Këmba Kërpudhat se si për të trajtuar


Të caktuara të lëkurës fungale - një dukuri e shpeshtë që manifestohet në dermatologji moderne çdo pacient të dytë. Sëmundja është e rëndësishme për të trajtuar menjëherë, përndryshe atëherë kjo do të jetë shumë e vështirë. Sëmundjet e këmbë mund të jenë shumë të ndryshme, por unë dua të mësuar më shumë sëmundje që ka natyrën jashtëzakonisht ngjitëse. Menjëherë ia vlen të përmendet se lloje të kërpudhave patogjene që mund të goditur këtë pjesë të trupit janë të shumta, duke filluar nga titujt e thjeshtë dhe duke përfunduar me kushtet ekzotike. Në përgjithësi, kërpudhat këmbë trajtuar në mënyrë efikase, por tregon se karakteristikë trupi i pacientit nuk është e gjitha e drejtë. Ajo në përgjithësi tejet konservative shfarosën, dhe efekti terapeutik është ndjerë brenda disa ditësh, pas zbatimit të ointments propozuara ekspertëve. Megjithatë, përsëri pas rezultati varet tërësisht nga natyra e sëmundjes, shkallën e saj të përkeqësimit dhe karakteristikat individuale të organizmit të prekur. Ajo duhet të shqyrtojë më e diagnozave më të zakonshme. "Atleti këmba" - Një emër i njohur sëmundje e dytë "herpes ndaluar". Kjo është manifestuar në formën e Sëmundjet skuqje qartë, ënjtje dhe ënjtje zonë në mes të këmbëve, dhe është e shoqëruar nga një manifestim të fortë të kruhet padurueshme dhe ndjesi djegie. Në një foto klinike drejtimin lëkurë të plasaritur dhimbje, dhe blisters e saj e keqe shfaqet me praninë e erë të mprehtë të veçantë.


Shumë pacientë sipërfaqësisht trajtojnë këtë ndalesë si patogjene duke besuar se "ajo do të jetë". Megjithatë, nëse jo menjëherë të përdorë terapi konservative, në mënyrë të konsiderueshme përkeqësohet rrjedhjen e gjakut në këmbë, me të gjitha pasojat e pakëndshme. Terapia intensive përfshin agjentët e brendshme dhe të jashtme përdorimi antifungal dhe bimëve të shumta. Si parandalimi është e rëndësishme të kujtoni këmbët individuale higjienës, duke përfshirë edhe thembra e këshillueshme për të mbajtur të thatë dhe të ndryshojë çorape rregullisht, duke zvogëluar infeksioni është shumë e padëshirueshme. Por ajo që procese të tjera patologjike mund të shkaktojnë kërpudhat patogjene. Sëmundje Maduromykoz shkaktohet nga paraziti si mytsetomoy, e cila është ruajtur në trupin e njeriut gjatë gjithë jetës. Është e rëndësishme të qartësohet se infeksioni kronik dhe përparon me shpejtësi në shtresën e sipërme të epidermë dhe indeve nënlëkurore. Sëmundja shpesh përkeqësuar në klimë të butë, por në subtropics dhe tropikët shumë e zakonshme. Rreziku i infektimit po rritet me shpejtësi në rast se një person në këmbë në tokë të thatë në temperatura të larta të ambientit. Duke pasur parasysh joefikasiteti i terapisë konservator, trajtimin e diagnozës së shumti kirurgjikale, sidomos "madurskaya këmbë" diagnostikuar kryesisht në fazat e mëvonshme. I njohur në praktikën mjekësore dhe sëmundje të tjera të këmbë - atlet, e cila është për shkak të mbizotërimit të patogjen që jeton në lëkurë. Nëse mikrob ndihet uyazyka favorshme për ekzistencën e saj, ajo fillon të shumëfishohen me shpejtësi, duke sjellë siklet vazhdueshme e pacientit dhe ndjenjat e nervozizëm përjetshme. Këto kushte të favorshme për jetën normale mund të quhet ngrohjes dhe lagështia, kështu që është e rëndësishme që të kujdeset për parandalimin e faktorëve të tillë. Nëse kërpudhat në këmbë megjithatë shfaq simptomat elokuentë shqetësojë pacientin, është koha për të menduar për masat terapeutike. Në farmakologji moderne ofron një numër të përdorim të brendshëm dhe antifungal aktuale që vetëm një muaj janë në gjendje për të hequr qafe e problemit. Për të rritur efektin terapeutik nuk ka dëm për të përdorur recetave testuar për vite mjekësi alternative. Nëse mjeku gjetur në thembra të kërpudhat patogjene, në këtë foto klinike në çdo rast duhet një qasje gjithëpërfshirëse të aftë për shkatërrimin e infeksionit "brenda dhe jashtë". Kështu, trajtimi lokal prezantoi përdorimin e rregullt të ointments, xhel dhe krem, detyra kryesore e të cilit të eliminuar në mënyrë efikase të gjitha pryznakyvospalenyya dhe më në fund të heqin qafe e djegies dhe kruarje. Trajtimi më parë është filluar, më shumë të ngjarë të shkatërrojë kërpudhat më patogjene. Ilaçe të njohur janë Lamisil, Эkzoderyl, Mikosyst, Hrybkosept-911 dhe Nizoral. Një terapi votsystemnaya përfshin përdorimin e rregullt të pilula, tableta ose kapsula, të cilat, nga ana tjetër, kur përdoret siç duhet brenda janë në gjendje për të parandaluar plotësisht karakteristike të sëmundjes. Ilaçe më të njohura në këtë rast është provuar dhe Diflucan Fluconazole, por pritja e tyre duhet të jetë dakord me specialist kompetent. Trajtimi në foto më të madhe klinike të gjatë, kështu që është e rëndësishme për të shmangur infeksionin tipike. Këtu këtu dhe të kujdesen për të gjitha masave parandaluese të fuqishme, dhe më e rëndësishmja - të respektojë të gjitha rregullat dhe rregulloret e higjienës personale. Është gjithashtu e rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar, duke dobësuar pasi ajo shpesh bëhet arsyeja kryesore për veprimtarinë e kërpudhat patogjene në trupin e njeriut. Nëse papritmas zbuloi këmbët kërpudhat, si ta trajtojmë atë - tregoj një dermatolog të kualifikuar në pritje individuale. Vetë paaftë vetëm mund të përkeqësojë sëmundjen është i pranishëm.