Dhimbje akute të barkut - të majtë të barkut


  Për simptoma të tilla si dhimbje të forta në bark, diagnoza është e pamundur - ajo manifestohet në shumë sëmundje. Treguesit dhimbje çështje të tilla si natyra e (akute, progresive), lokalizimin, "zjarr", simptoma të tjera (ethe, vjellje, anoreksi, gjakderdhje).

Është gjithashtu e rëndësishme për të përcaktuar marrëdhëniet e dhimbjes me ciklin menstrual dhe shtatzënia. Për të ndihmuar mund të jenë mjekët e dobishme në vijim: terapist, gjinekolog, kirurg, gastroenterologist, oncologist, sëmundje infektive.
Dhimbje akute të barkut

Nëse dhimbjeve të barkut të shoqëruar me simptoma të rënda të tilla si gjakderdhje - Kjo tregon një sëmundje e sistemit riprodhues; nëse shqetëson perzierit dhe te vjelles - një shenjë të sëmundjeve të traktit gastrointestinal; shoku me marramendje - gjakderdhje ndoshta të brendshme; ethe, dridhura - infeksion dhe inflamacion i organeve legenit; dhimbje gjatë urinimit - sëmundje të traktit urinar.Dhimbje akute të barkut la

1. Nëse jeni të shqetësuar në lidhje me dhimbje të forta në bark në të majtë, mund të jetë një shenjë e sëmundjeve të pankreasit, shpretkë, stomakut, veshkave në të majtë. Nëse problemet me stomak, mund të shkaktojë sëmundje peptike që kërkon trajtim të menjëhershëm, për të mos përmendur sëmundje serioze të tilla si kanceri i stomakut.


2. Kur bën vetes pankreasit ndjerë, dhimbja është herpes natyrore mund të lokalizuara dhe të majtë dhe të djathtë, për të dhënë përsëri. Nuk mund të jenë të përzier dhe të vjella. Më të mirë të të gjitha, nuk do të vonojë, të thirrur një ambulancë.


3. Në sëmundjet e sistemit urogjenital, këmbët perekrute cysts ovarian, pezmatimi i shtojca mitrës, shtatzënisë ektopike, dhimbja akute mund të ndodhë si të majtë dhe të djathtë. Trajtimi - kirurgjikale.


4. R3r3r3184. Dhimbja më poshtë majtas mund të tregojnë probleme nga pika më e ulët. Kështu ka bloating, shkelje stol. Ushqimi mund të jetë një ekzaminim masë e përkohshme e nevojshme.Dhimbje akute të barkut dhe diarre

1. Nëse jeni duke vuajtur nga dhimbje akute të barkut dhe diarre, veçanërisht dizenteri mund të ndodhë. Agjentët shpesh bakteret Grigorieva - Shiga dhe Fyaeksnera. Nuk është dobësi, zbehje, të ftohtë, takikardi, humbje e oreksit, temperatura rritet në 38 gradë, diarre, cramping.


2. R3r3r3179. Infeksioni ushqim Toksikologji. Patogjene - Salmonella, Escherichia, Staphylococcus. Sëmundjet shfaqet pas marrjes ushqim rëndomtë, për shkak të periudhës së inkubacionit 2-12 orë. Fillimisht temperatura në 39 gradë, dhe më vonë shfaqet diarre, dehidratim, konfiskimet tonik. Sëmundje ndodh në formën e gastroenteritit akut dhe zgjat deri në pesë ditë.


3. Këto simptome mund të tregojë kolerën. Periudha e inkubacionit - nga disa orë në disa ditë. Sëmundja fillon akut - me diarre dhe të vjella. Simptomat: stools holluar me ujë, nganjëherë me gjak, cianoza e lëkurës dhe mucous membranes, gulçim, takikardi, konvulsione, humbja e deri në 12% të peshës trupore. Temperatura - 35 gradë dhe më poshtë. Vendosjen pacienti hospytalyzyruet mjeku me individë të cilët vijnë në kontakt me viktimën në shtëpi, në transport, në publik.


4. R3r3r3179. Rotavirus gastroenterit

. Pas një periudhe inkubacioni (dy ditë) nuk janë të vjella dhe diarre, dobësi të muskujve, fron të verdhë apo të bardhë, impuls të shpejtë, membranave mukoze thatë, temperatura rritet në 38 gradë. Sëmundjet zgjat rreth dy ditë. Ju duhet të hyjë kripur bazuar në vëllimin e lëngjeve të humbura. Në raste të rralla, trajtimi është kryer në shtëpi.Dhimbje akute të barkut dhe temperaturë

1. Nëse ju ndjekin dhimbje akute të barkut dhe temperaturë, mund të shkaktojë - stomak gastrit. Dhimbje tregon deri periodikisht dhe të përqëndrohet në kërthizë. Ajo mund të jetë ndjenjë e pranishme hidhërime dhe plotësi, regurgitation acid.


2. Inflamacion i fshikëz e tëmthit. Pas marrjes yndyra dhe ushqime të skuqura ka dhimbje, shpesh radiating në shpatull, i shoqëruar nga nauze dhe vjellje.


3. R3r3r3179. Helmintet
. Një gjendje e tillë është e shoqëruar nga humbja e oreksit, humbje peshe, dhimbje nuk është rajoni i ashpër. Në temperatura e nevojshme kujdes mjekësor urgjent.


4. R3r3r3179. Apendiksit. Përzier, të vjella, temperaturë të lartë, R3r3r3184. një dhimbje përreth kërthizës, dhe pastaj ndjenja ndërrime dhimbje në të djathtë. Vetë-administrimi i barnave të ndaluara. Trajtimi - kirurgjikale.


5. R3r3r3179. Pancreatitis. Dhimbja karakter zoster, i shoqëruar nga të vjella, ethe, shok dhimbshme në 50% të rasteve - simptomat e verdhëzës.


6. R3r3r3179. Jade, infeksion apo sëmundje të veshkave. Kur pala ndjenja e pacientit ai u shfaq mprehtë dhe e dhimbshme. Ka puffiness nën sytë, urinim i rrallë, urina e errët dhe erë e theksuar.


Mbani në mend se dhimbje barku nuk duhet të injorohet, siç mund të jetë shkaku i shumë sëmundjeve dhe të çojë në vdekje. A nuk të jetë i kufizuar për të marrë ilaçe dhimbje, e cila, për më tepër, është e kundërindikuar dhe për disa arsye të panjohura nuk mund të aplikoni një bllok ngrohje. Për të filluar të duket mjek i cili do të përshkruajnë një hetim endoskopik, e cila ju lejon për të kontrolluar trupin bespokoyaschyy. 
R3r3r3198.