Gripit - Simptomat 2014


Grip - një nga sëmundjet më të papritura dhe të paparashikueshme që shkaktojnë epidemi. Kjo është për shkak të faktit se çdo disa vjet mutandis virusit të gripit, duke ndryshuar strukturën e saj, dhe herë pas here nuk ka informacion në lidhje me tensionet e reja.
Virusi i gripit është në gjendje për të përhapur jo vetëm nga personi në person, por edhe nga kafshët dhe shpendët tek njerëzit dhe anasjelltas. Në këtë gripit të veçantë është një rrezik, v. Për. Struktura patogjene sëmundje përmban nukleotide jo vetëm njerëzore, por edhe gjenet e shpendëve, nukleotide derri.


Gripi 2014 - Parashikimi
Parashikimet e reja në lidhje me epidemi gripi të vitit 2014, dhënë nga OBSH, janë mjaft inkurajues. Sipas studimit, variacione të reja të virusit të gripit, më shumë gjasa nuk do të, por përsëri një epidemi të gripit nuk mund të shmanget. Tashmë lloje të njohura të virusit të gripit do të shkojnë në vitin 2014. Pra, këtë vit do të provokojë tensionet sëmundje e mëposhtme:

 • H1N1 (A / California) - Gripi i derrit. Prevalenca pritet moderuar i këtij lloji i virusit që shkaktoi herën e fundit shpërthimi mjaft serioz në 2009 (SHBA, Meksikë). Është parashikuar që përqindja e komplikime dhe vdekje nuk ka shkuar përtej rreziqeve epidemiologjike.

 • H3N2 (A / Victoria) - tendosje, e cila ishte infektuar tashmë një pjesë të vogël të popullsisë së vendit tonë. Ky virus nuk është studiuar mirë, por ne e dimë se ajo kërcënon zhvillimin e komplikacione të rënda. Në thelb, ata janë të lidhur me lezionet hemorragjike të organeve të ndryshme të brendshme (në të shumtën e rasteve - mushkëri).

 • B / Massachusetts / 2/2012 - një tendosje të ri popullsia shumicë të panjohura. Besohet se ky virus është relativisht i sigurt, por për shkak maloyzuchennosty shpërndarja e saj ngre disa shqetësime.


 • Simptomat e gripit në 2014


  Simptomet karakteristike të gripit në vitin 2014 janë:

 • Temperatura e trupit të lartë (zakonisht 38-39 ° C), i cili ndodh papritur dhe vazhdon për tri ditë;

 • ethe, temperaturë kusht;

 • dobësi, të qenët i përgjumur;

 • humbja e oreksit;

 • dhimbje koke, të rënduara nga stërvitje, lëvizjes;

 • dritë - dhe shumoboyazn;

 • të muskujve dhe dhimbje të përbashkët;

 • hundë i lëngshëm, shfaqet shpesh në ditën e dytë të sëmundjes;

 • kollë e thatë.


 • Në disa raste, mund të shkaktojë dhimbje, fyt gërvisht, dhe skuqje hemorragjike.

  Si për të trajtuar gripin në vitin 2014?


  Lista e barnave për trajtimin e gripit në vitin 2014 përfshin medikamente në vijim:

 • medikamente simptomatike (vasoconstrictor hundë pika, antipyretics, painkillers, etj);

 • antiviralë;

 • adjuvants;

 • vitamina.


 • Kjo listë mund të zgjatet apo, anasjelltas, ulur në varësi nga shkalla e sëmundjes, sëmundje të lidhura, mosha e pacientit, dhe kështu me radhë. E. Dyshimi i infeksionit bakterial shtesë mund të rekomandohet antibiotikët.

  Mos harroni se parimet themelore të trajtimit të gripit dhe infeksioneve të tjera virale, nuk konsistojnë në marrjen e drogës, dhe në përputhje me rekomandimet e mëposhtme:

 • Pjesa tjetër e plotë dhe pjesa tjetër shtrat.

 • Pije të bollshme.

 • Qëndruar në një dhomë të ventiluar me lagështi normale.


 • Gripi 2014 - Parandalimi
  Mënyra më efektive për të parandaluar infeksionin e gripit është vaksinimi. Vaksina e re përmban tre tensionet e joaktiv virusit të gripit - agjentëve të sëmundjeve të pretenduara në vitin 2014. Recommended për të vaksinohen në tetor, ndërsa droga mund të përdoret si një prodhues vendas dhe importit vaksinën.

  Gjithashtu, për parandalimin e infeksionit në rastet e pikut duhet minimizuar ngjarjet vizituar mbushur me njerëz, lani duart shpesh gjatë ditës, hedh në dhomë.