çdo disk është një bërthamë mbyllur në të ashtuquajturën unazë fibroze. Kjo predhë të fortë linear mban substancë pelte brenda rrethit dhe i jep atë për të shkuar përtej. Nëse ka pasur deformim apo këputje e rrethit fijor, pjesa elastike thelbësore përtej kontrollin, dhe shpinë bëhet e ndjeshme ndaj çdo aktivitetit fizik. Njeriu ndjen dhimbje dhe parehati në zonën e problemit. Shumica hernie diskale shfaqet në anën e pasme të diskut, dhe në rrezik zakonisht kthehet mesit. Ky model është shpjeguar thjesht - në këtë vend ndjehet kurriz ngarkesën maksimale, kur heqjen e peshave dhe ushtrim. Veçanërisht e rrezikshme për shpinë janë në një lëvizje pozita anim - squats me një barbell, heqjen ngarkesa të rënda. Duke marrë parasysh arsyet e një hernie diskale, ekspertët bien dakord se prania e sëmundjes mund të jetë i lidhur me karakteristikat e trashëguar. Njerëzit me një predispozitë gjenetike për sëmundje mutatsyonnыmy gjene vet proteina kodyruyuschymy e indeve lidhës. Sipas shkencëtarëve kërkimore, duke lehtësuar procesin e fillon në rrjet fijor e popullit të 20 vjet, çdo vit më shumë përparime dhe përfundimisht çon në formimin e një hernie diskale.


Dhimbja në këtë rast për shkak të faktit se gjatë lëvizjes së disqe intervertebral squeezing pelte bërthamën, duke shkaktuar një ulje të qelizave nervore. Strangulating mbaresa nervore mund të shkaktojë jo vetëm yrradyatsyonnuyu dhimbje, por edhe të kontribuojë në humbjen e ndjeshmërisë së gjymtyrëve dhe parregullsi të tjera. Ky proces degjenerative mund të shmanget nëse trajtohen me vëmendje të veçantë për shëndetin e tyre dhe të marrin masa parandaluese. Është e njohur se çdo sëmundje është më e lehtë për të parandaluar se sa për të kuruar. Kjo është veçanërisht e rëndësishme kur rregull sëmundjet kurrizore, të cilat përfshijnë disk diskale. Parandalimi i kësaj sëmundjeje është një kompleks i masave për të zvogëluar ngarkesën e tepërt në shpinë dhe për të shmangur këputje të indeve fijor. Parimi kryesor i ruajtur shëndetin e shpinë - një sjellje korrekte kur ecin dhe ulur, në këmbë, shtrirë. Kjo sjellje monitor kërkohet në fëmijërinë e hershme, kur shpinë është veçanërisht e pambrojtur, dhe kockave nuk ka arritur ende. Ekspertët rekomandojnë që të mbani drejt shpinën duke ecur, nuk do të ligët përpara, nuk e tërheq qafën tuaj, mos rri shtrembër. Në pozicionin ulur nevojshme për të siguruar përsëri mbështetje - të ulen në karrige apo karrige. Në këtë rast, këmbët duhet të jenë në dysheme, jo në harresë. Është e këshillueshme për të vënë edhe një këmbë të vogël lartësi me gjunjë ishin mbi hips. Kjo është rregull veçanërisht e rëndësishme për njerëzit kryesorë të një jetese i ulur. Ju gjithashtu duhet të mësoni veten për të hequr një peshë të rëndë nga një pozicion ulur në këmbë të tij, jo tilting trupin. Në këtë rast, barra bie mbi muskujt e hips, jo mbrapa. Kjo barrë duhet të ngrenë probleme, pa jerks. Ngarkesa shumë të rënda të rekomanduara në përgjithësi shmanget. Për pjesën tjetër të trupit në një pozicion horizontal, ajo duhet të marr shtrat me një firmë, dyshek ortopedik vështirë është e dëshirueshme. Pillows nuk duhet të jetë i lartë, mbështetjen e qafës së mitrës. Trupi gjatë gjumit duhet të jenë të vendosur saktësisht, pa qoshet. Në përputhje me këtë rekomandim duhet të vë një jastëk hollë apo peshqir palosur nën kokën tuaj, jo vetëm, por edhe në shpinë dhe këmbët. Ju duhet të ndjekin parimet e ushqim të shëndetshëm për të mbajtur peshën normale dhe të japin trupit me ushqyesve letrave me vlerë nevojshme. Peshë të tepërt krijon ngarkesë konstante të tepërt në shpinë, duke shkaktuar shfaqjen e disk herniation. Dietë duhet të jenë të shëndetshme dhe të plotë për të kockave ishte solid dhe lidh - elastike. Jetë i sigurt për të ngrënë e mishit dhe produkteve të peshkut, qumësht dhe produktet e qumështit. Frutat dhe drithërat duhet të jenë në menynë e përditshme. Por kafe, sheqer i rafinuar, alkool, mundësisht vidyazykatysya. Konsumi i këtyre produkteve kontribuon në vasoconstriction, duke rezultuar në disqe intervertebral mos merrni ushqyesve në sasi të mjaftueshme. Në mënyrë të ngjashme, ndikim negativ në shëndetin e shpinë ka nikotina, kështu që ju duhet të vidyazykatysya pirjen e duhanit. Masat parandaluese që synojnë parandalimin e zhvillimit të hernie intervertebral përfshijnë ushtrime komplekse gjimnastikor, si dhe not, vrapim, tenis. Mbi të gjitha, sport zgjedhur kontribuar për të shtrihet dhe për të forcuar muskujt e mbrapa. Përmendja e veçantë duhet t'i kushtohet trajnimit synon sprains - Pilates, yoga, fitball dhe të tjerët. Ushtrime të tilla mund të kryhen në mënyrë të pavarur në shtëpi. Ushtrimi i moderuar duhet të jenë të rregullta. Periodikisht rekomanduar seanca terapeutike masazh, të destinuara për parandalimin e sëmundjeve të shtyllës kurrizore. Është e këshillueshme për të aplikuar përsëri kurse masazh dy herë në vit. Masa komplekse parandaluese që synojnë forcimin muskujt e mbrapa ndihmon në parandalimin disk herniation dhe ruajtur shëndetin e mirë për shumë vite.