Grip


Sot unë pryhvorila, dhe disa filloi të bredhë nëpër spitale. vetëm në marrjen e një prej tyre dëgjuan një bisedë që gjoja solli përsëri dikush me temperatura nën 40 vjeç me pneumoni të dyshuar, dhe pacienti refuzimin e pranimit të shkruara, si kriza nevoja për të punuar dhe të gjitha këto. 7 vjet më parë apo më shumë në spital ishte një incident kur nëna në spital vidyazykalasya e dy fëmijëve, punëtor shumë shëndetësor, sepse familja që nuk ishin në pushim dhe 2 ditë më vonë vdiq nga komplikimet. Fakti është zakonisht e tmerrshme, dhe madje edhe të vdekur thye jashtë një ankesë që ajo nuk e ka kuptuar si mohim shkroi, sepse gjendje të rëndë. Hospitalizimin me dhunë psikiatrik për osvydetelsvovanyem pneumonia në vendin tonë nuk kanë hyrë për shkak se asnjë nga mjekët nuk janë mbjellë, por përfundoi nervat se Mama nuk qaj. Sigurisht, secili me shëndetin e tyre është i lirë të bëjnë çka të duan. Por fakti mbetet se kur njerëzit të shkruajnë refuzimin e hospitalizations në gjendje të rëndë, duke shpresuar se "Shtëpia vidlezhytsya"Ju mund të vërtetë të them se ata keqkuptuar diçka. Ju mund të bisedoni të gjitha në lidhje me kujdesin tonë shëndetësor, por mungesa e saj nuk do të përfitojnë trupin. Po atje spital! Për shkak se disa njerëz vidyazykavshys e hospitalizimit, do të qëndrojnë në shtrat dhe "rrënjë". Ata që nxitojnë për të luftuar krizën dhe që të luftojnë atyre shtëpive hundë shmorhayuchy dhe tableta gëlltitjes në lëvizje.


Në përgjithësi, si ju e kuptoni yyazytsirno, një gjuhë Unë pidvodzhu afër sëmundjeve të cilat trajtojnë më të lumtur - infeksioneve respiratore akute (ARI), ose më saktë të gripit. E pra, të gjithë e dinë në lidhje me gripin. Ndoshta, për një herë, por ai ishte i sëmurë secili. Prandaj, hundë, kollë dhe temperaturë unë po ju them që unë nuk do të. Nëse e dëshiruar, mund të shkruaj këtë roman bazuar në përvojën personale. Unë do të konstatojmë tani trembë histori si gripi ka në tru. Dëgjoni.
Në tru gjithmonë ka infeksion gripit. Së pari, viruset ndikojnë në enët e gjakut, e cila shkakton një shqetësim të qarkullimit të gjakut në enët e vogla dhe lotët e tyre. Së dyti, virusi, duke shkatërruar qelizat (kryesisht në traktin respirator, por jo neuronet), duke shkaktuar produkte dekompozimit depërtimit në gjak (dhe për këtë arsye në tru). E pra, dhe së treti, nuk ka reagime alergjike, të cilat gjithashtu ndikojnë në trurin. Range rassroystv sistemin nervor është e madhe - nga dobësi e përgjithshme të butë (dobësi), lezione të rënda të sistemit nervor. Dhe virusi i gripit, uljen e sistemit imunitar, mund të hapë rrugën për infeksione të tjera, duke përfshirë në zgavrën kraniale, me pasoja të rënda për shëndetin dhe jetën.

Ajo që përcakton shkallën e dëmtimit të trurit?
Së pari, disponueshmëria e të ashtuquajturës tokë organike që i parapriu rrezik - trauma kokë, patologji perinatale.
Së dyti, tymi, pije dhe sidomos, sidomos vazhdojë për të pirë gjatë gripit rrezikojnë seriozisht sistemin e tyre nervor.
Së treti, komplikimet e sistemit nervor shpesh jep atyre që vuajtur gripit menjëherë përpara ARI, pneumoni ose grykët, dhe ka "vatra e infeksionit kronik" - Bronkit, pyelonephritis, sinusit dhe dhëmbët të patrajtuara.

Së katërti, disa studiues tregojnë praninë e situatave të vështira që i paraprinë sëmundjen.
Pestë, prezenca e ndonjë sëmundje kronike të organeve të brendshme. Kjo është veçanërisht e vërtetë zemra. Goditës enët infeksion gripit komplikuar sëmundje koronare të zemrës, redukton funksionin e tij, i cili ndikon në furnizimin me gjak.
Porazhaeyutsya gripit si membranat meningeal, dhe substanca shumë të trurit. Kështu, në varësi të asaj departamenti ishte i tronditur për të zhvilluar simptoma të përshtatshme.

