Gripi - një nga sëmundjet më të lashta dhe të zakonshme infektive


Gripi i referohet infeksioneve respiratore akute virale, që është tipike për shpërndarjen globale dhe të shpejtë. Shumë tani e quajnë ndonjë të ftohtë të gripit. Por kjo është e gabuar, pasi SARS mund të jetë shkaktuar nga ndonjë virus tjetër, e cila sot ka më shumë se 200 lloje. Ky virus është një nga më të vjetër në viruset Tokës.
Kështu, Hipokrati në shkrimet e tij përmend sëmundjen, e cila në simptomet e tyre shumë të ngjashme me gripin. Ajo ishte 412 pes . Në dokumentet zyrtare të parët raportuar epidemia e gripit në vitin 1403, dhe epidemi - në 1580. 20 mln. Mori jetën e H1N1 të virusit («Gripi spanjoll"), në periudhën prej 1918 deri 1920rr Por në atë kohë besonin se bakter është agjent shkaktar i sëmundjes, sepse trajtimi nuk ishte efektive, dhe u përhap shumë shpejt. Megjithatë, spanjolli pacienti "në ato vite nuk kishte asnjë shans për të mbijetuar - pacientëve vdekur apo i vetë sëmundja apo nga komplikime, duke përfshirë edhe pneumoni në krye. Një zbulim i madh i bërë nga shkencëtarët britanikë Andrews, Smith dhe Leydou në vitin 1933, kur u hap virusin e gripit A. Pas tre vjet Virusi u zbulua nga Grupi B. Në fillim të viteve 40 mundësi për të studiuar atë në embrione pule. Grupi C virus u zbulua në 1947 Te1lorom. Në vitet 1957 -1958. Në botë "në këmbë" tip virusi H2N2 i cili filloi në Lindjen e Mesme, nga ajo që quhet "Gripi aziatike ". Ajo u përhap në mënyrë të shpejtë që ka arritur brigjet e Amerikës, mori rreth 80,000 jetë njerëzish. Pas 10 vjet në Hong Kong virusit H3N2 ishte shkaku i vdekjes së pothuajse 40,000 njerëzve, vuajti më të moshuarit e 65 vjet. Epidemia u quajt "gripi i Hong Kong". Edhe pas 10 vjet të sëmundjes ecur në Bashkimin Sovjetik, agjenti i saj ishte një virus H1N1. Nga "gripi i shpendëve" 2003-2008, 227 njerëz vdiqën nga 362 sëmurë. Frika e infektimit "gripit të derrit" torturuar njerëz gjatë epidemisë të vitit 2009. Të gjitha këto të dhëna historike tregojnë se sëmundja përhapet shumë shpejt, dhe disa lloje të virusit mund të çojë në vdekje në vetëm disa orë.Çfarë kontribuon në përhapjen e gripit epidemi sa më shpejt që të jetë e mundur?

Ky virus është në gjendje të shndrrohet vazhdimisht, dhe çdo herë që ka, forma të reja të panjohura, mënyrat e që kanë të bëjnë me atë që është gjetur. Dhe shkencëtarët parashikojnë ndryshimet në virus nuk është ende në fuqi. Prandaj, duket se pacienti që infikuvavsya tendosje infektimin me njerëz të rinj rreth, dhe mënyra efektive për të luftuar atë nuk e kanë gjetur ende, dhe sistemi imunitar i njeriut ende nuk ka mësuar të merren me të.


Një rol të madh në shpejtesise propagimit luan transmetimit - ajrore. Trupi i njeriut është shumë i ndjeshëm ndaj virusit të gripit, madje edhe me rrezik të fortë imunitetit të infeksionit pas kontaktit me një pacient është përqindje shumë e lartë - më shumë se 50. R3r3r3114.

Një faktor tjetër që kontribuon në përhapjen e virusit është që pas sëmundjes, pacienti mund të ketë ri-infektuar tendosje tjetër të virusit, dhe statusi imunologjik promovon këtë.


Gripi Varieteteve

Sot ne e dimë se virusi 3 grupe të - A, B dhe C. më i qëndrueshëm në mesin e tyre është grupi C virus, ajo është praktikisht jo të modifikuara. Perebolev ato sapo trupi prodhon imunitet të fortë që mbron jetën e njeriut nga ri-infeksionit. Të sëmurë fëmijët e tyre. Një virus grup është shkaku i shumë epidemive, kryesisht në grupet e fëmijëve. Intrigës virus ndryshme A, si një periudhë mutacionit është 1-3 vjet, sepse imuniteti për të nuk është prodhuar.


Simptomat e gripit

Kush nuk e di simptomat karakteristike e gripit? Por njëherë t'i përkujtojmë, në funksion të sa më sipër, do të jetë e tepërt. Në kohën kur sëmundja do të shfaqë para fillimit të trajtimit, i cili redukton në minimum rrezikun e vdekjes.


Sëmundja zakonisht fillon shumë shpejt: një rritje të mprehtë në temperaturën e trupit në 39-40 gradë, ethe, dhimbje koke, siklet në sytë, ballin dhe vetull harqe të, ka një dobësi, dhimbje në nyje dhe muskuj, fotofobi, djersitje e tepruar. . Gjendja e përgjithshme është përshkruar si i këputur, i fjetur, megjithatë, mund të përjetojnë përkeqësimin e gjumit, halucinacione mund të shfaqen gjatë ethe. Karakteristike është kollitjes, shkarkimin nazale, ngjirurit e zërit, ngjirurit e zërit, dhimbje të fytit.


Sëmundje të rënda mund të shoqërohet me humbjen e vetëdijes, eruptions herpetike në krahët e hundës, hundës dhe gjakderdhje nën lëkurë, kapjet.


Ajo përshkruan simptomat kryesore dhe sëmundja e çdo personi mund të ndodhë në mënyra të ndryshme, ai duhet të marrë në konsideratë karakteristikat e çdo virus.


Kur simptomat e tilla duhet të kërkojnë kujdes mjekësor, ku një mjek mund të vlerësojë gjendjen e pacientit dhe të vendosur diagnozën. Diagnoza më e saktë dhe të plotë është e mundur me virusin serotipirovanie.


Trajtimi i gripit

Simptomat kryesore janë temperaturë, por ajo ka nevojë për të xhiruar poshtë kur ajo arrin 385 gradë në të rriturit dhe fëmijët 38-. Antipiretik Pritja në norma të ulëta termometër janë të pakuptimta, pasi ajo pengon trupin në mënyrë aktive të luftuar virusin. Antipiretik për të mos zgjedhur vlefshme, më mirë të marrin parasysh rekomandimet e mjeku.


Antibiotikët marrin rreptësisht e ndaluar, me përjashtim të mund të shoqërohet inflamacion (sinusit, rinitit, etj). Ata jo vetëm që nuk ndikojnë viruse, por mund të jenë të dëmshme.


Është e rekomanduar për të vëzhguar pjesën tjetër krevat gjatë sëmundjes, të pijshëm tepruar, të hahet vitamina (veçanërisht e dobishme vitaminë C), e mirë për të pirë lëng boronicë ose çaj me hips u rrit.


 
R3r3r3123.