Si në lidhje me specialitet e mia, ka shpesh lindin psikozë hrypoznыe. E pra, jo se shpesh, vetëm 63 për 100.000, por kjo ndodh. Ata, që ra fjala, janë në vendin e parë në mesin e të gjitha psikozave të shkaktuara nga infeksionet. Ata zhvillojnë në 5-7 ditët e fillimit, ndonjëherë, kur një person dyshohet se filloi të shërohet. Para psikozë të fillojë brenda pak ditësh personi nuk është duke fjetur, është shqetësuese, i bezdisshëm, ai e uli humor dhe kjo është e ndjeshme për të gjithë stimujve.
Simptomet e psikozë gripit janë shumë të ndryshme, por simptomat shumë karakteristike që ndodhin në situata të tjera, është shumë e rrallë. Kjo hyhrycheskye (ujë) hallucinations. Ajo mund të jetë oschuschuenyya lëvizje në lëkurë e pikat e ujit, teper lumenj, ose pacientët mund të shihni kanosës përmbytjet e ujit, detet, liqenet, lumenjtë, ose, përndryshe, ndodh në pacientët me dëshirën për ujë - Dua të zhyten në ujë, valvola të hapura, të dëgjoni Splash ujë. Ndonjëherë këto efekte janë shumë të shkurtër dhe pacientët përshkruajnë një vizion të ujit në një ëndërr.

Ekziston edhe një grup i psikozave, karakteristikat e saj ngjajnë me forcë skizofrenia apo çrregullime humor. Pse po ndodh kjo, aktualisht nuk ka asnjë të vetme apo ndonjë mendim të caktuar. Sa për çrregullime humor, kohët e fundit ka pasur publikime që një nga proteinat që përbëjnë virusin, i cili shkakton një rënie në humor. Por fakti se ky është shkaku i çrregullimit, sepse, ashtu si gripi, humor mund jo vetëm të ulëta, por edhe ngritur.
Si të infeksionit dhe skizofreninë, ndoshta edhe më e komplikuar, dhe jo çuditërisht gripit, çrregullime mendore mund të jetë i ngjashëm. Për herë të parë një lidhje e tillë ka treguar Menyher, i cili ka studiuar në një pacientëve psikiatrikë klinikë me çrregullime të ndryshme mendore në gripit post-pandemike në vitin 1918-1919 ("Spanjoll"). Atje ai e pa pacientë të sëmurë pas pësimit të gripit dhe spontanisht mbulohen gjatë 5 viteve të ardhshme. Pastaj Menyher sugjeruar se ndoshta psikozë tyre veshur një natyrë infektive. Edhe në kohën tonë, Brown dhe kolegët e gjeti një lidhje mes sëmundjes gjatë gripit shtatzënisë dhe zhvillimin e mëtejshëm të skizofrenisë në fëmijën. Nëse gripit ishte në tremujorin e parë, rreziku i skizofrenisë rritur 7 herë, në qoftë se i dytë, pastaj 3 herë. Në përgjithësi, diçka të përbashkët që ata kanë, por kjo nuk është provuar ende pa mëdyshje.

Po, sigurisht, një bandë e lezioneve të ndryshme virale e trurit që veprojnë në atë shumë më shumë dëme që mund të shkaktojë. Por gripi nuk shkon pa u vënë re. Veçanërisht "jo pa një gjurmë" ajo është, në qoftë se një person, pavarësisht shëndetit të dobët, tërheq veten për të punuar dhe të gripit transfertat "dhe në lidhje me". Kjo nuk është e mjaftueshme. e cila komplikon rrjedhën e infeksionit dhe rrit rrezikun e komplikimeve në formën e lezioneve të mushkërive, zemrës dhe trurit (si dhe organet e tjera dhe që Perëndia është brenda nesh mbushur jo vetëm për të plotësuar hapësirën e zbrazët), por ende nuk shërohen pas sistemit nervor të viruseve. Kjo çon në atë që mund të shkojnë në dritë të ndryshme të bardhë është e fshehur (skompensyrovannaya) patologji të trurit. Pas gripit ndodhin më strokes debutimin dhe konfiskimet pastaj vazhdueshme. E pra, në përgjithësi, të kujdeset për veten. Ill - shtëpi në spital, me TV dhe çaj me limon.